Zespół suchego oka – objawy, leczenie, porady. Odpowiada doktor Marzena Wysocka

Bardzo wielu z nas cierpi z powodu suchych, swędzących oczu, powodujących dyskomfort w codziennym życiu. Często bagatelizujemy ten problem nie wiedząc, że istnieją metody leczenia, które mogą przywrócić komfort naszego widzenia. O zespole suchego oka opowie nam pani doktor Marzena Wysocka, okulista z Centrum Medycznego Marmedicam w Jaworznie.

Pani doktor, czym jest zespół suchego oka?

REKLAMA

Marzena Wysocka: Zespół suchego oka, jak sama nazwa wskazuje związany jest z suchością powierzchni oka. Mamy tutaj problem z prawidłowym wydzielaniem łez, czy z ich nadmiernym parowaniem. ZSO to bardzo powszechne schorzenie, zdecydowanie jest to jedna z najczęstszych przyczyn konsultacji okulistycznych. Niestety jego objawy często ignorowane są przez pacjentów, co może skutkować znacznym pogorszeniem jakości naszego życia.

Jakie objawy mogą towarzyszyć pacjentom z zespołem suchego oka?

Objawy mogą być bardzo zróżnicowane. Kiedy nasze oczy są zbyt suche możemy doświadczać chwilowej lub stałej pogorszonej ostrości wzroku. Wielu pacjentów podaje, że po prostu czytając książkę, czy oglądając telewizję, obraz się chwilowo rozmazuje, a po mruganiu wraca do normy.Mając zespół suchego oka, przede wszystkim odczuwamy dyskomfort, uczucie suchości. Często pacjenci podają uczucie piasku pod powiekami, uczucie ciała obcego, pieczenie, swędzenie, nadwrażliwość na światło, niekiedy nawet ból. Oczy mogą być zaczerwienione. Bardzo często mamy do czynienia paradoksalnie z łzawieniem. Objawy te nasilają się wieczorami i po nieprzespanej nocy, łzawimy po ekspozycji na wiatr. Często pacjenci odczuwają potrzebę po prostu zamknięcia powiek i odpoczynku dla oczu.

Zdecydowanie dużo tych objawów.

Tak, ale to nie jest tak, że pacjent będzie prezentował je wszystkie. Czasami jest to po prostu uczucie dyskomfortu, suchości, czasami zamazanego obrazu. Wiele zależy od nasilenia samego zespołu, nawet od istnienia chorób współistniejących. Niemniej jednak, nie powinniśmy bagatelizować tych symptomów.

A czy zespół suchego oka może być groźny? Co może się stać, jeśli go zbagatelizujemy?

Tak, w skrajnych przypadkach suche oko spowodowane na przykład chorobami autoimmunologicznymi może być bardzo groźne. Dlatego nie należy zbagatelizować pierwszych objawów. Innymi przykładami są choroby endokrynologiczne, choroby neurologiczne, nowotwory, stany po radioterapii. W skrajnych przypadkach zespół suchego oka może doprowadzić nawet do ślepoty, do konieczności wykonania zabiegów operacyjnych jak przeszczep rogówki, czy nawet wszczepienie keratoprotezy, czyli protezy rogówki. Ale zdecydowanie jest to ostateczność. I rzadkość. Najczęściej podjęcie leczenia po prostu poprawi jakość naszego życia.

Brzmi bardzo poważnie. Co powinniśmy w takim razie zrobić jeśli odczuwamy objawy suchego oka?

Przede wszystkim dobrze jest je potwierdzić w badaniach okulistycznych. Możemy doraźnie kupić bez recepty krople sztucznych łez w aptece, najlepiej bez konserwantów, ale jeśli są nie do końca skuteczne, to trzeba będzie wybrać się do okulisty.

Wydaje się, że ludzie chętnie chodzą do dentysty co pół roku, żeby sprawdzić stan swoich zębów, i oczywiście, to bardzo dobry nawyk. Ale rzadko kto udaje się do okulisty, żeby po prostu sprawdzić stan swoich oczu. Myślę, że powinniśmy to robić częściej.

Jeśli nam coś dokucza, to zdecydowanie tak. Zgodnie z zaleceniami towarzystw okulistycznych, taka wizyta profilaktyczna jest zalecana co 2 lata. Rzadko kto chodzi do okulisty, jeśli nie odczuwa dolegliwości. Zdecydowanie jednak powinniśmy się do niego wybrać, jeśli mamy jakieś objawy, gorzej widzimy, chorujemy przewlekle, szczególnie na cukrzycę. Jeśli w rodzinie występują choroby okulistyczne, na przykład jaskra. W takich przypadkach wizyta jest obowiązkowa i chroni przed niebezpiecznymi powikłaniami chorób, które na początku najczęściej przebiegają bezobjawowo.

Tak, to na pewno bardzo ważne. Nie bagatelizujmy więc zdrowia swoich oczu, bo przecież widzenie jest dla nas wszystkich bardzo ważne. Dziękuję bardzo za rozmowę.

Serdecznie dziękuję.

Wszystkich, którzy zauważyli u siebie niepokojące zmiany w widzeniu i chcieliby to skonsultować, zapraszamy na badanie okulistyczne do Centrum Medycznego Marmedicam

Rejestracja do poradni okulistycznej:
☎️ 511 077 897
✉️ rejestracja@marmedicam.pl
? ul. Nadbrzeżna 12, Jaworzno

https://marmedicam.pl/

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki