Jak umówić się na wizytę lekarską? Czy w każdej przychodni jest to trudne?

Wielkimi krokami zbliża się jesień a wraz z nią sezon grypowy. Katar, kaszel i ból gardła to typowe objawy pojawiające się wraz z nadejściem pierwszych chłodnych dni. Jak w czasie trwającej pandemii umówić się na wizytę u lekarza?

Teleporada

REKLAMA

W czasie pandemii zarówno w przychodniach NFZ jak i prywatnych obowiązuje teleporada, podczas której lekarz na podstawie wywiadu diagnozuje pacjenta lub gdy zaniepokoi go jego zdrowie zaleca tradycyjną wizytę w przychodni. Teleporada najczęściej składa się z kilku etapów:

Pierwszy – dzwoniąc do przychodni przeprowadzana jest wstępna rozmowa z rejestratorką medyczną, która przekazuje nasze dane lekarzowi.

Drugi – po otrzymaniu naszych danych lekarz oddzwania do nas i przeprowadza właściwą rozmowę.

Trzeci – podczas teleporady lekarz przepisuje nam leki w formie e-recepty oraz gdy zachodzi taka potrzeba zwolnienie lekarskie również w formie e-zwolnienia. Kod e-recepty zostaje przesłany drogą smsową, mailową lub zostaje podany podczas rozmowy z lekarzem.

Czwarty – podczas rozmowy telefonicznej lekarz może stwierdzić konieczność odbycia wizyty tradycyjnej w przychodni lub kontakt ze stacją sanitarno-epidemiologiczną. W przypadku konieczności przyjścia do przychodni ustalana jest godzina oraz dzień wizyty.

Zamówienie na leki stałe

Osoby, które przyjmują leki stałe, mogą złożyć wniosek o wystawienie e-recepty poprzez wypełnienie odpowiedniego wniosku i wysłanie go drogą mailową lub wrzucenie wniosku do odpowiednich skrzynek znajdujących przed przychodniami. W niektórych placówkach występuje również możliwość zamówienia recepty drogą telefoniczną.

Po otrzymaniu wniosku przychodnia wystawia receptę. Kod e-recepty wysyłany jest w formie sms-a, maila lub przekazywany telefonicznie.

Jak zrealizować e-receptę?

Po otrzymaniu kodu e-recepty udajemy się do dowolnej apteki, gdzie wystarczy podać nr pesel osoby na którą wystawiona jest recepta oraz kod.

L4 na opiekę nad dzieckiem?

Wielu rodziców dzieci uczęszczających do szkół oraz przedszkoli zadaje pytania co zrobić gdy dziecko ma katar i w obecnej sytuacji nie powinno pójść do szkoły. Wziąć wolne w ramach opieki nad dzieckiem, urlop, a może starać się o L4 od lekarza?

Jak informują lekarze najlepszą opcją jest wykorzystanie dni wolnych w ramach opieki nad dzieckiem. Natomiast w przypadku gdy lekarz zdiagnozuje, że dziecko jest poważniej chore możliwe jest uzyskanie L4 dla rodzica.

Pomimo wszystkich zachowanych obostrzeń sanitarnych, Centrum Promocji i Zdrowia, jak twierdzi pani doktor Halina Kotrys sprawnie działa i bez utrudnień przyjmuje pacjentów.

Nie w każdej przychodni jest się trudno dostać do lekarza a tym bardziej dodzwonić. Są w naszym mieście placówki które prężnie i bez problemów działają.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki