Na dzisiejszej (24 września) sesji Rady Miejskiej w Jaworznie radni jednogłośnie zdecydowali o wystosowaniu apelu do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ZG Sobieski – dalszego funkcjonowania i kontynuacji drążenia szybu Grzegorz.

REKLAMA

Przypomnijmy, że 28 sierpnia związkowcy z Sobieskiego wystosowali apel, m.in. do jaworznickich rządzących, w którym zwracali się o ochronę 3200 miejsc pracy w ZG Sobieski, oraz około 500 miejsc pracy w firmach kooperujących z ZG Sobieski i ich rodzin. Apel powstał w związku z pojawiającymi się pogłoskami o restrukturyzacji górnictwa w Polsce – w tym likwidacji kopalń.

W pierwszych tygodniach września radni JMM i PiS złożyli do przewodniczącego rady miejskiej Tadeusza Kaczmarka pismo z projektem apelu, który został dzisiaj przyjęty.

Treść apelu:

Rada Miejska w Jaworznie apeluje do Prezesa Rady Ministrów w sprawie dalszego zapewnienia funkcjonowania Zakładu Górniczego Sobieski w TAURON Wydobycie S.A. – w tym kontynuacji budowy szybu Grzegorz.

Rada Miejska w Jaworznie, mając na uwadze bezpieczeństwo energetyczne kraju, stanowisko Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Zakładu Górniczego w TAURON Wydobycie S.A. wyrażone w piśmie z dnia 28 sierpnia 2020 r. do Rady Miejskiej w Jaworznie, oraz biorąc pod uwagę, iż dalsze funkcjonowanie jest kluczową i strategiczną kwestią dla przemysłu energetycznego i wydobywczego w Jaworznie, regionie i kraju, postanawia zwrócić się do Prezesa Rady Ministrów w zapewniania w strategii energetycznej kraju dalszego funkcjonowania Zakładu Górniczego Sobieski w TAURON Wydobycie S.A. – w tym kontynuacji budowy szybu Grzegorz.

Więcej o sprawie:

Radni reagują na niepokoje związkowców z ZG Sobieski – będzie apel do premiera?

“Solidarność” z ZG Sobieski apeluje o ochronę miejsc pracy w kopalni i firmach współpracujących