REKLAMA

Bóle kręgosłupa lędźwiowego to dolegliwość, która może dotknąć każdego. Bóle w okolicach kręgosłupa mogą pojawiać się, gdy wykonujemy długotrwałą pracę siedzącą bądź stojącą. Do ich nasilenia przyczyniać może się również brak aktywności fizycznej lub przeciążenie kręgosłupa. Nasilający się ból w okolicach kręgosłup świadczyć może o wielu poważnych schorzeniach, takich jak np.: rwa kulszowa, endometrioza czy zapalenie przydatków. W wypadku zmian zwyrodnieniowych najczęstszą formą leczenia jest rehabilitacja.  

Bóle kręgosłupa – jak sobie z nimi radzić?

Ból w okolicach lędźwiowych może mieć nieco inny charakter w zależności od rodzaju schorzenia. Do głównych i najczęstszych symptomów należą: 

  • Drętwienie ciała 
  • Ból kręgosłupa promieniujący do nóg 
  • Napięcie mięśni kręgosłupa 
  • Niedowład mięśni 

Nie należy lekceważyć bólu kręgosłupa, nawet jeśli jest on lekki. Z czasem może się on nasilać, dlatego tak ważna jest szybka konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą oraz wprowadzenie w życie prawidłowej formy leczenia.  

Jak zdiagnozować ból kręgosłupa? 

W celu prawidłowego rozpoznania bólu kręgosłupa należy zastosować różnorakie badania, w zależności od potrzeby: 

  • Badania fizykalne 
  • Tomografia komputerowa 
  • RTG odcinka lędźwiowego 
  • Rezonans magnetyczny 

Gdy tylko zaczniemy odczuwać dolegliwości związane z kręgosłupem, niezwłocznie powinniśmy udac się na badania. Lekarz w pierwszej kolejności powinien zlecić badania, które ułatwią rozpoznanie schorzenia.  

Jak zapobiegać i leczyć bóle lędźwiowe? Niezwykle ważne są ćwiczenia. Ćwiczenia na bóle lędźwiowe pomagają rozluźniać napięte mięśnie i redukować dolegliwości bólowe, poprawiając jednocześnie komfort życia i poprawiając funkcjonowanie na co dzień. Ćwiczenia warto stosować jednak wyłącznie po konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą, ponieważ ich nieumiejętne wykonywanie prowadzić może często do pogłębienia urazu.  

Najłatwiejsze i często najbardziej skuteczne ćwiczenia, które pomagają zwalczać bóle kręgosłupa to przeciąganie się, napinanie mięśni brzucha, stanie tyłem przy ścianie oraz wykonywanie kolistych ruchów całym tułowiem. 

Najczęstszą przyczyną bólu pleców w odcinku lędźwiowym jest przeciążenie kręgosłupa, które może powodować naderwanie więzadła lub mięśni. Często objawiać może się to silnym i ostrym bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, który często narasta przy ruchach. Ból złagodzić można poprzez poznanie pozycji najlepszej dla nas, w której więzadła kręgosłupa są rozluźnione. Bóle mijają zazwyczaj w przeciągu kilku lub kilkunastu tygodni.  

Na rynku znajdziesz wiele różnego rodzaju masażerów, które pomogą złagodzić bóle przy codziennym stosowaniu. W sklepach online znajdziesz także artykuły takie jak: lampa na podczerwień, golarka męska czy budzik świetlny.  

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki