REKLAMA
REKLAMA

Według wielu badań niemal 80 proc. Polaków, robiąc zakupy spożywcze, poszukuje różnych form promocji, aby kupić więcej za jak najniższą cenę. Również najwięcej rodaków kupuje produkty żywnościowe w marketach i dyskontach spożywczych, gdzie ceny są generalnie niższe, niż w małych sklepach, i gdzie prowadzone są działania promocyjne. Placówki te wydają również gazetki zachęcające do kupna poszczególnych artykułów. Czy warto z nich korzystać?

Jak robimy, a jak możemy robić zakupy spożywcze

Największy odsetek konsumentów wybiera się do marketu raz w tygodniu. W rodzinach, w których wszystkie osoby dorosłe pracują zawodowo, zakupy na cały tydzień robi się zazwyczaj w sobotę lub niedzielę handlową. 25 proc. kupujących twierdzi, że na większe zakupy wybiera się bez listy produktów, które są potrzebne w domu; decyduje się je kupić już na miejscu, w zależności od aktualnych promocji w sklepie. Osoby te już przy wejściu zaopatrują się w sklepowe gazetki i systematycznie odwiedzają stoiska z produktami objętymi promocją w danym dniu.

Gazetki promocyjne często znajdujemy w naszych skrzynkach pocztowych i bywa, że denerwujemy się na „makulaturę” w nich pozostawianą. Jednak jeżeli dokonujemy cotygodniowych zakupów w markecie, taka gazetka może okazać się bardzo przydatna i pomóc zaplanować zakupy z głową. Wystarczy sporządzić listę zakupów z jej uwzględnieniem jeszcze przed wyjściem z domu, bez pośpiechu, który może spowodować przeoczenie wielu atrakcyjnych obniżek cen. Co więcej, można zaplanować dzień zakupów, w którym promocji jest najwięcej – w gazetkach podawany jest zawsze okres obowiązywania promocyjnej ceny danego produktu.

Gazetka promocyjna to nie reklama

W czasach zalewu rynku różnymi – mniej lub bardziej udanymi – drukami reklamowymi, wielu z nas podobnie traktuje gazetki promocyjne. Tymczasem z reklamą mają one tyle wspólnego, że na okładce znajduje się logo danej sieci marketów. Poza tym ich zawartość ma charakter czysto informacyjny; klient może się dowiedzieć, że produkty, zaprezentowane na stronach gazetki, są do kupienia w tym sklepie dokładnie w takiej postaci, cenach i terminach, jakie podano. Są to informacje pewne i rzetelne, podczas gdy treść sloganów reklamowych nie zawsze do końca odpowiada rzeczywistości.

Niektóre markety i dyskonty wydają swoje gazetki z podziałem na asortymenty lub okazyjnie – np. sezonowe warzywa i owoce, produkty potrzebne na święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc (gazetka Biedronka). Inne publikują przepisy kuchni świata przy okazji tygodnia kuchni np. włoskiej czy  chińskiej, kiedy sprzedają w promocji produkty charakterystyczne dla danej kuchni (gazetka Lidl). Jeszcze inne markety polecają ofertę dnia, podając dokładną datę obowiązywania promocji (gazetka Carrefour). Dzięki temu możemy zaplanować zakupy w dniu, kiedy produkty z oferty będą tańsze.

Gazetkowe bonusy

Przeglądając gazetkę promocyjną można odnieść dodatkowe korzyści. Nie tylko zakupimy produkty żywnościowe w korzystnych cenach, ale także możemy otrzymać:

  • Gratisy – np. dwa produkty w cenie jednego
  • Cashback – zwrot określonego procentu od kwoty zapłaconej przy kasie (zwykle 2-5 proc.)
  • Kupony – umożliwiające uzyskanie dodatkowego rabatu na dany produkt
  • Punkty w programie lojalnościowym – po uzbieraniu ich odpowiedniej liczby można je zamienić na określony produkt.

Kupony i punkty programów lojalnościowych można również znaleźć na stronach internetowych sklepów spożywczych.

Nie tylko papier

Tradycjonaliści korzystają z gazetek papierowych, ale można w dowolnym momencie skorzystać z opcji wirtualnej. Wystarczy otworzyć serwis Gazetkomat.pl, gdzie znajdują się informacje dotyczące rabatów w różnych sklepach. Jeżeli nie jesteśmy przywiązani do jednej firmy, możemy w domowym zaciszu porównać promocje w poszczególnych sklepach i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Warto również pamiętać o możliwości dokonywaniu zakupów spożywczych online z dostawą do domu. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze od zakupów stacjonarnych, ponadto w obecnym, niespokojnym czasie również bezpieczniejsze dla naszego zdrowia. W gazetkach poszczególnych sklepów, oprócz informacji promocyjnych, podane są warunki dostawy, o ile dany sklep oferuje możliwość zakupów przez internet.

 

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki