REKLAMA

Nowe mieszkanie to marzenie, które można spełnić, jeżeli tylko ktoś chce. Wystarczy zbadać zdolność kredytową i można podejść do realizowania poszczególnych celów. W końcu uda się zakupić mieszkanie z rynku pierwotnego, które po jakimś czasie będzie można w końcu odebrać od dewelopera. Jak powinien wyglądać odbiór mieszkania od dewelopera?

Protokół odbioru mieszkania

Jest to jeden z najważniejszych dokumentów, którego w żaden sposób nie można zignorować. Zostaje on sporządzony podczas odbioru technicznego mieszkania. Deweloper (jego przedstawiciel) spotyka się razem z nabywcą w mieszkaniu i razem krok po kroku sporządzają listę wad, jakie zostały odkryte przy przeglądzie technicznym. Nie ma co mieć nadziei, że tak nie będzie. Jakieś wady na pewno wystąpią i dlatego należy je sprawdzić, ponieważ mogą one mieć wpływ na jakość życia w danym lokalu mieszkalnym.

Taki protokół zostaje przekazany do dewelopera. Uwaga! Jego sporządzenie nie oznacza, że deweloper wszystko naprawi. Ma on 14 dni na to, aby odnieść się do tego i ewentualnie zgłosić swoje uwagi. W protokole należy również wspomnieć o tym, kiedy odbędzie się przeprowadzenie przeglądu lokalu.

Klucze od mieszkania

Kolejną rzeczą, która jest bardzo ważna, jeżeli chodzi o odbiór mieszkania od dewelopera, to odbiór kluczy od mieszkania. Kiedy powinien on dokładnie nastąpić? To wszystko zależy od tego, co dokładnie mamy napisane w umowie. Czasem odbiór kluczy następuje po odbiorze technicznym. Tylko że musi być to bardzo wyraźnie opisane w umowie.

Nie każda umowa ma to zapisane. W zdecydowanej większości przypadków odbiór kluczy od mieszkania odbywa się przy podpisaniu umowy przenoszącej własność. Kiedy to dokładnie nastąpi? Nawet do kilku miesięcy po odbiorze technicznym mieszkania. Spotkanie odnoszące się do odbioru technicznego może stać się małym preludium, które nie do końca może oznaczać moment przeprowadzki. Osoby, które kupują mieszkanie z rynku pierwotnego, muszą być tego świadome, aby móc uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości.

Wizyty w urzędach

Po odbiorze protokołu, kluczy, podpisania umowy przenoszącej własność, czas na to, aby udać się w końcu do urzędu miasta lub gminy. Może nie każdy z nas kocha wizyty w takich miejscach, ale czasem po prostu trzeba się udać, aby poinformować o tym, że dany lokal ma nowego właściciela. Jest to obowiązek, którego zawsze trzeba dopilnować. Wszystko przez to, że każdy właściciel nieruchomości musi w każdym roku zapłacić podatek od nieruchomości, który zawsze ustalany jest w sposób indywidualny. Do tego, jeżeli ktoś kupił mieszkanie na kredyt hipoteczny, to musi liczyć się także z wizytą w sądzie. Wszystko po to, aby dokonać wpisu obciążającego hipotekę.

Może jest to trudna rzecz do wykonania, ale takie są realia kupowania mieszkań od dewelopera. Tylko że czasem warto wytrzymać te wszystkie formalności, aby móc w końcu zamieszkać na swoim. Lepiej płacić jeden kredyt hipoteczny, inwestując tym samym w swoje mieszkanie, niż płacić komuś duże pieniądze za wynajem.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki