REKLAMA

Własna instalacja fotowoltaiczna to sposób na darmową energię elektryczną. Koniec z płaceniem rachunków za prąd to kusząca perspektywa, ale w pierwszej kolejności należy zainwestować w instalację paneli słonecznych. Po jakim czasie zaczną przynosić zysk?

Czym jest fotowoltaika?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie brak dostępu do energii elektrycznej. Większość osób prywatnych, instytucji czy przedsiębiorstw podpisuje umowy z zewnętrznymi dostawcami prądu. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z koniecznością płacenia często niemałych rachunków. Co więcej, ceny u dostawców stale rosną. Dlatego coraz bardziej popularną alternatywą staje się posiadanie własnej elektrowni w postaci kolektorów słonecznych. Instalując je na dachu lub ścianie budynku albo bezpośrednio na ziemi, zyskuje się dostęp do całkowicie darmowego źródła energii, czyli światła słonecznego. Moduły fotowoltaiczne przekształcają jednostki zwane fotonami w prąd nadający się do użytku. W trakcie tego procesu nie powstają żadne produkty uboczne, więc jest to rozwiązanie sprzyjające środowisku w przeciwieństwie do korzystania z paliw kopalnianych.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Dysponowanie odpowiednią przestrzenią do zamontowania modułów fotowoltaicznych to dopiero połowa sukcesu. Największą przeszkodą wydaje się sam koszt całej inwestycji. Nie da się ukryć, że to spory wydatek. Instalacja powinna być na tyle duża, by produkowany przez kolektory prąd zaspokajał zapotrzebowanie danego domostwa, gospodarstwa rolnego czy innego budynku. W przeciwnym razie konieczne okaże się dalsze korzystanie z usług zewnętrznego dostawcy, co oznacza płacenie rachunków, a tym samym późniejszy zwrot inwestycji. Średni koszt instalacji zapewniającej wystarczającą ilość energii elektrycznej dla czteroosobowej rodziny szacuje się na 20-25 tysięcy złotych. Można jednak nieco zmniejszyć ten wydatek, korzystając z dofinansowań oferowanych przez rząd lub Unię Europejską, której polityka energetyczna jest bardzo mocno ukierunkowana na odnawialne źródła energii.

Po jakim czasie fotowoltaika się zwraca?

Warto wiedzieć, że poza kosztem instalacji, panele fotowoltaiczne nie generują praktycznie żadnych wydatków. Poleca się, aby raz w roku zrobić przegląd systemu. Urządzenia charakteryzują się bardzo niską awaryjnością, a ich eksploatacja nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Od czasu uruchomienia instalacji można korzystać z darmowego prądu. Oszczędności wynikające z braku rachunków za energię wynoszą nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Fotowoltaika to inwestycja, która zwraca się przeważnie w ciągu 7-10 lat. Zależy to przede wszystkim od tego, jak dużo wynosi nasze roczne zapotrzebowanie — im wyższe, tym szybciej następuje zwrot. Co więcej, aktualnie obowiązujące prawo umożliwia dowolne dysponowanie rezerwami prądu. Oznacza to, że jeśli moduły fotowoltaiczne produkują więcej energii niż nam potrzeba, nadwyżkę można sprzedać. Takie rozwiązanie okaże się jeszcze korzystniejsze dla portfela inwestorów.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki