REKLAMA

Dobra latarka to urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu. Może okazać się bardzo przydatne w wielu sytuacjach. Jak jednak wybrać urządzenie, które zapewni nam niezawodne działanie i mocne światło? Dowiedzmy się, jakie latarki warto kupić. 

Dawniej nie wyobrażano sobie, że mogłoby ich zabraknąć w domowym wyposażeniu. Mowa oczywiście o latarkach. Dziś często zapominamy o nich, na rzecz tych, które mamy w swych smartfonach. Każdy, kto jednak choć raz korzystał z porządnej latarki, wie, że takie światełko to nic, w porównaniu do blasku, jaki uzyskamy, dzięki dobrej klasy diodom. W dzisiejszych czasach, przerwy w dostawie prądu zdarzają się już jedynie sporadycznie. Rzadko jesteśmy w sytuacjach, w których zostajemy pozbawieni światła. Takie okoliczności mogą jednak nas zaskoczyć. Konieczność naprawy głęboko schowanej rury w kuchni, wycieczka kempingowa, nocny spacer poza miastem. Możemy tak wymieniać i wymieniać. Nie ma więc wątpliwości, że w naszym domu warto znaleźć miejsce dla dobrej latarki. Jak jednak wybrać odpowiednią? Czym się przy tym sugerować?

Latarki — jakie są rodzaje?

Wybór dobrej klasy latarki, warto rozpocząć od zapoznania się z dostępnymi na rynku rodzajami. Na https://www.oleole.pl/latarki.bhtml jest ich bowiem całkiem sporo. Każdy typ latarki wyróżnia się zupełnie innymi właściwościami i parametrami. Przez to też konkretne modele sprawdzają się najlepiej do konkretnych zadań. Wybierając latarki, warto więc zdefiniować, w jakim celu będziemy jej używać. Inna sprawdzi się w warunkach domowych, a inna podczas wycieczki pod namioty, czy do lasu. W sklepach dostępne są także modele, które będą idealne do wspinaczki, czy jazdy na rowerze. A może potrzebujemy doświetlenia przy drobnych lub większych naprawach? To wszystko ma naprawdę duże znaczenie. Sprawdźmy więc, jakie latarki cieszą się największą popularnością.

Najczęściej spotykanym rodzajem, są latarki ręczne. Z pewnością każdy z nas trzymał kiedyś taką w dłoni. Latarki ręczne nie są dedykowane właściwie do żadnych konkretnych zadań. Typ ten jest idealny, jeśli szukamy uniwersalnego sprzętu, który sprawdzi się w domu, w warsztacie, czy podczas wypraw. Przy wykonywaniu prac, napraw, czy też podczas uprawiania sportu idealnie swe zadanie spełniają natomiast latarki czołowe. Korzystając z nich, mamy wolne ręce, gdyż jak sama nazwa wskazuję, latarkę taką nosimy na głowie.

Jaką moc światła wybrać?

Moc światła stanowi jeden z najważniejszych parametrów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając latarkę. Natężenie światła wyrażana jest w jednostce, jaką są lumeny. Określają one moc, z jaką świecić będzie nasza latarka. Warto bowiem wiedzieć, że to właśnie od tego zależeć będzie jasność uzyskanego oświetlenia. Przy okazji, należy także podkreślić, że nie jest to równoznaczne z zasięgiem strumienia świetlnego.

W większości przypadków zależeć nam będzie na jak najmocniejszym natężeniu. Tutaj zasada wyboru jest jednak dość prosta. Im więcej lumenów, tym światło będzie bardziej skoncentrowane i intensywne. Do zadań podstawowych i do użytku domowego bez wątpienia spokojnie wystarczy nam zwykła latarka mająca 100-200 [lm]. Do bardziej zaawansowanych prac warto zainwestować w sprzęt dysponujący ponad 300 [lm]. Dla naprawdę wymagających natomiast niezawodne z pewnością okażą się te mające powyżej 1000 [lm].

Istotna jest nie tylko moc, lecz również barwa światła latarki, wyrażana w Kelvinach. Ludzkie oko znacznie intensywniej odbiera te zimne. Z tego też powodu warto zdecydować się na zakup latarki, której barwa osiąga około 4000-4500 K lub więcej.

Rodzaj zasilania — co sprawdzi się najlepiej?

W wielu sytuacjach czas pracy latarki jest bardzo ważną kwestią. Przeważnie zależny jest on przede wszystkim od rodzaju zasilaniu. W sklepach z elektroniką takich jak oleole.pl możemy kupić latarki zasilane bateriami lub akumulatorem. Które z nich sprawdzą się jednak lepiej? Latarki na baterie są przede wszystkim zdecydowanie tańsze. Zazwyczaj, mogą być swobodnie zasilane przy pomocy zwykłych paluszków AA. Takie baterie jednak dość szybko ulegają wyczerpaniu. Akumulator to natomiast rozwiązanie bardziej praktyczne i przyjazne środowisku. Aby uzupełnić ich energię, wystarczy podłączyć zasilacz na przykład do power banka, co szczególnie dobrze zda egzamin w podróży.

Na co zwrócić uwagę wybierając latarkę?

Jeśli chcemy mieć pewność, że latarka będzie dobrze nam służyć, warto przy jej wyborze zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Mowa tu zarówno o parametrach, jak i dodatkowych funkcjach. Latarki powinny być przede wszystkim solidne. W końcu korzystamy z nich często w dość ekstremalnych warunkach. Ważne więc, by urządzenie miały wzmocnioną obudowę, wykonaną najlepiej z aluminium. Dobrze sprawdza się również gumowe wykończenie. W tej kategorii numerem jeden są niezmiennie latarki Fenix, dostępne w wielu wariantach na https://www.oleole.pl/latarki,_fenix.bhtml.

Niektóre latarki pozwalają nam na bardzo swobodne dopasowanie ich działania do indywidualnych potrzeb. Jeśli chcemy mieć możliwość samodzielnego sterowania światłem, to warto kupić latarkę z funkcją regulacji skupienia wiązki światła. Wiele modeli umożliwia również ustawienie preferowanej jego intensywności.

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki