REKLAMA

Choć to wiosna na ogół kojarzy się z rozkwitem, swój ogród możesz modernizować niezależnie od pory roku. Nadaj mu całkiem nowego wyglądu jesienią! Oczyść rabaty ze zwiędłych roślin, rozpocznij budowę skalniaków lub zwyczajnie udekoruj oczko wodne odpowiednim gruzem, chroniąc w ten sposób glebę przed mrozami. Ogrodowe porządki czas zacząć!

Jakie rośliny wybrać do ogrodu, gdy zrobi się chłodniej?

Najlepszym pomysłem na zimę jest wybranie takich rozwiązań, które będą nie tylko estetyczne, ale też praktyczne. Jeśli za wszelką cenę chcesz mieć na rabatach rośliny, które przetrwają zimę, postaw na ciemierniki, wrzośce lub oczar pośredni. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sadzić je nawet późniejszą jesienią – pamiętaj jednak, by wybrać optymalny czas w taki sposób, aby rośliny zdążyły się ukorzenić przed nadejściem mrozów. By dodatkowo uzupełnić grunt lub podłoże pod uprawę roślin, możesz wykorzystać keramzyt budowlany, często zwany także keramzytem ogrodniczym. Jest on niewrażliwy na warunki pogodowe i niepodatny na wilgoć, co wiąże się z wieloma korzyściami.

Jak udekorować ogród?

Nawet w zimniejsze miesiące odpowiednie dekoracje ogrodowe mają ogromny wpływ na samopoczucie domowników. Tarasy na Halloween pełne są świeczek i mrocznych dekoracji, z kolei, gdy tylko minie połowa listopada, na gankach można zauważyć charakterystyczne dla świąt lampki i inne akcesoria w kształcie reniferów czy gwiazd. Zanim jednak postanowisz ozdobić swoją posesję, pomyśl o trwałej oprawie – opaski wokół rabat lub domu możesz usypać, wykorzystując przy tym grys biała marianna. Klasyczna barwa z pewnością doda parceli nieco elegancji. Jeśli wolisz nieco mniej oczywiste rozwiązania, postaw na grys dalmatyńczyk wokół oczka wodnego. Z pewnością będzie się świetnie prezentował przez długie lata!

Podstawą jest zadbana posesja

Zanim zasadzisz nowe rośliny lub stworzysz praktyczne opaski wokół rabat, pamiętaj o uporządkowaniu przestrzeni. Przede wszystkim zadbaj o trawnik – zalecane jest wykonanie aeracji, ale też dokładne oczyszczenie podłoża z zeschłych liści, gałęzi i zwiędłych roślin. Rabaty powinny zostać oczyszczone, a następnie odpowiednio zasilone nawozem lub kompostem.

Jeśli w ogrodzie masz wrażliwe na mróz rośliny wieloletnie, przytnij ich suche nadziemne części, delikatnie obchodząc się z zaschniętymi owoco lub kwiatostanami. Warto też zapewnić roślinom dostateczną wilgotność podłoża i obficie podlać je przed przymrozkami – w ten sposób będą one mogły pobierać wodę z gleby zanim nadejdą pierwsze przymrozki. Zabezpiecz swój ogród przed zimnem i zadbaj o niego, zanim zeschnięte liście i błoto całkowicie przyćmią jego urok – wszystko jest w Twoich rękach!

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki