Komentarze po proteście Jaworznie

Ponad dwa tysiące uczestników miało brać udział w proteście przeciw wyrokowi Trybunału konstytucyjnego w Jaworznie. O komentarz poprosiliśmy lokalnych polityków uczestników protestu zarówno z jednej jak i z drugiej strony.

Komentarze Wojciecha Saługi w materiale wideo, a poniżej Macieja Bochenka, Marcina Kozika i Tomasza Sendora.

REKLAMA

Komentarz Macieja Bochenka, przewodniczącego klubu radnych Koalicja Obywatelska: Na początku, żeby nie było żadnych wątpliwości, popieram w całości protest kobiet i jako mężczyzna chciałem je wesprzeć swoją osobą. Nie jestem pewnie pierwszym, którego ilość uczestników wczorajszego marszu zaskoczyła bardzo pozytywnie. To, że 70-80 procent stanowili ludzie młodzi, uświadomiło mi, że ten protest to początek nowego porządku, którego beneficjentami będą właśnie Ci młodzi ludzie i to będzie ich przyszłość. To nie nowość w historii świata i jest kwestia czasu kiedy wezmą sprawy w swoje ręce. Jedyne co mnie przeraża, to postawa grupy ludzi, którzy na siłę próbują przedstawiać te protesty jako atak na kościół, nie było potrzeby prowokować protestujących blokada kościoła św. Wojciecha ani przez chwilę w trakcie protestu nie było agresji wobec kościoła.

Komentarz Marcina KozikaDoświadczenia ostatnich dni, w których osoby manifestujące swoje poglądy dotyczące m.in. liberalizacji w obszarze aborcji dopuszczały się zakłócania niedzielnych mszy św., dewastacji kościołów, ataków na duchownych i osoby wierzące- to właśnie było przyczynkiem do zaangażowania się do obrony swoich przekonań. Jestem zdumiony skalą wulgarnych wyzwisk oraz internetowego hejtu wymierzonego przeciwko osobą mającym inne przekonania od tych manifestujących w tzw. Strajku kobiet, a najlepszym dowodem na to są komentarze pod artykułem księdza Józefa Guta, proboszcza parafii św. Elżbiety Węgierskiej. Każdy ma prawo do przedstawiania swojego punktu widzenia na otaczającą nas rzeczywistość (gwarantuje nam to Konstytucja RP), jednak róbmy to z szacunkiem do innych.

Komentarz Tomasza Sędora, wiceprzewodniczącego Rady Miasta: Jestem dumny z Jaworznianek i Jaworznian. To największa demonstracja w naszym mieście od przynajmniej 30 lat. Młode pokolenie jasno pokazało, że wolność jest najważniejsza. Kobiety nie powinny być traktowane jak inkubatory, a powinny przede wszystkim mieć prawo decydowania. Nikt w naszym kraju nie ma prawa wchodzić z butami w nasze prywatne życie. Obecny rząd i nielegalnie wybrany Trybunał Konstytucyjny niszczą nasz kraj. To rządy faszystów.

 
- REKLAMA -


Zewnętrzne linki

13 KOMENTARZE

 1. Przypominam lewackiej dziczy iż jeszcze chwile temu krzyczeli Konstytucja a teraz im sie już Konstytucja nie podoba (nawet Rzepliński i Zoll stwierdzili iż nie mógł zapaść inny wyrok).Jak rząd premier Szydło opózniał promulgacje to faszysto lewaki wyły pod niebiosa teraz wyją by nie publikować wyroku .Co te gamonie mają w głowach?

  • I znów kłamiesz.
   Szydło nie opóźniała tylko wcale nie opublikowała wyroku TK – co jest złamaniem konstytucji.
   PiS w łamaniu prawa ma doświadczenie tylko że sytuacja się zmieniła. Wtedy byli pewni siebie, a teraz się boją. „Kaczor dyktator” orędzie do narodu wygłosił sparaliżowany strachem, Dudowie przemówili i raczej zgodzili się z „lewacką swołoczą”, Gowin też jakoś murem za PiS nie stoi. Układanka zjednoczonej prawicy się po raz kolejny sypie – bardzo interesująca sytuacja.
   Na razie zakładam że od poniedziałku będziemy mieć stan nadzwyczajny. A publikacji wyroku nie będzie jak zapowiadano 2.11.

   • No to może fakty !”orzeczenie TK z 9 marca 2016 nie zostało opublikowane bowiem nie było to stanowisko TK lecz niektórych sędziów TK po prostu nie było pełnego składu sędziowskiego.,więc nie mogło być publikacji bo nie było wyroku . Totalni odgrażali się Trybunałem Stanu za nie publikowanie ale minęły 4 lata i nie złożyli takiego wniosku.
    Teraz jęli uważasz że niepublikowanie wyroku jest złamaniem konstytucji to rozumiem ze będziesz się domagał jak najszybszego opublikowania orzeczenia w sprawie zakazu eugenicznej aborcji.
    Chyba masz problemy ze zrozumieniem Prezydenta Dudy,a co do rozsypki prawicy to jeden geniusz Misiu Kamiński już osiem lat temu napisał książkę „Koniec Pisu”
    Bądz spokojny rewolucja wściekłych macic nie ma szans dość słaby program sprowadzający się do jeb… PIS i wypi…./tego Polacy nie kupią bądz pewny

    • Masz rację postępowanie Szydło wyjaśni Trybunał Stanu – wtedy dowiemy się kto ma rację. „Totalni” nie składają wniosku bo wiadomo co się z nim stanie – skończy jak postępowanie prokuratorskie w tej sprawie. Ale do przedawnienia jeszcze daleko mają czas.
     Duda powiedział „Prawo nie może nakazywać kobiecie tego typu heroizmu” interpretujesz to jako poparcie wyroku TK ? Gowin też jakoś nie pieje z zachwytu nad tym wyrokiem. Ale końca PiSu w tym nie upatruję.
     Dlatego jakoś nie spieszno do publikacji. Kombinują jak się z tego wywinąć. i która ścieżka pozwoli ograniczyć straty w poparciu. Czy odrzucić bo Pawłowicz, a może zakazać aborcji płodów z zespołem Downa a zostawić aborcje z wadami letalnymi, czy może nie publikować wcale.

 2. To może przeczytaj kilka razy i odpowiedz sobie na pytanie Zoll popiera aborcje eugeniczną czy jest przeciw
  „Znany ze swoich konserwatywnych poglądów prof. Zoll mówi w rozmowie z Wirtualną Polską, że z punktu widzenia jego światopoglądu, ten wyrok jest mu bliski. – Swoim poglądom w tej sprawie dałem wyraz w 1997 roku, gdy Trybunał Konstytucyjny pod moim przewodnictwem orzekł, że aborcja z powodów społecznych jest niekonstytucyjna. Bliskie jest mi w tym wypadku niemieckie prawodawstwo, które nie zgadza się na aborcję ze względu na uszkodzenie płodu. Uważam jednak, że matek, które decydują się na taki krok nie powinno się karać – tłumaczy prof. Zoll.