Informacje od organizatorów happeningu „Obrony Kolegiaty św. Wojciecha.”

REKLAMA

Poniżej treść:

Trasa przemarszu protestu przeciwko wyrokowi TK z dn. 22.10.2020 r. wiodła obok Kolegiaty Św. Wojciecha I Św. Katarzyny. Dookoła świątyni zebrała się grupa około 150 osób. Zebrani stali biernie I w milczeniu, a głównym celem było niedopuszczenie do aktów wandalizmu jakie zdaniem uczestników zgromadzenia stanowiły realne, obrane za cel przez niektóre grupy uczestników protestu, ryzyko.

Na czele zebranych zgromadzili się aktywiści oddolnej inicjatywy #JaworznianieZaŻyciem, którzy organizowali happening Lilia Niewinności. Rozdawali oni białe kwiaty, jak mówią symbol przede wszystkim pokoju ale również niewinności dzieci poddawanych aborcji. Do każdego kwiatu doczepiona była 1 unikatowa historia dziecka które, uniknęło aborcji z powodu wad płodu lub też kobiet, które żałują dokonanej aborcji.

Inicjatywa zwolenników decyzji TK, miała na celu zachęcenie do merytorycznej rozmowy poza otoczką stereotypów i emocjami politycznymi. Organizatorzy happeningu ubrani w białe koszulki, podejmowali próby takich rozmów, zapraszając nawet do poczęstowania się ciepłą herbatą. Jak mówią przedstawiciele “białych lilii”: Takich rozmów udało nam się odbyć kilkanaście, za każdą z nich jesteśmy niezwykle wdzięczni. Nie chcemy odpowiadać nienawiścią na nienawiść – więcej pożytku dla kobiet I dzieci, których dotyczy problem aborcji wypłynie jeśli wspólnie podejmiemy debatę I działania na rzecz rozwoju opieki okołoporodowej. Możemy pięknie się różnić.

Pomimo tego zaznaczają także: Mimo tych kilkunastu rozmów nie da się ukryć, że wśród istotnej części uczestników dominowała chęć walki i hejt, zostaliśmy zalani setkami prymitywnych wulgaryzmów. Pomimo, że sami nie manifestowaliśmy żadnych haseł.

Na schodach Kościoła przez cały czas zgromadzeni byli ludzie, których celem obecności była ochrona Kościoła.

W obronie Kościoła wzięło udział „pospolite ruszenie” zwykłych Jaworznian, kibiców, działaczy NSZZ Solidarność Jaworzno, członków Klubu Konfederacji Jaworzno oraz grupy wiernych z Parafii Św. Wojciecha. Udaremniliśmy co najmniej kilka prób wbiegnięcia pod mury Kościoła zamaskowanych uczestników protestu, w celu którego można się jedynie domyślać – mówi jeden z uczestników “samoobrony”.

Zgromadzenie trwało, aż do 22:30 kiedy ostatnie grupy protestujących rozeszły się w swoim kierunku.

Organizatorzy happeningu

Materiał edytowany: Na prośbę Stowarzyszenia Korona Jaworzno z tekstu o organizatorach i uczestnikach zostało wykreślone Stowarzyszenie Korona Jaworzno. To stowarzyszenie nie miało nic wspólnego z organizacją happeningu.

Redakcja

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

35 KOMENTARZE

  • Jacy poganie ? To w znaczącej większości ludzie wykształceniw systemie edukacji z dwoma lekcjami religii na tydzień. Wg KK to ponad 90% tego narodu to katolicy skąd wziąłeś tych pogan?

   A Ty broniłeś czy u mamuni pod kołderką na wzór „Kaczora dyktatora” w stanie wojennym ?

   • Jeśli tak to barachło z tych pozostałych 10% Polaków szło na Kolegiatę i widzisz jakie dziadostwo z ich gąb wyłazi. Etyka zamiast religii, bezstresowe wychowanie, rodzice bez wartości, seks od 14 roku życia, dopalacze, narkotyki, pigułki by koledzy się nie stresowali… ot masz je… strajk kobiet… haha… strajk mózgów raczej im się włączył.

    • Wow niezłe masz wyobrażenie o dzisiejszej młodzieży. Ale zapewniam Cię że to obraz daleki od rzeczywistości.
     I mówisz że wszyscy Ci ludzie na ulicach to jest to 10% niekatolików, ciekawa koncepcja może to i prawda.
     Po dzisiejszej prasówce nie wiem tylko gdzie zaliczyć pannę prezydentównę niby nie maszeruje z nimi ale postulatów protestujących nie neguje.

     • To może spróbuję łopatologicznie.Na lekcję religii nie idą z ciekawości bo ich nic nie interesuje ale idą bo rodzice kazali ,bo wszyscy idą, bo tak się przyjęło itd.W Polsce przytłaczająca większość to ludzie ochrzczeni ale to wcale nie oznacza ,że to ludzie wierzący . Na lekcjach religii uczy się religii a nie uczy się wiary (jej nie można się nauczyć). Jaśniej się nie da Ci tego wytłumaczyć

     • Nie mierz innych swoją miarą, młodzież potrafi postawić na swoim wypisać się z religii – jeśli tylko tego chce. Dla młodzieży już od dawna bierzmowanie to akt pożegnania się z KK. Po przejściu do liceum/gimnazjum zawsze spadała ilość chodzących na religię.

      Ale nie o tym chciałem. Po co w takim razie są lekcje religii od przedszkola do matury? W założeniu chyba jednak po to żeby przekonać do wiary. A skoro na lekce religii nie przynoszą założonego efektu to po co państwo za nie płaci ?? Nie lepiej zrezygnować i uczyć jak dawniej w salkach tylko wierzących i zainteresowanych ?
      Z Twojej logiki wynika że lekcje religii niczego nie dają, a jej przesyt produkuje jak ich nazywasz „lewacką swołocz”.

   • Nie bądz żałosny co lekcje religii mają wspólnego z tym czy ktoś jest wierzacym katolikiem czy ateistą. Wiara nie zależy od lekcji religii tak ciężko to pojąć Widzę ,że ci sie podoba chamstwo i zdziczenie tego motłochu który domaga się prawa do zabijania najsłabszych. Ich program to je….PIS i wyp….Bardzo merytoryczny i dobrze rokujący dla Ojczyzny.

    • Większość protestujących to ludzie młodzi wg danych MEN i KK większość uczniów uczęszcza i uczęszczała na religię, dlatego zakładam że są katolikami.
     Ty natomiast sugerujesz że to ateiści chodzą na lekcje religii. Po co nie wiem.
     Teraz napisz która z przedstawionych możliwości jest żałosna.

     Nie wiem co widzisz ale ewidentnie dopowiedziałeś sobie coś czego nie napisałem.

     • Czego ty nie kumasz? wiary się nie uczy na lekcjach religii. Katolik to ten który wierzy a nie ten co uczęszcza na lekcje religii.

     • Czemu nie potrafisz czytać ze zrozumieniem?
      Jest proste pytanie: po co NIEWIERZĄCY miałby chodzić na lekcje religii np. katolickiej? Skoro chodzi to chyba logicznym jest że go to interesuje i jest wierzący.
      Kumasz?
      Albo inaczej czy Ty chodziłbyś na lekcje np religii prawosławnej?

  • „Udaremniliśmy co najmniej kilka prób wbiegnięcia pod mury Kościoła zamaskowanych uczestników protestu, w celu którego można się jedynie domyślać” To już nie można podbiegać pod kościół? Jako budynek sakralny, kościół piszemy małą literą. W którym miejscu biegną jego mury? Zgadnij geniuszu dlaczego byli zamaskowani. Histeria na poziomie siwego, który swoim małym nie potrafi poruszać się w kilku zwężeniach, a zabiera głos w sprawach waginy.

   • Twój komentarz jest egzemplifikacją poziomu lewackiej dyskusji . Twoje wysublimowane przemyślenia są tak głębokie jak postulaty demonstrujących /wypie.. je…PIS? ,sprowadzają się do niebywałego chamstwa ,wulgarności i prymitywizmu. Po prostu tak prowadzą dialog współcześni Hunowie . Przegracie, bo to po prostu kwestia smaku

  • A ja mam wrażenie,że ci co chcą zabijać dzieci nienawidzą ludzi . Sądzę że to ci co krzyczą pod Kościołami wyp… i je…. PIS są osobami nietolerancyjnymi i nienawidzącymi innych. Na jakiej podstawie stwierdzasz iż nienawidzę ludzi? Ja odczuwam pogardę dla tych co chcą zabijać ludzi tych najmniejszych z tego powodu że urodzili się kalekami lub z zespołem Downa.Czy to jest nienawiść?

   • Znów kłamiesz. Odczuwasz pogardę do wszystkich którzy się z Tobą nie zgadzają i do wszystkiego czego nie rozumiesz.
    Chcesz dowodu ? Daj mi znać po godzinie skopiuje tu Twoje wyzwiska rzucane do mnie pod artykułami nie dotyczącymi aborcji. To będzie długi wpis.

    • Co ja robię na jaw.pl ? po prostu jak mówili w Misiu niedowiarkom otwieram oczy i to nie jest moje ostatnie słowo .A tak poważnie to korzystam z wolności obywatelskiej a ty póki co nie możesz mi tego zabronić.
     Odnosząc się do tego że znam się na wszystkim to nie masz racji palmę pierwszeństwa ma User1. Ja natomiast uzurpuję sobie prawo do tego że znam się na polityce bo interesuję się nią od zawsze,niejedno widziałem nie jedno przeżyłem i ponad wszelką wątpliwość wiem że faszyści i komuniści to zakała ludzkości

 1. Ależ ja Ci niczego nie zabraniam. Czytać ze zrozumieniem uczą w klasie trzeciej szkoły podstawowej. Piszesz o wolności obywatelskiej dla siebie a innym tego zabraniasz to coś tu nie tak. to skora taki z Ciebie fachowiec i znawca polityki ( co już Ci napisałem znasz się na wszystkim)To kto nami aktualnie rządzi?