czwartek, 25 kwietnia, 2024

Michał Kaszowski w prestiżowej szkole muzycznej w Warszawie

Strona głównaLudzieMichał Kaszowski w prestiżowej szkole muzycznej w Warszawie

Michał Kaszowski w prestiżowej szkole muzycznej w Warszawie

- Advertisement -

Michał Kaszowski – tegoroczny absolwent jaworznickiej Państwowej Szkoły Muzycznej, klasa skrzypiec. To również laureat tegorocznej XIV edycji Konkursu Talent i Praca, część muzyczna.

Ela Bigas: Począwszy od września 2020 jesteś uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. To szkoła dla młodzieży wybitnie utalentowanej, wybór więc wydawał się oczywisty. Jakie są twoje wrażenia z pierwszych tygodni nauki, co szczególnie miło Cię zaskoczyło?
Michał Kaszowski: W trakcie wakacji szkoła zmieniła siedzibę i została przeniesiona z ulicy Miodowej na Rakowiecką. Zaskoczył mnie wygląd budynku, który przypomina zamek. Szkoła ma również wspaniałą salę koncertową, jednak musimy jeszcze poczekać na jej oficjalne otwarcie.

Michał przed swoją nową szkołą

EB:Istotna jest tzw. indywidualizacja procesu nauczania i kursy mistrzowskie. Jacy są twoi nauczyciele muzyki? Jak oceniają twoje umiejętności?
MK: Uczę się w klasie skrzypiec profesora Gębskiego, który na co dzień mnie wspiera i mobilizuje do ciężkiej pracy. W tym roku szkolnym, jeśli pozwoli na to sytuacja związana z pandemią, bardzo chciałbym wziąć udział w kilku kursach muzycznych.  Szczególnie zależy mi na Zimowej Akademii Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach oraz Międzynarodowym Kursie Muzycznym w Gocher Streicher – Akademie  „Stringtime NiederRhein” w Goch w Niemczech. Zostałem także przyjęty do grona stypendystów muzycznych Programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w roku szkolnym 2020/21. Uczestnictwo w tym programie daje mi możliwość wzięcia udziału w kursach mistrzowskich dostępnych tylko dla stypendystów funduszu. Dodatkowa zaletą uczestnictwa w programie jest rozwijanie swoich pasji, a także zdobywanie nowych przyjaciół.

EB: Szkoła proponuje też rozszerzenie programu języków obcych. To świetny pomysł, zwłaszcza, że większość nietuzinkowych uczniów szkoły marzy o karierach na salach koncertowych świata. Czy się mylę?
MK: Zgadza się. Nauczyciele od języków obcych już na samym początku uprzedzili nas, że dołożą wszelkich starań, abyśmy opanowali języki w stopniu bardzo dobrym. W zawodzie każdego muzyka jest to niezbędne i trzeba być przygotowanym na każdą okazję.

EB: Jestem przekonana, że duże znaczenie mają też konkursy muzyczne. Czy wiadomo już do jakich konkursów muzycznych zostaniesz zaproszony?
MK: W związku z pandemią większość konkursów jest odwołana. Jedynie niewielka część organizatorów decyduje się na przeprowadzenie konkursów w sposób zdalny. Obecnie przygotowuję się do XV Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, który ma odbyć się listopadzie bieżącego roku. Kolejne konkursy stoją pod znakiem zapytania, a nam pozostaje tylko trzymać kciuki żeby się odbyły.

EB: Niezwykle istotna jest atmosfera szkoły. Myślę nie tylko o tym, jak tworzą tę atmosferę wykładowcy, ale również o tym jakie są twoje koleżanki a jacy koledzy z klasy? Czy zapowiadają się nowe ciekawe przyjaźnie?MK: Niewielka liczba osób w klasie (7) tworzy kameralną atmosferę. Wszyscy dobrze się znamy i mamy ze sobą bardzo dobry kontakt.

EB: Jak wygląda kształcenie w dobie pandemii, na dokładkę w strefie czerwonej?
MK: Do 23 października mieliśmy zajęcia w trybie stacjonarnym. Podobnie jak we wszystkich szkołach podstawowych od 26 października zaczniemy naukę w trybie zdalnym. To będzie bardzo trudny czas i myślę, że dla nas wszystkich, nie tylko dla uczniów mojej szkoły, będzie to czas wytężonej pracy. Dodatkowym utrudnieniem dla uczniów szkół muzycznych, będzie odbywanie się lekcji instrumentu bez pośredniego kontaktu z nauczycielem.
Dziękuję za rozmowę, życzę sukcesów. Ela Bigas

- Advertisment -

Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia 2024 r.

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Powstała w celu podkreślenia znaczenia szczepień. Niestety w ostatnich latach zauważa się coroczny spadek zaszczepionych...

Michał Kirker zapowiada otwarty dialog i współpracę na rzecz miasta

Michał Kirker, wybrany radnym najbliższej kadencji, zapowiada kontynuowanie działań na rzecz mieszkańców i miasta. Michał Kirker udzielił wywiadu naszej redakcji. Opowiada w nim o planach...

III Konkurs Piosenki „Płyń Głosie po Rosie” – laureaci

W dniu 22.04.2024 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. G. Bacewicz w Jaworznie odbyła się kolejna, III edycja konkursu piosenki wiosennej Płyń...