Narzędzia pokryte diamentową warstwą stają się coraz bardziej powszechne zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak i w użytku domowym. Do czego przydadzą się nam narzędzia diamentowe i czy warto się na nie zdecydować?

REKLAMA

Diamenty należą do najtwardszych znanych materiałów, które naturalnie występują w przyrodzie. Nietrudno więc się domyślić, że diament może być przydatny do cięcia nawet bardzo twardych materiałów. Stąd wykorzystanie tarcz diamentowych czy frezów pokrytych tym drogocennym kruszcem.

Jak powstają narzędzia diamentowe

Jeśli chcemy wyposażyć się w narzędzia diamentowe, nie trzeba wybierać się do jubilera. Wystarczy odwiedzić internetowy sklep z narzędziami, gdzie bez trudu znajdziemy tarcze diamentowe czy frezy. Często tego typu elementy są nieco droższe niż standardowe modele, aczkolwiek często cena warta jest swojej jakości. Jak dokładnie powstają narzędzia diamentowe? Otóż dla przykładu tarcza diamentowa w zasadzie nie różni się bardzo od zwykłych modeli dostępnych w każdym sklepie z narzędziami. Tym, co je wyróżnia jest niewielki diamentowy nasyp, który zapewnia odpowiednią twardość w kontakcie z najbardziej wymagającymi materiałami, jak np. kamień. Oprócz diamentu do nasypu dodaje się też inne składniki, jak np. brąz. Tym, co wyróżnia tarcze diamentowe jest bardzo duża precyzja cięcia oraz gładka powierzchnia, jaką otrzymujemy po działaniu piłą tarczową. Dlatego też poleca się tarcze diamentowe do precyzyjnych prac z takimi materiałami jak szkło czy glazura.

[obraz_1]

Skuteczne frezy diamentowe

Podobną charakterystyką mają frezy pokryte warstwą pyłu diamentowego. Podobnie jak w przypadku tarcz, ma to zapewnić najwyższej jakości trwałość oraz precyzję. Często tym drogocennym kruszcem pokryte są niewielkie frezy, przeznaczone do drobnych i szczegółowych prac. Sam frez wykonany jest zazwyczaj ze stali nierdzewnej. Takiego rodzaju frezy stosuje się często przy obróbce drewna, ale też porcelany, szkła i ceramiki. Świetnie sprawdzają się zarówno przy wykonywaniu otworów, jak i podczas szlifowania.

Większa wytrzymałość i żywotność

Dlaczego zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy sięgają po narzędzia diamentowe? Przede wszystkim ze względu na wspomnianą już trwałość, ale też większą żywotność tego typu narzędzi. Dla zawodowców oznacza to większą oszczędność na takich elementach jak tarcze i frezy, natomiast amatorzy mogą jednym zakupem zaopatrzyć się w narzędzia na lata. Oczywiście należy używać ich zgodnie z właściwościami, dlatego nie wolno zapominać m.in. o odpowiednim chłodzeniu, aby nie przegrzać tarczy w trakcie pracy.

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki