wtorek, 16 kwietnia, 2024

O muzycznych sukcesach z dyrektorem jaworznickiej PSM Wiesławem Dzierwą

Strona głównaEdukacjaO muzycznych sukcesach z dyrektorem jaworznickiej PSM Wiesławem Dzierwą

O muzycznych sukcesach z dyrektorem jaworznickiej PSM Wiesławem Dzierwą

- Advertisement -

Wiesław Dzierwa – jeden z pierwszych absolwentów jaworznickiej szkoły muzycznej. Naukę rozpoczął tuż po jej założeniu w 1963 roku, w klasie skrzypiec. Kolejne etapy edukacji: PSM II st. im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach oraz studia muzykologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.W latach 2006 – 2020 pełnił funkcję dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Grażyny Bacewicz w Jaworznie. Obecnie na emeryturze.

Ela Bigas: Jakim czasem była dla Pana praca w jaworznickiej PSM? Co dawało Panu szczególną radość?
Wiesław Dzierwa: Patrząc z perspektywy kilkudziesięciu lat mojej pracy w PSM w Jaworznie pragnę wyrazić swoją dumę, satysfakcję i radość, że mogłem w tej wspaniałej szkole wspólnie ze znakomitymi pedagogami kształtować mniejsze i większe talenty uczniów, by następnie cieszyć się z ich osiągnięć w dorosłym życiu artystycznym.

W murach tej szkoły kształciło się i nadal kształci wielu nagradzanych muzyków. Jakie silne strony ma szkoła? Co daje jej tak istotne sukcesy?
W Szkole Muzycznej w Jaworznie od początku jej istnienia pracowali i pracują znakomici nauczyciele, którzy potrafią perfekcyjnie zindywidualizować wymagania edukacyjne do możliwości uczniów, dokonać trafnego wyboru konkursów muzycznych, dających możliwość konfrontacji najzdolniejszym uczniom na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Mocną stroną jaworznickiej szkoły muzycznej, generującą od 2002 roku sukcesy uczniów jest Ogólnopolski Konkurs Młodych Solistów, w kategorii instrumentów dętych.

dyr. Wiesław Dzierwa na gali tegorocznej edycji Konkursu Talent i Praca

Jaka jest Pana autorska metoda na muzyczny sukces?
W moim przekonaniu osiąganie najwyższych celów i sukcesów w muzyce jest możliwe dzięki : talentowi, pracowitości, systematyczności, wsparciu przez rodzinę, a także posiadaniu dobrego instrumentu.

Pana ulubiony kompozytor i ulubiony styl muzyczny?
Mam trzech kompozytorów, których twórczość fascynuje mnie i wzrusza, to: Ludwig van Beethoven ( szczególnie kwartety smyczkowe ), Sergiusz Rachmaninow ( koncerty fortepianowe ), Jan Sibelius ( koncert skrzypcowy oraz symfonie i poematy symfoniczne).

Czy w Pana planach jest jakiś szczególny, prestiżowy festiwal muzyczny? Jakiego solistę a jakiej orkiestry chciałby Pan posłuchać w tzw. realu?
Moje muzyczne plany koncentrują się na obecności na koncertach NOSPR, Filharmonii Śląskiej oraz Archetti – Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna.

Dziękuję za rozmowę. Ela Bigas

- Advertisment -

Młody aktywista społeczny z petycją o całoroczną linię 390

Młody Jaworznianin, rozpoczynając przygodę z aktywizmem społecznym, tworzy petycję o przywrócenie całorocznych kursów linii 390. Fabian Kowalski jest młodym Jaworznianinem, który ma zamiar działać dla...

Parkometry na GEOsferze wróciły do działania. Czy nie?

Sprawy parkometrów ciąg dalszy. Zima minęła, a one dalej nie sprawują swojej funkcji i co za tym idzie - nie zarabiają na siebie. Koszty...

Minister przemysłu na spotkaniu w Południowym Koncernie Węglowym

Minister Przemysłu Marzena Czarnecka spotkała się z zarządem Południowego Koncernu Węglowego i przewodniczącym rady nadzorczej spółki. Omówiono bieżące wyzwania i wizję pracy zarządu w...