Po ostatnim orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego aborcji w niektórych przypadkach, ruszyła fala protestów nie tylko w większych miastach. Do protestu przyłączyło się także Jaworzno, a uczestnicy pokojowo udali się na spacer ulicami centrum.

REKLAMA

W czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

 

Kobieta chce mieć prawo wyboru w takiej trudnej sytuacji, niestety ludzie będący u władzy robią wszystko, by nas uprzedmiotowić — to nie tylko opinie protestujących kobiet.

„To jest wojna”, „Strajk Kobiet” – to główne afisze towarzyszące wydarzeniu. W pokojowym spacerze nie tylko młode kobiety spacerowały na znak protestu. To również ich rodziny, mamy, dziadkowie.

Ponad 1000 osób zadeklarowało na popularnym portalu społecznościowym chęć uczestnictwa w pokojowym proteście. W rzeczywistości było ich kilka tysięcy. Wszystko odbyć się miało zgodnie z obowiązującymi przepisami i obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Każdy w maseczce, zachowując odpowiednią odległość. Oprócz maseczek wielu miało przy sobie znicze i wieszaki, w których można było doszukiwać się głębokich symboli. Uczestnicy swój spacer rozpoczęli pod Urzędem Miejskim.

jargal

Protest w sprawie wyroku TK przed Urzędem Miejskim w Jaworznie – transmisja

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

11 KOMENTARZE

 1. Posłanka Lewicy
  @JoankaSW
  w #RozmowaRMF: Nie zrównujmy zarodku i płodu z człowiekiem. Płód jest płodem. (…) Człowiek jest wtedy, kiedy się urodzi. Możemy mówić, że wtedy, gdy zaczyna bić serce, zaczyna się życie….

  No coz czyli dziolchy na marszu chca kary smierci dla dzieci, tych niepelnosprawnych takze… Przestancie jesc pigulki antykoncepcyjne, pic i palic, brac narkotyki od najmlodszych lat…. Przestancie czekac z ciążą do 40 a macie duza szanse by rodzic zdrowe dzieci… Ja wiem ze wam sie marzy „aborcja” do 9 miesiaca ciazy, ale czym Was to czyni? Potworami.

  • Orzeczenie TK w sprawie aborcji może być wadliwe
   Z ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wynika, że z udziału w rozpoznawaniu sprawy wyłączony musi być sędzia, który jest uczestnikiem postępowania albo wnioskodawcą. Sędzia Krystyna Pawłowicz, która orzekała w ubiegłym tygodniu w sprawie aborcji, w 2017 roku była podpisana pod takim samym wnioskiem dotyczącym aborcji ze względu na ciężkie wady płodu.

   • Przypominam ci miszczu ,ze zgodnie z twoją doktryną prof Pawłowicz nie jest sędzią lecz dublerem , nieprawdaż .Po drugie to nie ten wniosek był rozpatrywany który podpisała prof. Pawłowicz .Po trzecie to nie orzeczenie TK jest wadliwe ale twoje myślenie obarczone jest wadą.

    • Znów nie masz pojęcia o czym piszesz. Wiesz jaka jest różnica pomiędzy „ten sam” a „taki sam”? Jak pojmiesz różnice to doczytaj co napisano w prawodawstwie.
     A po pierwsze skoro Pawłowicz jest dublerem to reszta punktów nie ma żadnego znaczenia, bo wtedy to nie jest TK.
     Ale faktycznie ciekawe który punkt wybierze parta żeby się wycofać z tego bałaganu. Osobiście zakładam że wymyślą coś jeszcze innego.

     I postaraj się nie wklejać wszędzie tych samych haseł z przekazu partyjnego. To nieustanne kopiuj/wklej które nam tu serwujesz jest strasznie nudne .

 2. Oszalała lewacka dzicz chce zabijać dzieci wzorem narodowego socjalisty Adolfa zwolennika eugeniki. Hasła tej dziczy na tej demonstracji świadczą o kulturze i wychowaniu tego motłochu . Nie ma wyboru zabijać czy nie zabijać .Nie chcesz dziecka to NIE ZABIJAJ oddaj rodzinną które czekają latami na adopcje. W ciekawych czasach żyjemy zabijanie najsłabszym ma być prawem .

 3. Jakoś nikt nie neguje tego że wyrok TK jest zgodny z Konstytucją i inny nie mógł zapaść. Nawet Rzepliński i Zoll to potwierdzają A jeszcze niedawno ci sami co tak demonstrują tak bronili konstytucji a teraz im się już nie podoba. Czy głupota tego motłochu bez tożsamości , ma jakieś granice?

  • Magdalena Sroka z Porozumienia Jarosława Gowina przyznała, że nie podpisała się pod poselskim wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Posłanka PiS szczerze powiedziała, że nie podoba jej się również czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego.