sobota, 20 kwietnia, 2024

Elementy montażowe do paneli fotowoltaicznych

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneElementy montażowe do paneli fotowoltaicznych

Elementy montażowe do paneli fotowoltaicznych

- Advertisement -

Dlaczego IKEA z sukcesem dostarcza meble do samodzielnego montażu? Części są tak dopasowane a instrukcje przejrzyste, że nawet amator jest w stanie prawidłowo je złożyć i wyregulować. Konstrukcja szafki jest prosta. Dlatego nie namawiam nikogo do samodzielnej instalacji paneli fotowoltaicznych, jeśli nie jest w tej dziedzinie fachowcem. Tak jak nabywcom mebli ułatwia życie skompletowany zestaw, tak instalatorom upraszcza zadanie system do montażu paneli fotowoltaicznych. Na plac budowy dostarczany jest zestaw niezbędnych elementów, które sprawdzone i skompletowane zostały u dostawcy. Monter zawsze może skontaktować się z doradcą technicznym. Dzięki temu obniża się prawdopodobieństwo popełnienia błędu konstrukcyjnego.

Elementy montażowe do paneli fotowoltaicznych muszą sprostać kilku wymaganiom. Niezbędna jest ich odporność na korozję, gdyż instalacja bez napraw ma działać około trzydziestu lat. Powinny maksymalnie upraszczać proces technologiczny, redukować liczbę narzędzi niezbędnych do pracy. Przykładem takiego rozwiązania jest wkręt samowiercący bimetal z podkładką EPDM. Składa się on ze łba ze stali nierdzewnej połączonego z hartowaną końcówką ze stali węglowej. Ostre zakończenie jest na tyle wytrzymałe, że wkrętem można łączyć blachy stalowe bez uprzedniego nawiercania. Pokrycie całego wkrętu, a więc i gwintu niklem, zwiększa poślizg przy wkręcaniu. Po wykonaniu połączenia na zewnątrz znajduje się łeb ze stali A2, a więc nieulegający korozji. Połączenie jest uszczelnione przez podkładkę z kauczuku syntetycznego EPDM.

Drugim przykładem są śruby dwugwintowe. Pozwalają one na mocowanie elementów do połaci dachowych dzięki możliwości wkręcenia w drewniany stelaż. Jest to możliwe dzięki wykonaniu na jednej śrubie dwóch gwintów: jednego – jak na wkrętach do drewna oraz drugiego – metrycznego. Po wkręceniu śruby dwugwintowej w stelaż, na zewnątrz wystaje gwint metryczny. Do niego można bez problemu zamocować szyny.

Wszystkie elementy montażowe do paneli fotowoltaicznych są specjalnie dobierane, aby bez problemów móc przenosić siły, jakim poddawane mogą być panele szarpane podmuchami wiatru. Dlatego w zestawach znajdują się: podkładki poszerzane i sprężyste, nakrętki kołnierzowe, śruby z łbem sześciokątnym z kołnierzem stożkowym itp.

Z takich elementów tworzone są systemy montażowe. Pozwalają one wykonać instalację fotowoltaiczną zarówno: na dachu domku letniskowego lub jednorodzinnego jak i zadaszeniu parkingu przed centrum handlowym, wolnostojącą i opartą na niezależnych słupach, przydomową a także w elektrowni słonecznej. Dostawcy oferujący elementy montażowe do paneli fotowoltaicznych w katalogach zazwyczaj mają zdjęcia realizacji. Są one poglądowe. Wykonanie inwestycji obejmuje również audyt, podczas którego doradca mający bogate doświadczenie zdobyte na budowach wraz z inwestorem określają wstępne założenia i lokalizację instalacji. Na kolejnym etapie jest wykonywany projekt i skompletowany zostaje system montażowy. System, czyli przygotowany u dostawcy zestaw elementów wraz z dokumentacją, która pozwoli na szybkie i bezbłędne zamocowanie paneli fotowoltaicznych lub solarnych.

Decydując się na gotowy zestaw nie należy obawiać się kosztów transportu. Projektanci zamawiają atestowane elementy montażowe do paneli fotowoltaicznych u lokalnych dostawców. Zmniejsza to koszty transportu a w rezultacie całej inwestycji.

Elementy montażowe do paneli fotowoltaicznych są tak dobrane, że po zmontowaniu instalacji nie ma problemów z poprowadzeniem, ukryciem i zabezpieczeniem przewodów. W systemie są przewidziane rynienki i uchwyty.

Elementy montażowe do paneli fotowoltaicznych stanowią ingerencję w projekt budynku lub same są budowlą. Muszą mieć odpowiednie atesty, aby sprostały warunkom atmosferycznym. Aspekt bezpieczeństwa i trwałości budowli jest traktowany na tyle poważnie, że konstrukcje badane są w tunelu aerodynamicznym i nawet na pojedyncze elementy wystawiane są atesty.

W naszej ofercie dostępne są poszczególne elementy: śruby dwugwintowe, odpowiednie podkładki płaskie, wkręty oraz adaptery montażowe.

- Advertisment -

Dni otwarte: Pokazowa instalacja do produkcji płyt z tworzyw sztucznych

W Jaworznie w Jeleniu ma powstać nowa fabryka płyt budowlanych, które będą wytwarzane z tworzyw sztucznych. Inwestorzy zapraszają na Dzień otwarty, podczas, którego zaprezentują...

Jaworzno mało znane – Świetlik

Kiedy słyszymy słowo „świetlik”, to kojarzy nam się ono bądź ze światem owadów bądź z elementami i detalami architektury. W dzisiejszym odcinku wszakże o...

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 21 kwietnia to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele mieszkańcy Jaworzna będą mogli zrobić zakupy? Niedziele handlowe w 2024...