Gdy za oknem zamiast drzew, rośnie supermarket

Często inwestujemy oszczędności naszego życia, w zakup czy remont wymarzonego domu, czy mieszkania a po kilku latach okazuje się, że przed oknem, zamiast drzew rośnie np. supermarket.

REKLAMA

Właśnie o to, żeby nie mieć nowego „sąsiada”, jakim jest supermarket, który ma powstać przed samymi oknami bloku przy ulicy Cyprysowej 5, walczą mieszkańcy.

Decyzja Prezydenta Miasta Jaworzna z dnia 28 stycznia 2020r o pozwoleniu na budowę budynku handlowo- usługowego przy skrzyżowaniu ul. Grunwaldzkiej i ulicy Lipowej w Jaworznie spowodowała ogromny sprzeciw wśród mieszkańców.

Mieszkańcy wraz z administratorem nieruchomości Wspólnoty Mieszkaniowej Gwarek, wystosowali do Urzędu Wojewódzkiego również pismo, zażalenie, na decyzję o pozwoleniu budowy w tym miejscu budynku handlowo- usługowego. Sprawa jest w rozpatrywaniu.

Lokatorzy nie kryją oburzenia na całą tę sytuację, widząc, że praktycznie pod samymi oknami ich bloku trwają już prace budowlane nie mają cienia nadziei by coś się zmieniło.

Dlaczego wszystkich obowiązuje prawo budowlane a w tym konkretnym przypadku tego prawa nie ma? Nie ma zachowanego odstępu od ogrodzenia, zostaniemy przyklejeni do murów tego sklepu, dlaczego nikogo nie interesuje ze mieszkają tu ludzie od lat, naprawdę nikt nie może nam pomóc ?

Nasza redakcja poprosiła naczelnika wydziału urbanistyki i architektury Urzędu Miejskiego w Jaworznie pana Teobalda Jałyńskiego by wypowiedział się również w tej sprawie:

Gwarek sp. z o.o. będąca administratorem nieruchomości Wspólnoty Mieszkaniowej ul. Cyprysowa 5 w dniu 8 lipca br wystąpiła o wznowienie postępowania ws. prawomocnej decyzji nr 45/2020 z dnia 28 stycznia br PMJ udzielającej pozwolenia na budowę budynku handlowo – usługowego na rogu ul Grunwaldzkiej i Lipowej (dawna SP 6). Postanowieniem z 13 sierpnia organ odmówił wznowienia, szczegółowo wyjaśniając powody. Na to postanowienie Gwarek w imieniu wspólnoty złożył zażalenie do Wojewody Śląskiego. Zostało ono przekazane 2 września wraz z aktami sprawy. Pismo Wspólnoty z dnia 26 sierpnia zostało dołączone do tych akt i przesłane do Wojewody. Na pismo to udzielono również odrębnej odpowiedzi w dniu 23 września br. W sprawie inwestycji interpelację złożyła radna Barbara Sikora w dniu 9 września i dostała odpowiedz 23 września, oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Kaczmarek, który w dniu 5 października przekazał obszerne pismo Wspólnoty Mieszkaniowej  z dnia 24 września. Odpowiedzi udzielono  26 października. W sprawie nie pojawiły się nowe wątki a rozpatrzenie przez Wojewodę Śląskiego nie zostało zakończone. Do tego czasu nie ma podstaw aby je komentować.

Reasumując – konflikty przestrzenne są zjawiskiem stałym i wraz z rozwojem przestrzennym będą się pojawiać w różnych miejscach Jaworzna. Rolą władz miasta jest je minimalizować, między innymi przez działania planistyczne. Obowiązuje nas przestrzeganie przepisów prawa, nawet jeżeli niektóre działania inwestorów napotykają na opór czy niechęć sąsiadów. Aktywność mieszkańców jest dużym kapitałem, powinna jednak uwzględniać rozbieżne interesy stron.

Jakie działania powinni podjąć mieszkańcy, co jeszcze w tej sprawie można zrobić? Takie pytania zadają oni, jak i radna Rady Miejskiej Barbara Sikora, która wspiera mieszkańców w tej trudnej i dziwnej dla nich sytuacji.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

2 KOMENTARZE

  1. Te starsze panie nadużywają chyba słowa getto. Może by najpierw poczytać co to jest getto a potem opowiadać takie farmazony. Albo je na jakiś czas rzeczywiście zamknąć w gettcie żeby zobaczyły jak to wygląda. Nie wydaje mi się, żeby ktoś je zamknął na szczelnie ogrodzonym osiedlu i nie pozwolił im stamtąd wychodzić. Już nie wspominając o tym, że to są jakieś jaja, żeby właściciel nie mógł wybudować na swojej działce czego chce zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ma się tłumaczyć kilku starszym paniom??