REKLAMA

Ogrzewanie budynku to jedna z największych bolączek naszego regionu. Trudno obyć się bez jakiegoś systemu ogrzewania. A to generuje dodatkowe koszty. Nie można więc dziwić się poszukiwaniom jak najtańszego, a przy okazji komfortowego w użytkowaniu sposobu na utrzymanie właściwej temperatury.

Jedną z ciekawszych metod jest elektryczne ogrzewanie podłogi. Koszt takiego rozwiązania należy podzielić na eksploatacyjne oraz montażowe. Na jaki wydatek przygotować się w przypadku mat oraz folii grzewczych? O tym można dowiedzieć się z poniższego artykułu.

Koszt montażu ogrzewania podłogowego

Zanim przystąpi się do instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego, należy zainwestować w kilka urządzeń oraz materiały budowlane. Na szczęście montaż nie jest tak inwazyjny, jak w przypadku np. wodnego ogrzewania podłogowego. Folie mogą być bowiem umieszczone pod panelami, a maty da się wręcz nałożyć na podłogę. W ten sposób ostateczny koszt ogrzewania podłogowego spada do niezbędnego minimum.

Ponadto w cenę wliczają się:

– przewody grzejne,

– termostat,

– płyty izolacyjne,

– maty,

– czujniki,

– regulatory.

Cena ogrzewania podłogowego jest więc sumą powyższych elementów. Można do niej doliczyć profesjonalny montaż, jeśli ktoś nie czuje się na siłach, aby samemu wyposażyć dom w takie rozwiązanie. Niemniej również tutaj istnieje szansa na zaoszczędzenie, ponieważ maty nadają się do samodzielnego montażu.

Po podsumowaniu wszystkich koniecznych kosztów wraz z usługą montażu cena ogrzewania podłogowego powinna mieścić się w granicach od 80 do 200 zł/m². Skąd taka duża rozbieżność? Wynika ona przede wszystkim cennika producenta. Wyższej jakości materiały oraz bardziej zaawansowane elementy (np. termostat z precyzyjniejszymi funkcjami).

Cena eksploatacji ogrzewania podłogowego

Ocena kosztów użytkowania mat czy folii grzewczych nie jest tak prosta, jak w przypadku ich montażu. W grę wchodzi bowiem wiele czynników. Jeśli chodzi o ogrzewanie podłogi koszt może się różnić nie tylko w zależności od regionu, ale nawet samego dostawcy energii. Każdy z nich ma swój własny cennik. Na samym początku należy więc sprawdzić, ile kosztuje pobór energii u danego producenta. Warto też pamiętać o różnych taryfach, jeśli się z nich korzysta. Dla przykładu ogrzewanie w określonych porach dnia lub nocy może być znacznie tańsze.

Nie mniej istotne jest ocieplenie budynku. Domy pasywne oraz energooszczędne nie będą tak drogie w ogrzewaniu. W tym przypadku koszt ogrzewania podłogowego powinien być mocno ograniczony.

Czy ogrzewanie podłogowe opłaca się?

Mimo trudności w oszacowaniu konkretnych kwot, z jakimi będzie mieć styczność użytkownik ogrzewania podłogowego, można z dużą dozą pewności założyć, że będzie ono opłacalne. Dobrze ocieplony i szczelny dom nie wymaga wysokich nakładów finansowych do ogrzania. Na dodatek cena ogrzewania podłogowego może zostać obniżona przy pomocy fotowoltaiki. Zasilanie mat i folii elektrycznością może przynieść w perspektywie mnóstwo oszczędności.

Trudno o nowocześniejszy, a zarazem stosunkowo tani sposób na ogrzanie swojego domu czy mieszkania. Dlatego właśnie decyduje się na niego coraz więcej osób.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. Z żoną niedawno wymienialiśmy stare i zniszczone panele na nowy drewniany parkiet od Kaczkan, który jest zdecydowanie wytrzymalszy. Również zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe. Cenowo nie wyszło to nas najdrożej, więc jesteśmy zadowoleni.