REKLAMA

Łuszczyca kropelkowata to jeden z rodzajów choroby autoimmunologicznej, jaką jest łuszczyca. Stanowi mniej niż jedną trzecią wszystkich zachorowań. Choroba dotyka ludzi w każdym wieku i u wszystkich płci, jednak najczęściej przydarza się u dzieci. Dowiedz się, jakie dokładnie są jej objawy i jak ją leczyć.

Czym jest łuszczyca kropelkowata?

Łuszczyca kropelkowata to choroba skóry, która objawia się charakterystycznymi zmianami o barwie łososiowo-różowej w kształcie niewielkich kropelek. Kiedy choroba się rozwija, zmiany stają się coraz większe, a ich kształt również ulega zmianie — przekształcają się bowiem w srebrzyste blaszki łuszczycowe.

Zmian w pierwszej kolejności możemy spodziewać się na tułowiu i łokciach, z czasem jednak mogą przemieścić się na twarz, skórę głowy i uszy. Warto wspomnieć, że tej odmiany łuszczycy nie znajdziemy na dłoniach, paznokciach czy podeszwach stóp. Pojawienie się objawów tej choroby częściej przytrafia się zimą, kiedy powietrze jest suche.

Wyróżniamy trzy stany łuszczycy kropelkowatej: łagodny, umiarkowany i silny. To od stopnia choroby zależy zaawansowanie ilości zmian.

Jakie są przyczyny łuszczycy kropelkowatej?

Nie określono dokładnie przyczyn powstawania łuszczycy kropelkowatej. Istnieje teoria, według której jest ona wywołania przez wcześniejsze zakażenie paciorkowcem u gospodarza, który jest podatny genetycznie. Zwykle dotyczy to zakażenia dróg oddechowych.

W niektórych przypadkach zwraca się uwagę na inne mikroorganizmy, takie jak grzyby Malassezia lub Candida albo nawet wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Bardzo często wskazuje się także na jej podłoże genetyczne. Podobnie jak każdy inny rodzaj łuszczycy, kropelkowata także jest chorobą układu immunologicznego, która powodowana jest bezpośrednio tym, że organizm atakuje sam siebie.

Jak skutecznie leczyć łuszczycę kropelkowatą?

Łuszczyca kropelkowata to choroba, które najczęściej ustępuje samoistnie w pierwszych tygodniach lub miesiącach od wystąpienia objawów. Ciężko w tym przypadku mówić o jednym sprawdzonym sposobem na leczenie. Jeżeli dopadła nas ta przypadłość, powinniśmy działać kompleksowo. Przede wszystkim należy zlikwidować zmiany, które pojawiły się na skórze w wyniku choroby. Kolejnym etapem leczenia jest wzmacnianie jej naturalnej bariery ochronnej.

Leczenie powinno opierać się na natłuszczaniu i nawilżaniu skóry. W tym celu warto stosować emoleinty, czyli substancje o działaniu głęboko nawilżającym. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie maści, które zawierają w sobie pochodne witaminy D, dziegcie węglowe, czy kortykosteroidy.

Czasami dermatolodzy polecają lecznicze kąpiele. Ta metoda zwana jest balneoterapią i najczęściej wykonywana jest w wodzie siarczkowo-siarkowodorowej słonej. Niekiedy stosowana jest także fototerapia, która ma na celu uwrażliwienie skóry na słońce.

Jeżeli podejrzewamy u siebie tę chorobę, a objawy nie mijają, warto zgłosić się do dermatologa, który dobierze odpowiednią metodą leczenia, która będzie najbardziej pomocna w naszym przypadku.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.centrumluszczycy.pl/Luszczyca-kropelkowa-kropelkowata-zdjecia-dieta-i-leczenie-blog-pol-1603110779.html

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki