czwartek, 28 marca, 2024

Kolorowy druk – jakie są jego wariacje?

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneKolorowy druk – jakie są jego wariacje?

Kolorowy druk – jakie są jego wariacje?

- Advertisement -

Etykiety, ulotki i inne drukowane elementy mogą z powodzeniem napędzać marketing każdej firmy. Chwytliwy slogan i dobra jakość wydruku to jednak nie wszystko. Okazuje się, że to właśnie kolory najbardziej przyciągają potencjalnych konsumentów. Odpowiednia kompozycja barw na opakowaniu produktu potrafi skutecznie przykuć uwagę, a to już połowa sukcesu. Dowiedz się więcej o kolorowym druku i jego rodzajach.

Co jest podstawą druku wielobarwnego?

Kolorowe wydruki mogą być podstawą solidnie skonstruowanego marketingu. Dają wiele możliwości i mogą też być podstawą nowych, innowacyjnych rozwiązań wykorzystywanych w branży. Jeśli chcesz podnieść jakość swojego produktu i zrewolucjonizować sposób, w jaki się prezentuje, powinieneś rozważyć inwestycję w kolorowy druk cyfrowy. Opiera się on na podstawowej gamie kolorów, w poligrafii znanej również jako CMYK. Jej nazwa pochodzi od pierwszych liter anglojęzycznych nazw kolorów, które wchodzą w jej skład (cyjan, magenta, żółty i czarny). Przy użyciu tej bazy wykonywana jest większość (nawet 80%) prac w drukarni. Co ciekawe, gama kolorów, jaką możemy osiągnąć, korzystając z czterech barw bazowych, jest ogromna. Niemożliwe byłoby umieszczenie jej na palecie czy wzorniku, ponieważ suma wszystkich odcieni wynosi ponad 16 milionów! 

Jakie wariacje kolorów można uzyskać?

Jak już wspomnieliśmy, gama barw, jaką można osiągnąć dzięki samej podstawie CMYK, jest oszałamiająca. Warto jednak wiedzieć o możliwości zastosowania kilku innych wersji tej bazy, wzbogaconych o różne odcienie. Jedną z nich jest CMYK+W, czyli rozszerzenie cyjanu, magenty, żółci i czerni o dodatkowy kolor – biały. To barwa pełniąca głównie funkcję kryjącą. Może stanowić między innymi neutralne tło dla barw drukowanych na foliach transparentnych (dzięki czemu cały wzór będzie doskonale widoczny), jak również szczelną barierę między metalizowanym podłożem a nakładaną na nie farbą.

Kolejnym urozmaiceniem może być CMYK+O/V/G, czyli podstawowa gama wzbogacona o pomarańcz, fiolet lub zieleń. To idealne rozwiązanie w przypadku projektów wymagających zaawansowanych efektów barwnych i bardzo intensywnej kolorystyki. CMYK + Pantone z kolei to wzbogacenie czterech podstawowych kolorów o barwy Pantone. Stanowi szczególnie istotne rozwiązanie w sytuacji, gdy produkt wymaga użycia jednego, oryginalnego i idealnie dopasowanego odcienia koloru, którego uzyskanie w przypadku wspomnianych wcześniej wariacji CMYK-a byłoby bardzo trudne, a nawet niemożliwe.

W przypadku klientów, dla których urozmaicenie kolorystyczne nie jest najważniejsze, a odzwierciedlenie barw nie musi być idealne, dobrym rozwiązaniem będzie ograniczenie się do kolorystyki CMY. Rezygnacja z koloru czarnego sprawia, że wydruki są o wiele tańsze, szybsze i bardziej ekonomiczne. Jeśli więc jesteś w stanie zaakceptować delikatne obniżenie jakości wydruku, taka opcja może okazać się dla ciebie najkorzystniejsza.

Tematyka kolorów w druku cyfrowym nie jest wcale tak oczywista i banalna, jak mogłoby się wydawać. Przed rozpoczęciem wykonywania projektu należy zastanowić się, na jakim efekcie najbardziej nam zależy oraz która opcja kolorystyczna spełni wszystkie nasze oczekiwania, a także najlepiej wpłynie na finalny wygląd naszego produktu.

- Advertisment -

Nowy parking przy Grunwaldzkiej 219

Dla mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Górnik" przy ulicy Grunwaldzkiej na Leopoldzie powstanie nowy parking. Będzie mieścił 48 miejsc parkingowych, w tym 4 dla osób niepełnosprawnych. Przy...

Nowa odsłona salonu Sinsay w Jaworznie

Już 30 marca w Galerii Galena przy ul. Grunwaldzkiej 59 zostanie oficjalnie otwarty zupełnie nowy i większy salon Sinsay w Jaworznie. Liczący 770 m2...

Interwencja grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego straży pożarnej w Jaworznie

Interwencja grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego straży pożarnej w Jaworznie. Powodem rozszczelnienie cysterny transportującej substancję chemiczną. Do interwencji doszło po godz. 17. Powodem podjęcia działań było rozszczelnienie...