REKLAMA

Kondensatory to proste wynalazki, które umożliwiają budowę wielu znanych nam dobrze aplikacji czy urządzeń.

Najprościej rzecz ujmując, kondensator to element elektroniczny składający się w z dwóch nakładek oddzielonych od siebie cienką warstwą dielektryka, czyli izolatora. Nakładki wykonane są najczęściej z metalu i służą w całym układzie, jako przewodniki – podłączając kondensator do napięcia stałego, ładunki o przeciwnych znakach ustawiają się na odpowiednich nakładkach. W elektronice mówi się o tym, że kondensatory to części elektroniczne, które możemy porównać do rezystorów czy cewek.

Rodzaje kondensatorów

Kondensatory możemy podzielić na trzy podgrupy: kondensatory foliowe, elektrolityczne oraz ceramiczne.

Kondensatory foliowe znane są z możliwości pracy nawet przy wysokich napięciach, z tego też względu często znajdziemy je w sieciowych obwodach zasilania. Posiadają one optymalną pojemność od 1 nF do nawet kilkudziesięciu mikrofaradów.

Z kolei kondensatory elektrolityczne wyróżniają się na tle wszystkich innych swoją dużą pojemnością. Takie możliwości tych kondensatorów sprawiają jednak, że najczęściej są to aplikacje sporych rozmiarów lub niezdolne do pracy przy wysokim napięciu. Kondensatory elektrolityczne dosyć szybko się zużywają. Możemy podzielić je na dwie podgrupy: kondensatory aluminiowe (tańsze i gorszej jakości) oraz kondensatory tantalowe (drogie, ale wytrzymałe). Kondensatory elektrolityczne możemy zakupić do montażu przewlekanego (THT), a także montażu powierzchniowego (SMD).

Ostatnią grupą kondensatorów są kondensatory ceramiczne. Są one najchętniej wybierane spośród wszystkich rodzajów kondensatorów, choć cechują się najniższymi pojemnościami (od pikofaradów do kilkunastu mikrofaradów). Ich dużymi zaletami są z pewnością: niewielkie straty, świetna stabilność temperaturowa czy mała tolerancja pojemnościowa. One również występują w formie do montażu powierzchniowego oraz przewlekanego.

Zastosowanie kondensatorów

Zastosowanie kondensatorów jest bardzo szerokie, gdyż pełnią one funkcje jednych z podstawowych elementów elektronicznych. Na rynku znajdziemy kondensatory wykorzystywane w wąskich specjalizacjach, na które popyt jest niewielki, a także takie, które są używane na co dzień w wielu różnych przypadkach. Najlepsze kondensatory w szerokiej ofercie znajdziemy w sklepie Balticad.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki