REKLAMA

Pandemia wirusa SARS-CoV-2 pokazała, że wiele usług, które do tej pory były realizowane w większości przypadków stacjonarnie, można przeprowadzić również w świecie wirtualnym. W tym katalogu znalazły się również usługi medyczne – teleporady i konsultacje online , a także możliwość otrzymania recepty przez internet, to tylko niektóre z nich.

 

  1. Recepta online
  2. Tabletki antykoncepcyjne i inne formy antykoncepcji
  3. Szybki test na koronawirusa

 

Utrudniony dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów sprawia, że coraz większa grupa pacjentów korzysta z usług miejsc takich jak zdalnaprzychodnia.pl, które umożliwiają wykupienie konsultacji z lekarzem online w krótkim czasie. Chociaż usługi te są płatne, to stanowią realną i chętnie wybieraną alternatywę dla wielu pacjentów, potrzebujących szybkiej i rzetelnej konsultacji lekarskiej.

 

Recepta online

 

Aby uzyskać receptę na przyjmowane stale leki, nie trzeba wcale czekać w kolejce na połączenie z rejestracją w przychodni, a później na kontakt z lekarzem. Wystarczy skorzystać z opcji, jaką jest recepta online. Koszt jej wystawienia to zaledwie kilkadziesiąt złotych, a czas oczekiwania – około jednej godziny. Procedura jest niezwykle prosta: po opłaceniu konsultacji, pacjent powinien wypełnić formularz z wywiadem zdrowotnym. Na jego podstawie lekarz oceni zasadność przepisania leków, a jeśli nie będzie ku temu przeciwwskazań, wystawi e-receptę. Aby ją zrealizować, wystarczy w dowolnej aptece podać PESEL pacjenta oraz czterocyfrowy kod, którym oznaczona jest recepta online.

 

Tabletki antykoncepcyjne i inne formy antykoncepcji

 

Panie, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne, co kilka miesięcy muszą zgłaszać się do lekarza po receptę na kolejną partię tych środków. W sytuacji, w której kontakt z prowadzącym lekarzem ginekologiem jest mocno utrudniony, a czas oczekiwania na wizytę powoduje przerwę w przyjmowaniu tabletek, remedium jest konsultacja online. Po wypełnieniu krótkiego formularza elektronicznego lekarz może wystawić receptę na kontynuację antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek, którą pacjentka zrealizuje w dowolnej aptece.

 

W ten sposób można się zaopatrzyć również w inne środki antykoncepcyjne, jak np. tabletka 72 po, czyli formę antykoncepcji awaryjnej. W tym wypadku kluczowy jest czas, ponieważ skuteczność działania tej tabletki jest ściśle uzależniona od okresu, jaki upłynął od stosunku do momentu zażycia preparatu.

 

Szybki test na koronawirusa

 

Tradycyjne testy na koronawirusa w ramach ubezpieczenia w NFZ wymagają otrzymania skierowania, udania się do punktu pobrań i oczekiwania na wynik przez kilkadziesiąt godzin. Istnieje jednak szybsza metoda na sprawdzenie, czy pacjent, który podejrzewa u siebie infekcję koronawirusem, faktycznie jest zakażony. Szybki test na koronawirusa można wykonać samodzielnie w domu, a wynik otrzymać już po około 15 minutach.

Do tego typu diagnostyki służą testy kasetkowe, które do domu pacjenta dostarcza kurier. Kolejnego dnia po zamówieniu konsultacji i testu, pacjent otrzymuje zestaw diagnostyczny wraz z instrukcją wykonania badania. Ta nie jest skomplikowana – wystarczy pobrać wymaz z nosogardzieli lub niewielka próbkę krwi, a następnie umieścić materiał w wyznaczonym miejscu na teście. Otrzymany po kilkunastu minutach wynik można skonsultować z lekarzem, który zaleci dalsze kroki, jakie należy podjąć. W ten sposób weryfikacji podlega zarówno to, czy pacjent aktualnie przechodzi zakażenie koronawirusem (test antygenowy), jak i to, czy takie zakażenie ma już za sobą (test na przeciwciała).

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. Taka telemedycyna na pewno sprawdza się w ekstremalnych sytuacjach i pewnie niedługo pójdzie jeszcze dalej. Między innymi o tym na być konferencja online z Warszawskiej Uczelni Medycznej 21 listopada. Siostra jest lekarzem więc na pewno obejrzę aby zobaczyć co powiedzą o służbie zdrowia.