REKLAMA

Coraz większą popularnością cieszy się aborcja domowa, zwana również farmakologiczną. Charakteryzuje się łatwością przeprowadzenia, przy jednoczesnym zachowaniu standardów bezpieczeństwa. Ponadto, dodatkowymi atutami tej metody jest niska cena zestawu poronnego oraz utrzymanie skuteczności na poziomie 98-100%. Działanie środka opiera się na zablokowaniu progesteronu, który odpowiada za utrzymanie ciąży. Przy pomocy Mifepristone można dokonać bezpiecznej aborcji do 12 tygodnia ciąży, co zostało potwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia.

Mifepristone – bezpieczna aborcja domowa

Istnieją dwa sposoby na przeprowadzenie domowej aborcji przy wykorzystaniu leków. Pierwszy to wykorzystanie wyłącznie misoprostolu, a drugi to użycie zestawu leków złożonego z mifepristonu i misoprostolu. W internetowym sklepie Tabletki Poronne tabletki-poronne-sklep.org dostępny jest zestaw o niemalże 100% skuteczności, złożony z: mifeprostolu, mizoprostolu i metotrexalu. Stworzenie kombinacji tych leków pozwoliło na podwyższenie skuteczności zabiegu w porównaniu do połączenia mizoprostolu i mifepristonu. W przypadku przeprowadzania domowej aborcji niezwykle ważny jest czas, dlatego w powyższym sklepie przesyłki nadawane są w trybie natychmiastowym po zaksięgowaniu wpłaty.

Jak przygotować się do wzięcia mifepristone?

Przed przyjęciem tabletek, warto zadbać o posiadanie najbardziej potrzebnych rzeczy, które mogą okazać się później przydatne. Zaliczamy do nich:

 • chłonne podpaski;

 • leki przeciwbólowe (ibuprofen) – pod żadnym pozorem nie należy przyjmować leków zawierających paracetamol, ketonal, aspirynę oraz leków rozkurczowych, np. no-spa;

 • ciepły koc, którym będzie można się okryć na wypadek dreszczy;

 • termofor;

 • lekki posiłek i coś do picia;

 • unikać spożycia alkoholu.

Po przyjęciu tabletek, w zależności od reakcji organizmu i samopoczucia, można uprawiać łagodniejszą aktywność fizyczną, która będzie odpowiadała za przyspieszenie procesu poronienia. Może się zdarzyć, że na skutek przyjęcia tabletek, drastycznie spadnie samopoczucie, dlatego wówczas lepiej położyć się i obejrzeć ulubiony film, który zapewni chwilę relaksu i rozluźnienia.

Równie ważnym aspektem jest obecność bliskiej osoby. Najlepiej, jeżeli będzie Ci towarzyszyła, jednak równie dobrze może być powiadomiona o sytuacji i czuwać przy telefonie, aby w razie powikłań mogła zadzwonić po pomoc.

Proces aborcji przebiega w każdym przypadku inaczej. Zastosowanie kombinacji powyższych leków, niemal natychmiastowo powoduje krwawienie po pierwszej lub drugiej dawce leku. W zestawie znajduje się również dokładna instrukcja, która przedstawia najbezpieczniejszy sposób przyjęcia leków. 

Mifepristone – cena

Cena Mifeprestone, dodatkowo wzbogaconego o inne leki wynosi na wyżej wymienionej stronie internetowej 390 zł. Należy mieć na uwadze, że jest to stosunkowo niska cena, jednak skrywa się za nią skuteczna kombinacja substancji. W Internecie pojawia się mnóstwo podobnych ofert, jednak należy podchodzić do nich z ogromną rezerwą, ponieważ nie każdy sprzedawca traktuje swoich klientów z szacunkiem i odpowiedzialnością. Oferowane produkty mogą odbiegać jakościowo od wyznaczonych norm, co może skutkować poważnymi komplikacjami lub brakiem działania. 

Mifepristone – jak wygląda?

Mifepristone występuje w formie kremowo-białej tabletki, o przeciętnych wymiarach. Średnica porównywalne do opuszka wskazującego palca. Posiada okrągły kształt i wypuklenie po obu stronach. Najczęściej naznaczona jest literami: „M” i „F”. Choć są to cechy osobnicze, uzależnione od miejsca produkcji. 

Gdzie legalny jest mifepristone?

Mifepristone jest uznany przez Agencję Żywności i Leków jako środek do wywoływania aborcji farmakologicznej. Dopuszczony jest do stosowania w krajach, które zalegalizowały aborcję.

Z kolei w państwach, w których aborcja na życzenie pacjentki jest zabroniona, mifepristone pozostaje nadal łatwo dostępny. Konieczne jest wyłącznie uzupełnienie właściwego formularza i uiszczenie stosownej opłaty, co pozwoli na nadanie przesyłki poleconej na wskazany adres.

Mifepristone – jak działa?

W trakcie II połowy cyklu i podczas ciąży, zwiększa się produkcja progesteronu. W rezultacie dochodzi do powstawania zmian w obrębie błony śluzowej jamy macicy, co pozwala na zagnieżdżenie się w macicy zarodka. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, to rozpulchniona śluzówka zaczyna się złuszczać i dochodzi do rozpoczęcia krwawienia miesięcznego.

Mifepristone odpowiada za zablokowanie na wczesnym etapie ciąży receptorów progesteronowych. Równolegle dochodzi do cofania się przemiany błony śluzowej, zaczyna się ona złuszczać razem z zagnieżdżonym zarodkiem. Jednocześnie, pod wpływem mifepristonu poszerza się szyjka macicy i uwrażliwia się mięśniówka trzonu macicy. Pozwala to na zachowanie skuteczności później przyjmowanego misoprostolu, odpowiedzialnego za rozwój skurczy umożliwiających usunięcie złuszczonej zawartości jamy.

Skuteczność mifepristone określana jest na poziomie 80%. Z kolei późniejsze przyjęcie misoprostolu pozwala podwyższyć efektywność aż do 98%. Połączenie tych dwóch substancji z metotrexat, daje niemal 100% pewność na powodzenie aborcji.

Mifepristone co się dzieje po zażyciu?

Efekty działania leku odczuwalne są pod względem fizycznym od 1 do 4 godzin od leku Misoprostolu. Wówczas u zdecydowanej większości osób pojawiają się skurcze, którym towarzyszy krwawienie. Ten proces charakteryzuje się wydalaniem dużych zakrzepów krwi, których wielkość może być porównywalna do cytryny. Mogą się pojawić także grudki tkanki. Całość jest zbliżona do bardzo ciężkiej miesiączki i wczesnego poronienia.

Zarówno skurcze i krwawienie mogą trwać kilka godzin. Zazwyczaj, u większości kobiet ten etap trwa do 5 godzin, choć zdarzają się sytuacje, że ten czas ulega wydłużeniu. Skurcze i krwawienie powinny zacząć się wyciszać po wypłynięciu tkanki ciążowej. Same skurcze mogą trwać przez dwa kolejne dni.

Krwawienie po mifepristone, tudzież plamienie, może pojawiać się nieregularnie przez kilka tygodni. Jest to w zupełności normalna reakcja organizmu. W początkowym etapie zalecane jest stosowanie podpasek, które pozwolą na trafniejsze określenie ilości utraconej krwi. Przy późniejszym zastopowaniu traconej krwi, można stosować już tampony. 

Przy braku niepokojących sygnałów, po zakończeniu krwawienia należy udać się na wizytę do ginekologa, który określi stan układu rozrodczego, co jednocześnie pozwoli określić skuteczność zabiegu.

Dopuszczalne jest przyjęcie leków przeciwbólowych, bazujących na Ibuprofenie, które usprawniają przebieg skurczy. Ponadto, można zażyć również lek o działaniu przeciwwymiotnym.

Zabronione jest przyjmowanie środków zawierających paracetamol, aspirynę, ketanol oraz lekarstw rozkurczowych, np. no-spa.

Sygnały ostrzegawcze po zażyciu mifepristone

Obecność bliskiej osoby lub pozostawanie z nią w stałym kontakcie jest niezwykle ważne nie tylko ze względów psychologicznych, ale przede wszystkim zapewni ona otrzymanie pomocy lekarskiej w groźnych dla zdrowia sytuacjach. Zdarzają się one w marginalnych przypadkach, jednak zawsze należy je wziąć pod uwagę planując przyjęcie tabletek do przeprowadzenia domowej aborcji.

Do sygnałów ostrzegawczych zaliczane jest:

 • wystąpienie bardzo obfitego krwawienia, które wymaga co najmniej dwukrotnej zmiany podpaski w rozmiarze maxi przez 2 kolejne godziny;

 • wystąpienie wysokiej temperatury ciała, przekraczającej 38°C po 6-8 godzinach od przyjęcia misoprostolu;

 • nierozpoczęcia krwawienia przez 24 godziny od przyjęcia misoprostolu. Zazwyczaj są to objawu ciąży pozamacicznej lub odporności organizmu na substancje czynne leku.

Każdy z tych sygnałów należy traktować bardzo poważnie, a zwlekanie z skontaktowaniem się z lekarzem może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Skutki uboczne po zażyciu mifepristone

Skutki uboczne zdarzają się niezwykle rzadko, jeżeli procedura jest wykonana zgodnie z załączoną do leków instrukcją przyjmowania. Kobiety, które przyjęły tabletki do domowej aborcji najczęściej wskazują, że działanie substancji można porównać do obfitej miesiączki. W swoich opiniach wskazują również, że dochodziło do występowania silnych bóli podbrzusza, mdłości lub biegunki. Przy nieprzedłużającym się krwawieniu, można samodzielnie zadecydować o przyjęciu leków przeciwbólowych, które poprawią komfort życia i uśnieżą odczuwalny ból. 

Równolegle, po zażyciu leku mogą wystąpić obolałe piersi. Towarzyszyć temu może również wyciekająca siarka. Zalecane jest wówczas stosowanie zimnych okładów, noszenie wyłącznie odpowiednio dobranych biustonoszy, smarowanie piersi maścią z arniką, czy przykładanie do piersi rozgniecionych liści kapusty.

Przedłużenie się krwawienia stanowi podstawę do pilnego kontaktu z lekarzem.

Mifepristone – przeciwwskazania

Mifepristone nie jest środkiem obojętnym dla zdrowia, a jego działania nie można cofnąć. Dlatego decyzja o przyjęciu mifepristone powinna być dokładnie przemyślana i przeanalizowana pod każdym kątem, a w szczególności w przypadku wystąpienia jednego z poniższych warunków:

 • brak potwierdzenia ciąży (pozytywny test ciążowy, badanie poziomu beta HCG z krwi, badanie ultrasonograficzne),

 • pojawianie się wątpliwości w związku z usuwaną ciążą,

 • wiek ciąży przekroczył 12 tydzień,

 • nieposiadanie zaufanej osoby, która mogłaby pomoc w przypadku wystąpienia komplikacji,

 • posiadanie chorób wpływających na zaburzenie krzepliwości krwi, np. anemia,

 • spożywanie środków odurzających (alkohol, narkotyki),

 • ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej,

 • posiadanie wkładki domacicznej (spirali antykoncepcyjnej)

 • zbyt duża odległość do najbliższego szpitala, co utrudnia dojazd w razie komplikacji,

 • występowanie lub stwierdzenie reakcji alergicznej na mizoprostol lub inne substancje pomocnicze.

Mifepristone – podsumowanie

Zastosowanie Mifepristone jest w wielu sytuacjach najpewniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na zakończenie niechcianej ciąży. Bez wątpienia, lek nie pozostaje obojętny dla organizmu kobiety, jednak stanowi połączenie substancji, które są powszechnie stosowane na całym świecie. Po zastosowaniu leku, należy pamiętać o właściwej trosce o swój organizm i baczną obserwację zachodzących procesów. Najczęściej już po 4-5 tygodniach, układ rozrodczy powraca do swojego wcześniejszego trybu funkcjonowania. 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki