Ukraińska zagadka

W jednym z jaworznickich ogrodów od bardzo wielu lat rośnie sobie okazała bylina przywieziona swego czasu jako niewielka sadzonka z Ukrainy. Poproszono mnie, aby ustalić, jaki to gatunek.

REKLAMA

Cóż wiele wszelakiego zielska w życiu widziałem, ale coś takiego po raz pierwszy. Podejrzewam, że to coś z botanicznej rodziny Asteraceae. Nieliczne niebieskie kwiaty języczkowe i żółte rurkowe pośrodku można zobaczyć na nieostrym zdjęciu. Część kwiatów a moim zdaniem drobnych koszyczków wyrasta w kątach ulistnionej łodygi.

Niestety o diagnozę zostałem poproszony zdecydowanie za późno. Na razie widać okółki drobnych kwiatów lub kwiatostanów po części wyrastających z kątów liści ulistnionej łodygi. Poza tym wszystkie liście tej byliny są trójlistkowe. Spodem są one jaśniejsze niż górą.

Jakby to powiedzieć Grzegorzek nie wszystko wie od razu. Czasem zdarzają się rośliny, których oznaczenie zajmuje mi i moim przyjaciołom z bio-forum więcej czasu.

Kiedy będzie wiadomo co to wówczas odpowiedź pojawi się w komentarzu pod filmem. W najgorszym przypadku poczekamy sobie do przyszłego sezonu wegetacyjnego.

PS. Tego samego dnia dzięki pomocy przyjaciół z bio-forum udało się ustalić nazwę tego gatunku. To pochodzący z Chin powojnik rurkowaty zwany tez powojnikiem barszczolistnym – Clematis heracleifolia. W odróżnieniu od znanych wszystkim przedstawicieli swego rodzaju jest byliną.

Piotr Grzegorzek

1 KOMENTARZ

  1. Oczywiście na wstępie zamiast sadzona powinno być sadzonka. A tak na poważnie. W Internecie na portalu grzyby.pl jest takie miejsce – https://www.atlas-roslin.pl/cgi-local/jaka-to-roslina.pl?t=LISTA. Jestem tam jednym z kilku konsultantów. Jeśli to czytasz i zaintrygował cię twój zielony sąsiad, a nawet to co spotkałeś gdzieś w świecie, w tym miejscu pomożemy ci ustalić jego tożsamość. Jak to zrobić?. Wystarczy przeczytać znajdującą się tam instrukcję. Najłatwiej jest wówczas, gdy wpisywanie nazwy zajmuje więcej czasu niż udzielenie odpowiedzi.