REKLAMA

Salon to centrum rodzinnego życia. To tutaj domownicy wspólnie spędzają czas i przyjmują gości. Zdarza się, że pokój dzienny spełnia także funkcję jadalni, czytelni i pokoju rozrywek. Jak wpleść lampę wiszącą w aranżację salonu?

Lampa wisząca do salonu ‒ jak wybrać najlepszą?

Główne światło górne powinno znaleźć się w każdym pomieszczeniu w domu. Nie inaczej jest z pokojem dziennym, w którym to lampy wiszące do salonu odgrywają najważniejszą rolę, a pozostałe źródła światła dopełniają całości. Jaka powinna być zatem górna lampa w salonie?

Jeśli będzie zawieszona nad stołem, powinna być od niego oddalona o 80 ‒ 100 cm. W przeciwnym razie może zasłaniać twarz osoby siedzącej naprzeciwko, tym samym utrudniać rozmowę, wpływać na komfort i miłą atmosferę w trakcie wspólnego jedzenia czy grania w grę planszową. Możesz wybrać również model lampy z możliwością regulowania wysokości za pomocą mechanizmu linkowego, aby określić, czy w danym momencie ma oświetlić stół, czy rzucać światło na większą część salonu. Z kolei regulację poziomą umożliwiają wysięgniki.

Gdy lampa wisząca w pokoju dziennym ma za zadanie po prostu oświetlić całą przestrzeń, a nie konkretny mebel, powinna być oddalona od podłogi co najmniej o 2 m. Wysokość ta musi być większa, jeżeli jeden z domowników albo Waszych stałych gości jest szczególnie wysoki. Dzięki temu nikt nie będzie uderzał głową o abażur lampy czy żyrandol.

Nasze pomysły na lampy wiszące do salonu

  1. Regulowane lampy. Możesz wybrać lampę uniwersalną, która w trakcie spotkań będzie oświetlała stół, a na co dzień posłuży jako górne światło rozjaśniające salon. Idealnie sprawdzą się lampy wiszące do salonu, których wysokość zawieszenia pod sufitem można łatwo regulować. Podobną funkcję spełni model z wysięgnikiem, umożliwiającym sterowanie w lewo i w prawo. W ten sposób raz oświetlisz stół, a raz kanapę. Jeszcze większą elastyczność punktowego doświetlania stref w pokoju dziennym dają lampy z wysięgnikiem z dwoma abażurami.
  2. Żyrandole i lampy designerskie. Jeśli szukasz niebanalnej dekoracji, zainteresuj się efektownymi żyrandolami i futurystycznymi lampami wiszącymi do salonu. Designerskie oświetlenie nie tylko przyciąga wzrok gości, lecz także okazuje się doskonałym głównym źródłem światła w pokoju dziennym zaaranżowanym w stylu nowoczesnym, postindustrialnym, glamour lub barokowym. Designerskie modele są zazwyczaj duże i wyraziste, dlatego należy uważnie eksponować ich piękno we wnętrzu. Urok kryształowego żyrandola widać najpełniej, gdy jest jedyną tego typu lampą w salonie. Jeśli jednak marzysz o podobnie zdobnych lampkach, niech nie rzucają się w oczy, a odgrywają wyłącznie rolę niewielkich rozmiarów dekoracji. Nowoczesne designerskie lampy wiszące, często wykonane z chromu i szkła, również wymagają przestrzegania tej reguły. Metaliczna kula mieniąca się refleksami świetlnymi, model z ruchomych prętów, a nawet talerz z czarnych taśm poliuretanowych tworzących wymyślny, pofalowany talerz… Jest w czym wybierać!
  3. Lampki nastrojowe. Dekoracyjne oświetlenie stworzysz, wybierając subtelne modele, które przeznaczono do punktowego oświetlania barku czy wyspy kuchennej, oddzielającej aneks od strefy dziennej. Ciekawa jest np. lampka składająca się z kolorowych, metalicznych rurek.
  4. Oświetlenie wtapiające się w wystrój. Dobierz kolor abażura i design lampy sufitowej do wystroju salonu. Barwa abażura ma ogromne znaczenie, bo te ciemniejsze przepuszczają mniej światła niż jaśniejsze. Łatwo wyobrazić to sobie, porównując abażur z czarnej i białej tkaniny. Tonacja i wygląd lampy powinien również współgrać ze stylem, w jakim zaaranżowano salon. Do wnętrz skandynawskich pasują np. biele, beże i szarości oraz naturalne materiały, a do tych w stylu angielskim lub shabby chic odcienie pastelowe i tkaniny. Kolor czerwony albo granatowy w mgnieniu oka zaburzyłby spójność takich aranżacji. Widzisz zatem, że poza rolą, jaką lampa wisząca odgrywa w salonie, ważny jest też jej design.

Znasz już nasze pomysły na lampę wiszącą w salonie. A jaki jest Twój?

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki