Budżet Jaworzna na 2021 został uchwalony na przedświątecznej sesji rady miejskiej. Będzie to budżet rekordowy zarówno pod względem dochodów gminy, jak i jej wydatków.

REKLAMA

W przyszłym roku Jaworzno planuje wydać 661 820 407 zł oraz uzyskać dochody w wysokości 629 000 000 zł. Kolejny rok z rzędu są to rekordowe sumy – w ubiegłym roku na 605 500 000 zł planowano wydatki, na 620 800 000 zł – wpływy do budżetu.

– Przyszłoroczny budżet uważam za jeden z najtrudniejszych. W 2020 roku w związku z pandemią, staraliśmy się zapanować nad wydatkami, skrupulatnie je planowaliśmy i realizowaliśmy. Na 2021 rok bardzo rozważnie zaplanowaliśmy budżet. Wykorzystujemy te okazje, które często sami stwarzamy. Składając dobrze oceniane projekty, pozyskujemy spore dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. W ten rok weszliśmy z mniejszymi pozycjami w PIT i CIT, a dzisiaj niepewność jest znacznie większa, gdyż nikt nie jest w stanie przewidzieć dalszego rozwoju sytuacji związanej z pandemią – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna. – Wprowadziliśmy duże środki na wydatki majątkowe, by mimo kryzysu nadal się rozwijać, żeby Jaworzno było w czołówce miast inwestujących. Cieszę się, że jesteśmy postrzegani jako miasto nowoczesne, dobrze zorganizowane, zdeterminowane w osiąganiu celów, dbające o rozwój. Często jesteśmy pokazywani jako dobry przykład, i to również jest związane z wydatkowaniem pieniędzy, z rozważnym ale i rozwojowym podejściem. Decyzje dotyczące budżetu mają kolosalny wpływ na życie mieszkańców, jak i ludzi, którzy wybierają Jaworzno na swoje nowe miejsce do życia. Ostatnia decyzja o lokalizacji fabryki Izery w naszym mieście, również ma swoje uzasadnienie, jesteśmy postrzegani jako poważny partner do wielkich przedsięwzięć inwestycyjnych, mamy wizerunek miasta dobrze prowadzonego i mądrze zarządzanego. Wszystkim, którzy pracowali przy budżecie, konstruowali jego szczegółowe pozycje dziękuję oraz życzę dużo sił w pracy dla miasta – dodaje Paweł Silbert.

Mimo okazałego budżetu, znacznie spadły dochody miasta z PIT i CIT. Będą to odpowiednio 140,5 mln zł (ponad 4,5 mln zł mniej niż w 2020 roku). Z CIT Jaworzno ma uzyskać 3,2 mln zł – blisko 10 mln zł mniej niż w roku ubiegłym.

Wzrosną wydatki na oświatę – w 2021 pochłoną 162 mln zł, 2 więcej niż w 2020 roku i 20 mln zł w 2019. W tej kwocie nie jest zawarty koszt utrzymania przedszkoli – 31,8 mln zł – który to w całości pokrywa gmina. Do finansowania szkół miasto otrzyma subwencję oświatową z budżetu państwa – ta wyniesie 109 mln zł, co oznacza dopłatę do oświaty ze strony gminy w wysokości 41,6 mln zł.

99 mln zł przeznaczone będzie na inwestycje związane z budową lub modernizacją miejskiej infrastruktury. Będzie to głównie kontynuowanie zaczętych czy zaplanowanych wcześniej projektów, takich jak ukończeniu rewitalizacji Sosiny, modernizacja Parku Podłęże, budowa estakady Byczyny, budowa obiektu nowej Izby Przyjęć w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie oraz rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Około 2 miliony zł trafią z kolei do jaworznickich stowarzyszeń, fundacji, instytucji zajmujących się pomocą społeczną i zdrowiem.

950 tys. zł dostaną do podziału jaworznickie kluby sportowe.

A co z zadłużeniem miasta? Jak twierdzi urząd miejski, jego poziom jest na bardzo bezpiecznym poziomie. Spłata zobowiązań następuje terminowo, a dzięki środkom z zaciągniętych kredytów i emisji obligacji mogą być realizowane zadania inwestycyjne, dzięki którym Jaworzno rozwija się i stanowi atrakcyjne miejsce do inwestowania i codziennego życia.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki