Na ten dzień czekało wielu entuzjastów elektrycznych samochodów. Spółka Electromobility Poland SA, 15 grudnia na oficjalnej konferencji zapowiedziała gdzie planuje zlokalizowanie fabryki samochodów IZERA.

REKLAMA

Mówiono o tym, że fabryka może powstać w Rudzie Śląskiej lub w Jaworznie. Dziś już wiemy, że będzie to Jaworzno. Fabryka ma powstać do 2024 roku.

Lokalizacja na terenie pomiędzy Elektrownią Jaworzno III, a Łubowcem.

 

O komentarze poprosiliśmy kilka osób, które przyglądają się temu projektowi.

Jeśli na lokalizację fabryki wskazane zostanie Jaworzno, to będę się cieszyć. Będzie to fabryka zlokalizowana na Śląsku i będzie stymulować rynek w całym regionie. Mam jednak sporo wątpliwości co do realności kalendarza inwestycyjnego. Jeśli budowa ma ruszyć za niecały rok i zostać zakończona do 2023 roku to będzie bardzo trudno uzyskać wszystkie pozwolenia.

Pozwolenie na budowę, a w szczególności decyzję środowiskowe to procedury, które mogą trwać dłużej niż rok. Każde zaskarżenie tej decyzji może wydłużać proces o kilka miesięcy.

Oczywiście kibicuje Jaworznu i prezydentowi Silbertowi i życzę, aby przez sprawy formalne ta szansa się nie zmarnowała. – komentuje Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Sląskiej.

 

Mateusz Łętowski, prezes Jaworznickiej Izby Gospodarczej

Budowa tak dużej fabryki w Jaworznie może stymulować dalszy rozwój gospodarczy naszego miasta. Mamy nadzieję, że podczas budowy jaworznickie firmy będą mogły oferować swoje usługi, a po jej zakończeniu powstaną nowe firmy na terenie Jaworzna, które będą dostawcami i kooperantami dla nowej fabryki.Mateusz Łętowski, prezes Jaworznickiej Izby Gospodarczej.

Lukasz Curyło, dyrektor PUP Jaworzno

Powstanie nowej fabryki polskich samochodów IZERA w Jaworznie to ogromna korzyść dla naszego lokalnego i regionalnego rynku pracy. To szansa na rozwój naszego miasta biorąc pod uwagę aktualne trendy związane z przekształceniami klimatycznymi i związaną z tym restrukturyzacją branży energetycznej i węglowej. Z naszej strony wyrażam pełna gotowość Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie do podjęcia szerokiej współpracy w zakresie m.in. rekrutacji przyszłych pracowników oraz wyposażenia ich w niezbędne kwalifikacje.Łukasz Curyło – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworznie.

Wojciech Saługa, jaworznianin, poseł na sejm RP.

– Trudno się nie cieszyć, że taka duża inwestycja może powstać w moim rodzinny mieście, Jaworznie. Mam jednak duże obawy czy podmioty powiązane z państwowymi spółkami, zarządzane często przez polityków, będą umieć stanąć do rynkowej konkurencji ze światowymi potęgami motoryzacyjnymi. – Wojciech Saługa, jaworznianin, poseł na Sejm RP, Koalicja Obywatelska.

– Mamy to! Działania polskiego rządu, władz województwa śląskiego oraz jaworznickich samorządowców przyniosły znakomity rezultat. Powstanie w Jaworznie pierwszej, polskiej fabryki samochodów elektrycznych IZERA, to ogromna szansa dla całego regionu. Tysiące nowych miejsc pracy dla mieszkańców miasta oraz okolic będą stanowiły impuls do dalszego rozwoju gospodarki. Jaworzno to w końcu źródło energii!Marcin Kozik, Prezes Zarządu, Ekoenergia Silesia S.A.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki

33 KOMENTARZE

 1. Pan wiceprezydent Rudy (nomem omen) Śląskiej palnął coś takiego: „Jeśli na lokalizację fabryki wskazane zostanie Jaworzno, to będę się cieszyć. Będzie to fabryka zlokalizowana na Śląsku”. Dobre, dobre, Jaworzno na Śląsku, ha ha ha. Wieczorem przebili go w RMF FM podając, że fabryka izery zostanie zbudowana koło Jaworzna na terenach po byłej hucie Pokój.

   • Jak ty nie rozumiesz różnicy między niemieckim radiem a niemieckim samochodem to muszę przekazać ci wyrazy współczucia. No ale po co nam polskie media jak mamy niemieckie.
    Lubię też ruskie pierogi ,jakieś wnioski z tego wyciągniesz geniuszu?

    • Takie ,że ruskie pierogi są polskie ponieważ robili je pierwotnie Łemkowie na terenach w okolicach Gorlic, Wysowej i Dukli. Ale twój komitet centralny o tym nie mówi nieomylny internauto. Może jednak się pomódl za mnie również jak ci ktoś już na tym portalu zalecał.

     • BMW robią w USA a są niemieckie czy hamerykańskie? Czemu ty nigdy nie ogarniasz istoty rzeczy .Jakie znaczenie ma to czy ruskie pierogi są z Rosji czy z Laponii .One są ruskie. Czy je robili Łemkowie czy Litwini czy Eskimosi to bez znaczenia. Masz umysłowość małego dziecka .
      Z tymi pierogami dajesz się wypuścić i pokazujesz swoją głupotę aż mi cię żal. Nigdy nie tracisz okazji by wykazać się deficytem intelektu. Powiedz po co ci to, misiu kolorowy.

 2. To dla osoby podpisującej się eSJot. Odbiegnę nieco od głównego tematu. Gwoli ścisłości. Geograficznie Wyżynę Śląską tutaj w części zwanej Pagóry Jaworznickie ciągniemy na wschód aż do rzeki Chechło w Chrzanowie. Na zachodzie Pagóry Jaworznickie zaczynają się pod Katowicami. Kulturowo Małopolska dochodzi do Przemszy, ale był taki czas, że Bytom z Tarnowskimi Górami także należały do niej.

 3. Siwy !
  Sam sobie zaprzeczasz. RMF ma częściowo niemieckiego właściciela a jest nadawane po polsku i z Polski. A co do reszty to sam poproś przy najbliższej okazji o odrobinę rozumu co ci nie zaszkodzi.
  Poczytaj sobie również hasło pierogi ruskie w wikipedii. mądralo nieomylny jeżeli twój komputer to wytrzyma..

  • Wydaje ci się czymś dziwnym ,że RMF FM nadaje z Polski i po polsku? A w jakim języku ma nadawać skoro audycje przeznaczone są dla Polaków ? Oj kibic 1957, nawet Ty powinieneś ogarnąć czyje interesy reprezentuje RMF FM mając takiego a nie innego właściciela. No chyba że myślisz , że kapitał nie ma znaczenia .Jeśli tak to powiedz proszę czemuż to Niemcy na swój rynek medialny ustawowo nikogo nie wpuszczają? Odpowiedzi nie znajdziesz na wikipedii ,poszukaj w swojej głowie.

    • Że co ? Niemcy nie wpuszczają ustawowo nikogo na swój rynek medialny ?
     Jak zwykle Siwy bredzi, albo liczy na to że nikt nie sprawdzi tych głupot.

     Bzdury chłopcze wypisujesz bo np Burda i amerykański Hearst to spółka działająca na niemieckim rynku czasopism. A np. Super RTL należy w 50% o ile pamiętam także do amerykanów.

     • Burda ha ha ha ,pismo zajmujące się modą ,no to rzeczywiście mocny argument,na miarę twoich możliwości intelektualnych i to chyba nie jest twoje ostatnie słowo. Sprawdz w internecie ile procent rynku medialnego w Niemczech należy do obcego kapitału i jakiego rodzaju media i o jakim charakterze mogą zakupić inne niż niemieckie koncerny. Dla porównania zobacz jak to wygląda w Polsce.Szalom

     • Ciągle uwielbiasz robić z siebie idiotę.
      Po pierwsze – znów używasz słów których znaczenia nie rozumiesz. Szalom to powitanie. „Intelektualisto”
      Po drugie znawco niemieckiego prawodawstwa i rynku medialnego – Burda to wydawnictwo nie tylko pismo o modzie. Super RTL też wg Ciebie zajmuje się modą ?? Więcej przykładów dowodzących że pleciesz bzdury pisząc o ustawowym blokowaniu rynku dla obcego kapitału znajdź sam.
      Obcy kapitał może inwestować w jakie chce media w Niemczech, nie ma ograniczenia w inwestycjach, są inne ale nie dotyczą pochodzenia kapitału. Coś źle wytłumaczyli Ci na zebraniu partyjnym, albo nie zrozumiałeś co bardziej prawdopodobne. Zacznij wreszcie używać tego daru od Boga (jak nazywasz swój mózg) do czegoś więcej niż wdech/wydech i kopiuj/wklej. Wiem że boli ale z czasem może będzie lepiej.

     • To może konkrety
      1 W styczniu 2019 r Niemcy przyjęły nowe rozporządzenie . Zgodnie z tym rozporządzeniem Republika Federalna będzie mogła unieważniać transakcje kupna sprzedaży udziałów w spółkach z sektorów strategicznych – teraz także w mediach – jeśli skutkowałyby one objęciem udziałów dających więcej niż 10 proc. głosów w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy danego podmiotu.
      Teraz przyjrzyj się strukturze mediów w Niemczech i Polsce porównaj zaangażowanie obcego kapitału w porównywanych państwach . Co zauważasz ?
      A co do szalom to używają na powitanie ale też nierzadko na pożegnanie

     • Przykłady Burdy/moda/ i Super RTL program dla dzieci/ nie są zbyt przekonywujące . Ja rozumiem,że tobie nie przeszkadza iż w Polsce media są w rękach obcych, ale wyobraź sobie że Polacy żle się z tym czują gdy niemiecka propaganda lub propaganda górali ze Wzgórz Golan sączona jest im do głowy. Pokój z Tobą/szalom/

 4. A wracając do problemów związanych z inwestycją. Kiedyś sprawdzę ten teren. Pojawił się bowiem wśród przeszkód temat raportu o oddziaływaniu na środowisko. Odnoszę wrażenie, że takowy powinien być sporządzony z chwilą przeznaczenia tego terenu pod inwestycje i to z założeniem, że wszystko zostanie sprzedane. Każdy klient, czyli inwestor powinien kupować działkę czystą względem ustawy o ochronie przyrody. Dotyczy to również zgód na wycięcie drzew w niezbędnym zakresie. Wyroki powinny być już wydane, chociaż egzekucje odroczone. Mówiąc prościej to wszystko powinno być po stronie dotychczasowego właściciela terenu.

  • Po co mam odwiedzać sąsiadkę nie kumam ? Jointów nie palę, zostawiam to zdemoralizowanym lewackim ćwokom. Jeśli spieram się z tobą to ty sądzisz ,że spieram się z każdym. Nie z większością która wybiera i będzie wybierać prawicę na ogół się zgadzam. Śmieszne jest to ,że wy po tylu porażkach nie wyciągacie żadnych wniosków, to jakiś masochizm Świat widzicie w krzywym zwierciadle sądząc np iż rynek medialny w Polsce jest podobny do tego w Niemczech. Gadanie głupot wbrew faktom zawsze budzi moje zdumienie ,przecież liczby nie kłamią Napisz mędrolu jaki procent stanowią udziały w rynku medialnym RFN a jaki w Polsce.
   .Pokój z Tobą

   • A gdzie miłość do bliźniego ?
    Dziwnie rozumujesz prawa swojego ugrupowania. A tak na marginesie moje wy nigdy nie należało do żadnej partii.
    Mam link do ustawy medialnej niemieckiej ale chyba jej nie zrozumiesz bo jest w języku oryginalnym.
    A tak w ogóle to zacznij merytorycznie o treści postu a nie o twoich poglądach.

    • Wiadomix ja nie rozumiem ,nie to co ty czytasz przepisy prawne po niemiecku i rozumiesz ha ha ha A teraz uruchom wyobraznie i powiedz co byś powiedział gdyby takie przepisy wprowadził w Polsce PIS .Broniłbyś niemieckich mediów jak niepodległości. Masz zryty beret przez propagandę i przestałeś myśleć samodzielnie.
     Fakty są takie że w RFN nie mają prawa bytu wśród mediów opiniotwórczych inne poza niemieckimi. W Polin 75 procent prasy należy do kapitału niemieckiego. Jak sądzisz czyj interes reprezentują polski czy niemiecki?

     • Siwy Ty nie rozumiesz polskiego o obcych językach nie ma co marzyć. Ciągle myślisz że brednia powtarzana przez ciebie stanie się Niemieckim prawem? Niemcy nie mają żadnego zakazu inwestowania w media jedynie ze względu na pochodzenie kapitału.
      Skończ już kopiować te bzdury z partyjnego przekazu, starczy nam dowodów Twoich ograniczeń umysłowych.

     • W Polsce nie będzie przepisów jak w Niemczech bo są sprzeczne z wizją mediów wg Kaczyńskiego – wszystkie media w jednych rękach tzn jego rękach. Wg Niemieckich przepisów taki monopol jest niemożliwy.

     • Coś chyba słabo ci poszło czytanie w oryginale rozporządzenia ze stycznia 2019, bo ciągle uważasz wbrew faktom że w Niemczech nie ma monopolu państwa na opiniotwórcze media .
      A co do wizji Kaczyńskiego to ciekawe co piszesz bo na razie tylko TVP jest polską stacją zaś pozostałe należą do opozycji .Co do Gazet to Rzeczpospolita. to /Axel/,żydowska gazeta dla Polaków tj Wybiórcza to prasa wydawana przez górali ze Wzgórz Golan, lokalna prasa to 75 procent kapitał niemiecki. Czy wg Ciebie jest wszystko w porządku i jest to zgodne z polską racją stanu?

     • Napisałem Ci dzieciaku jak jest Ty dalej klepiesz w koło te swoje bzdury. Przeczytaj ten dokument jeszcze raz ale w originale nie tłumaczeniu partyjnych mediów.
      Które stacje należą do opozycji ? PSL, PO czy Kukizy mają swoje partyjne tuby o takim zasięgu jak TVPiS ?? Gdzie ?
      Co do wyborczej i Rzeczpospolitej to w czym problem? Przecież ani Ty anie Tobie podobni „intelektualiści” nie czytają niczego w tym gazet. Wam wystarcza przekaz partyjny, inne źródła i opinie wywołują jak u Ciebie bezsilne plucie jadem i wyzwiskami. Do tego okraszone przypisywaniem sobie chrześcijaństwa, którego wzorce także czerpiecie z zachowań swoich partyjnych kacyków a nie biblii czy nauk Jezusa. Nota bene Jezus był żydem jego też potępiasz za pochodzenie tak jak rzekomych wydawców G.Wyborczej ?
      Przyznaję w jednym masz rację robienie z publicznej telewizji propagandowej szczekaczki na wzór komunistycznej TV działającej pod dyktando partii nie jest zgodne z polską racją stanu. Utraconego zaufania odbiorców nie da się łatwo odbudować i prawdopodobnie publiczną telewizję trzeba będzie zlikwidować – znów mnóstwo pieniędzy w błoto.

     • Czemu ateiści i wrogowie Kościoła zawsze powołują się na Jezusa w którego nauki nie wierzą? To zadziwiające .
      Gdzie ty przeczytałeś że potępiam GW ona reprezentuje żydowski punkt widzenia który sączy do głowy takim jak Ty i takim jak Ty nie przeszkadza iz GW stała się kłamliwym brukowcem .Co do Rzeczpospolitej dla ludzi z towarzystwa /czytaj nie pisowców/ to kiedyś była to gazeta opiniotwórcza obecnie na jej łamach nie publikuje żaden przyzwoity dziennikarz. Co do likwidacji TVP to po pierwsze musicie wygrać wybory ale z takimi tuzami jak Borys Pupka czy Lempart to nie ma na to szans ,po drugi Polacy już nie pozwolą na brak pluralizmu .Macie TVN macie Polsat plujcie na swoją Ojczyznę z tych stacji.

     • Problem takich jak ty polega że wymienieni wiedzą więcej o naukach Jezusa i np historii kościoła niż Ty. A zadziwiające jest to że uważasz się za lepszego od innych tylko dlatego że określasz siebie jako wierzącego, a to sprzeczne z ideą chrześcijaństwa. I znów standard ktokolwiek się z Tobą nie zgada jest ateistą i wrogiem kościoła. Rozszerz to zgodnie z wolą partii: kościół to Państwo, a Państwo to PiS.
      Tak, tak żydowski punkt widzenia kłamliwy brukowiec GW, za to TVPiS to źródło prawdy pokazujące różne punkty widzenia. I Ty piszesz coś o braku pluralizmu ?? Przezabawne.
      Przecież GW czy Rzeczpospolitej nie czytałeś od lat, powtarzasz co partia włożyła CI do głowy, nie mając pojęcia o czym tam piszą.
      Co do TVP to Kurski już doprowadził do tego że bez miliardowych dotacji byłaby plajta. Nie trzeba żadnych wyborów, tuzy zarządzania stołkami z PiSu doprowadziły już do ruiny wiele instytucji np. stadninę w Janowie, stocznie, Trójkę. A jak widać po oglądalności i wynikach finansowych dają radę także telewizji.

 5. Chłopcze ja Ci tylko pokazałem po raz n-ty że bredzisz. Szalom nie jest pożegnaniem, wiesz już o tym bo doczytałeś niestety pycha nie pozwala Ci przyznać się do błędu.
  Niemcy regulacją o której wspominasz zapobiegają monopolowi na rynku medialnym i nie mają nic wspólnego z pochodzeniem kapitalu – czyli znów pisałeś głupoty. I znów pycha i przerośnięte ego nie pozwala przyznać się że brednie wypisujesz.
  Co do mediów w Polsce to preferuje różnorodność zamiast monopolu jedynie słusznych proPiSowskich mediów o których śni towarzysz Kaczyński. Komunistyczne jedynie słuszne media rządowe już przerabialiśmy, teraz mamy zalążek w postaci TVPiS i gazet kupionych ostatnio przez koncern chemiczny na rozkaz towarzyszy z PiSu.

 6. Daj spokój tego dzieciaka trzeba edukować dziś np nauczył się co znaczy szalom. I odkrył że wiedza sączona mu przez partyjną propagandę w „polskich mediach” jest bzdurą. Przykre że nie zauważył, że te jego narodowe media piorą mu resztki mózgu i kłamią – nie tylko w temacie regulacji niemieckiego rynku medialnego. Może małymi kroczkami kiedyś do czegoś dojdziemy.
  Ale z tym jontem to jest jakiś pomysł, w sumie nie znam nikogo kto na trzeźwo tak bredzi.