REKLAMA

Kredyty hipoteczne są dziś rekordowo tanie. Niestety, nie każdy może po nie sięgnąć. Na sku-tek pandemii banki jeszcze dogłębniej weryfikują wiarygodność kredytową potencjalnych kredytobiorców. W artykule wyjaśnimy, jak pandemia zmieniła zasady udzielania kredytów. Podpowiemy także, jak sprawdzić… dlaczego bank odmówił Ci kredytu.

Od kilku lat oprocentowanie kredytów hipotecznych było bardzo atrakcyjnie. Kiedy na skutek pandemii COVID-19 obniżono stopy procentowe, stało się jeszcze korzystniejsze. Z całą pewnością można zatem uznać, że kredyty hipoteczne są dziś rekordowo tanie. Czy to dobry moment na kupno własnego M i sfinansowanie go kredytem?

 

Kredyty hipoteczne w czasie pandemii

Choć na skutek obniżenia stóp procentowych kredyty hipoteczne staniały, aktualna sytuacja i wynikające z niej rosnące ryzyko, wymusiła na bankach zaostrzenie polityki kredytowej. Niepewność na rynku pracy sprawiła, że kredytodawcy jeszcze dokładniej szacują zdolność klienta do spłaty swoich zobowiązań, co może przekładać się na wydawanie odmowy kredytowania. Niemniej warto zaznaczyć, że w poziomie akceptacji wniosków kredytowych widać większą skłonność do finansowania klientów z wyższą oceną punktową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Oznacza to, że poza zdolnością kredytową, obecnie jeszcze większej wagi nabiera dobra historia kredytowa.  Co się zmieniło?

 

Jeszcze kilka miesięcy temu za pozytywne decyzje kredytowe z powodzeniem mogły liczyć osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i te, wykonujące obowiązki na podstawie umów cywilnoprawnych. Dodatkowe środki były dostępne dla osób pracujących w każdej branży.

Dziś brak umowy o pracę na czas nieokreślony często dyskwalifikuje wnioskujących już na starcie. Z wzięciem kredytu mogą mieć problem także osoby pracujące w najbardziej dotkniętych przez pandemię branżach — gastronomii, kulturze, hotelarstwie czy rozrywce.   To jednak nie wszystko. Większość banków zwiększyła także wartość wymaganego wkładu własnego, ustalając minimalną granicę na poziomie 20, a nawet 30% wartości nieruchomości  Efektem takich działań jest zmniejszenie dostępności kredytu.. Jak wynika z danych udostępnionych przez portal Bankier.pl, w lipcu 2020 banki i SKOK-i w udzieliły o 22,7 proc. mniej kredytów mieszkaniowych wobec lipca ub.r. i o 22,6 proc. mniej w ujęciu wartościowym.

 

Dlaczego bank odmówił mi kredytu?

Bank może odmówić udzielenia kredytu z wielu powodów. Mogą być to np. zbyt niskie dochody, niestabilna forma zatrudnienia lub kiepska historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej. Przyczyna może tkwić również w zaległościach w spłacie należności wobec kontrahentów. opóźnienia w płatnościach mogą być odnotowane w Rejestrach Dłużników BIG. Banki  z reguły obok BIK weryfikują potencjalnych kredytobiorców także w Biurach Informacji Gospodarczej (BIG), które kolecjonują i udostępniają informacje o zobowiązaniach wobec sektora pozafinansowego. Choć wnioskujący dobrze wiedzą ile zarabiają i jaką formę umowy podpisali z pracodawcą, nie zawsze mają świadomość negatywnego wpisu na czarną listę BIG. Brak wiedzy na ten temat może się skończyć nieprzyjemnym zaskoczeniem w momencie odmowy kredytu hipotecznego

Chcesz zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny?

Aby uniknąć takiego scenariusza, przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, dowiedz się, jak widzi Cię bank nie tylko w BIK ale też w wiodących BIG-ach na rynku. Jak to zrobić? Skutecznym narzędziem będzie pobranie Raportu BIG o sobie.

 

Kto może wygenerować raport BIG o sobie? Raport może wygenerować zarówno konsument, jak i przedsiębiorca. To narzędzie okaże się przydatne w przypadku wnioskowania o kredyt konsumencki, hipoteczny i firmowy.

 

Jak to zrobić?

Aby wygenerować raport o sobie, zarejestruj się na stronie https://system.big.pl  i zweryfikuj swoje dane we wskazany przez BIG sposób. Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, zaloguj się i pobierz raport online.

 

Dlaczego warto wygenerować raport przed wzięciem kredytu hipotecznego?

Generując raport o sobie, dowiesz się, czy Twoje dane figurują w Rejestrze Dłużników BIG. Jeśli tak też będzie, unikniesz rozczarowania (i konsekwencji) wynikających z negatywnej decyzji banku. To jednak nie wszystko. Jeśli spłacisz zadłużenie i poinformujesz o tym wierzyciela, jego obowiązkiem będzie przekazanie takich informacji BIG-owi w ciągu 14 dni od spłaty. Dzięki temu Twoje dane znikną z rejestru, bank nigdy ich nie ujrzy, a Twoje szanse na pozyskanie finansowania wzrosną. Pamiętaj — spłata zadłużenia to jedyny sposób, aby oczyścić BIG i usunąć kłopotliwy wpis.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki