REKLAMA

Zanieczyszczona elewacja nie tylko nie wygląda dobrze, ale również może spowodować zniszczenie ścian zewnętrznych, na przykład przez rozwój porostów i pleśni. W jaki sposób można wyczyścić elewację budynku?

Elewacja, czyli zewnętrzne ściany budynku mają na celu zabezpieczenie go przed wpływem czynników zewnętrznych. Dodatkowo pełnią one rolę dekoracyjną. Elewacja każdego dnia narażona jest na zabrudzenia. Powodują je deszcze, śnieg, smog, również błoto, porosty i pleśnie. Także elewacja może być pomalowana graffiti. W takim przypadku warto ją wyczyścić – dzięki temu będzie nie tylko wyglądać estetycznie, ale również przełoży się to na jej wydłużoną żywotność.

 

Metody czyszczenia elewacji

Do czyszczenia elewacji można wykorzystać różnego rodzaju środki i narzędzia. Ich dobór zależny jest przede wszystkim od rodzaju zanieczyszczenia oraz powierzchni, jaką zajmuje. Wśród metod czyszczenia elewacji znajdują się:

  • czyszczenie ręczne – prowadzone z użyciem szczotek oraz środków czyszczących zawierających detergenty

  • czyszczenie wysokociśnieniowe urządzeniami obrotowymi – stosowane są urządzenia, które natryskują wodę i wyposażone są w obrotowe szczotki czyszczące

  • czyszczenie myjką ciśnieniową – prowadzone z wykorzystaniem myjek natryskujących na powierzchnie strumień wody pod wysokim ciśnieniem

Do prowadzenia mycia na wyższych wysokościach można zastosować rusztowania, specjalne lance teleskopowe, a także prowadzi się prace z wykorzystaniem zwyżek – podnośników koszowych oraz z użyciem technik alpinistycznych.

 

Mycie elewacji – samodzielnie czy z firmą?

Mycie elewacji jest możliwe samodzielnie. W przypadku mniejszych, punktowych zabrudzeń najlepiej zastosować szczotki, ale wtedy, gdy elewacja wymaga całościowego umycia, najlepsze będą urządzenia rotacyjne albo myjki ciśnieniowe, które szybko radzą sobie z zanieczyszczeniami. Urządzenia do wykonania prac można kupić na własność, ale można też je wynająć. Inna opcja to skorzystanie z pomocy firm wykonujących usługi mycia elewacji. Są to głównie firmy zajmujące się utrzymaniem porządku – sprzątaniem, ale również usługi w tym zakresie świadczą firmy wyspecjalizowane w pracach tego rodzaju. Gdy chodzi o mycie elewacji Chorzów to miasto, w którym można skorzystać z pomocy jednych z najlepszych firm wykonujących tego typu prace. Z adresami można zapoznać się już teraz w sieci. Gdy zatem elewacja nie wygląda już dobrze, pojawiają się na niej zabrudzenia, graffiti, warto zdecydować się na skorzystanie z usług mycia elewacji. Dzięki temu można uzyskać doskonały efekt – ściany będą wyglądać jak nowe.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki