Egzaminy maturalny i ósmoklasisty ze znacznymi zmianami w 2021 roku. W przyszłym roku ma nie być m.in. egzaminu ustnego na maturach. Póki co z zapowiedzi ministra edukacji narodowej wynika, że zmiany będą wprowadzone jednorazowo, na czas pandemii.

REKLAMA

Zgodnie z rozporządzeniem w przyszłym roku nie będzie obowiązkowego ustnego egzaminu maturalnego. Maturzyści przystąpią tylko do części pisemnej. Nie będzie także obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jakiegokolwiek przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Uczniowie mogą jednak to zrobić, jeżeli jest im to potrzebne w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię. W związku z wprowadzonymi zmianami, zaistnieje możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego.

Zmiany dotyczą także zakresu materiału – w przypadku matury z matematyki ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów. Na maturze z geografii na poziomie rozszerzonym nie będzie faktografii ani niektórych zagadnień, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi.

Ósmoklasiści z kolei nie będą mieli na egzaminie lektury “Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza, natomiast w części matematycznej nie będzie działań na pierwiastkach oraz stereometrii. Zmiany zaszły też w przypadku języka angielskiego – wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki