Restauracja Poczekana w Pieczyskach – miejska eksploracja

Grupa eksploratorów Macieja Kazany bada zapomniane i opuszczane obiekty – zabytki, zamki, oraz inne miejsca, wpisane na stałe w historię. Poniżej znajdziecie materiał z eksploracji dawnej restauracji Poczekana, która znajduje się w Jaworznie Pieczyskach.

REKLAMA

Budynek powstał w 1900 roku z inicjatywy żydowskiego właściciela, natomiast w 1922 został rozbudowany – dlatego też na budynku można zobaczyć dwie daty. Zlokalizowany był w bezpośrednim sąsiedztwie cementowni.

Nazwa restauracji nawiązuje do faktu, że właśnie tam bardzo często pracownicy cementowni przychodzili i mogli poczekać na swoją zmianę w pracy. Stąd nazwa Poczekana. Jednak Poczekana była nie tylko restauracją. Mieściło się tam również kasyno, hotel, ogród, a przed wojną organizowane były festyny, przyjeżdżało kino objazdowe. Miejsce tętniło życiem.

Następnie budynek stał się mieszkalną kamienicą, był tam wtedy salon fryzjerski oraz bar. Działał w środku również klub osiedlowy. Ostatnią formy działalności była Baryłka, której szyld widoczny jest na zdjęciach w galerii.


Administrator/ZAŁOŻYCIEL GRUPY Maciej Kazana <KAZAN> 
Lider Eksplorator Łukasz Zmarzły <BRODA> 

Więcej o grupie eksploracyjnej dowiecie się TUTAJ.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. No cóż już na samym początku widać wspólne cechy z redaktorami jaw.pl – literówki i brak czytania i oglądania tego co się wypuszcza do sieci. Inna sprawa ciekawe do kogo będą potem pretensje jak podczas łażenia po takich ruderach komuś się coś stanie. Np. mu spadnie na przysłowiowy łeb kawał tynku z sufitu albo jakaś spróchniała belka.