REKLAMA

Dawniej rum był ulubionym napojem marynarzy, piratów i szmuglerów. Ma ciekawą i burzliwą historię. Skąd pochodzi ulubiony trunek najsłynniejszego pirata wszechczasów, Jacka Sparrowa? Jak powstaje rum i czy ma coś wspólnego z whisky? Jakie są rodzaje rumu? Sprawdź!

Jak powstaje rum?

Rum to napój wysokoalkoholowy (od 37,5% do nawet 80%!). Do jego produkcji wykorzystuje się sfermentowany sok z trzciny cukrowej lub melasę, która jest produktem ubocznym powstającym w trakcie produkcji cukru. Wiele osób porównuje rum z whisky ze względu na podobną zawartość alkoholu. Proces powstawania obu alkoholi znacząco się jednak różni. Rum powstaje najczęściej z trzech składników: soku z trzciny cukrowej, wody i drożdży. Podobnie jak whisky może być destylowany w alembikach.

Metody produkcji rumu są jednak różne w zależności od kraju pochodzenia. Rum dojrzewa także znacznie krócej niż whisky (ze względu na klimat, w którym powstaje). Zazwyczaj proces ten trwa 12 miesięcy. W przypadku szkockiej lub japońskiej whisky są to minimum trzy lata. Rum produkowany jest przede wszystkim w regionie Morza Karaibskiego: na Jamajce, Barbadosie, Kubie, Martynice i w Trynidadzie, ale także w krajach Ameryki Łacińskiej m.in. w Peru czy Wenezueli.

Dlaczego rum był ulubionym napojem wilków morskich?

Zanim rum trafił pod żagle morskich rabusiów, przebył długą drogę. Prawdopodobnie pochodzi z terenów dzisiejszych Indii i Chin, a na Stary Kontynent dotarł wraz z Arabami. To był dopiero początek jego spektakularnej kariery na całym świecie! Sadzonki trzciny cukrowej europejscy odkrywcy i handlarze niewolników zabrali ze sobą do Nowego Świata. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę.

Gorący i wilgotny klimat Karaibów świetnie sprzyjał uprawie rośliny. Już w XVII wieku otwarto pierwsze destylarnie i rozpoczęto produkcję rumu na skalę masową. Jego popularność wśród wilków morskich wiązała się z dostępnością i stosunkową niską ceną. Wysokoprocentowy rum doskonale rozgrzewał podczas chłodnych nocy na pełnym morzu. Stosowany był także jako „lekarstwo” na dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Jakie są rodzaje rumu?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rumu. Najpopularniejszy to oczywiście napój o złotym, bursztynowym kolorze zbliżonym do koloru whisky (np. pochodzący z Martyniki Agricole Saint James lub wenezuelski Botucal TDC No.2 Barbet GB). Rozróżniamy także biały rum o nieco lżejszym smaku dodawany zazwyczaj do drinków (np. pochodzący z Haiti Clirin La Rocher) oraz ciemny rum o głębokim aromacie (np. panamski Bumbu XO).

Z czym pić rum?

Rum doskonale smakuje zarówno bez dodatków, jak i w formie drinków. Można go podawać z cytryną, limonką, cukrem trzcinowym i miętą, napojami gazowanymi, a także mleczkiem kokosowym i sokiem ananasowym. Rum jest także popularnym dodatkiem do ciast, kaw, herbat i deserów. Doskonale nadaje się na prezent nie tylko dla miłośnika „Piratów z Karaibów”!

Więcej informacji na temat whisky możesz znaleźć na stronie https://dunder.store/kategoria-produktu/rum/

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki