REKLAMA

Kupno kota czy psa nie jest najlepszym pomysłem na pierwsze zwierzę domowe, a kupowanie takiego zwierzęcia pod naciskiem dziecka to jeszcze gorsze rozwiązanie. Jeśli chcemy, by nasze dziecko nauczyło się odpowiedzialności, a jednocześnie nie jesteśmy gotowi na czworonoga w swoim mieszkaniu warto postawić na zakup akwarium i ryby.

Akwarystyka – zalety

Bardzo dużą zaletą założenia akwarium jest jego łatwość utrzymania i prosta opieka nad rybami. Akwarium stanowi także świetny element wystroju wnętrza, a w połączeniu z marynistycznymi dekoracjami może stanowić bardzo nowoczesną i estetyczną aranżację pokoju dziecięcego. Możliwość wyboru dowolnego rozmiaru zbiornika wodnego stanowi niezaprzeczalną zaletę akwarystyki. Duże akwarium będzie idealne do dużych pomieszczeń, a mniejsze sprawdzi się w małych przestrzeniach.

Zmniejszenie poziomu stresu

Do jednych z niewątpliwych i najważniejszych zalet posiadania akwarium w domu jest zmniejszenie poziomu stresu. Obserwacja podwodnego świata, spokojnego życia, jakie toczy się w wodzie, nawet przez kilka minut dziennie korzystnie wpływa na samopoczucie. Udowodniły to naukowe badania, dlatego akwarystyka tak chętnie polecana jest dla dzieci zestresowanych, którym potrzeba wyciszenia i spokoju. Ruch ryb i roślin jest określany jako hipnotyczny, a obserwacja podwodnego świata porównywana jest do medytacji. Patrzenie na pływanie ryb odpręża umysł i zmniejsza stres, sprawiając że troski dnia codziennego przestają być tak uciążliwe. Kontakt ze zwierzętami pomaga przezwyciężać wszelkie negatywne emocje, jednak jeśli nie posiadasz czasu, doświadczenia lub chęci, by zajmować się opieką nad bardziej wymagającym pupilem, warto właśnie postawić na akwarystykę i ryby.

Uspokojenie negatywnych emocji

Obserwacja tego, jak ryby pływają, bawią się ze sobą, jedzą obniża poziom lęku i wszelkich negatywnych emocji. Akwarystyka słodkowodna czy akwarystyka morska jest więc idealnym rozwiązaniem dla dzieci z nadpobudliwością, a także z lękami i innymi zaburzeniami zachowania. Dzięki możliwości obserwowania podwodnego świata takie negatywne emocje odchodzą w zapomnienie, a samo dziecko uspokaja się. Obserwacja akwarium to także bardzo dobre rozwiązanie na problemy ze snem. Badania naukowe wykazały, że wyciszenie przed snem podczas obserwacji podwodnego świata pozytywnie wpływa na jakość snu.

Akwarium wpływa pozytywnie na naukę

Posiadanie akwarium w domu może być początkiem nauki dzieci odpowiedzialności i skrupulatności. Wykonywanie obowiązków wokół akwarium, opieka nad rybkami – to wszystko elementy, które dziecko uczy się wykonywać pod okiem dorosłego, a potem samemu dba o swój podwodny świat. Akwarystyka to opieka nad rybami i roślinami, ale także sporo nauki i wiedzy do przyswojenia. W ten sposób można zachęcić dzieci do poznawania na własną rękę nowych wiadomości, a potem przepytywać je w formie quizu czy chęci zmiany ról – rodzic może wcielić się w rolę ucznia i dopytać o różne ciekawostki, jakie dziecko może zdradzić na temat akwarystyki. Posiadanie akwarium w pokoju dziecka może rozbudzić jego zainteresowanie biologią czy ogólną wiedzą na temat świata czy natury.

Niezbędny sprzęt do założenia pierwszego akwarium

Jedyną wadą akwarystyki jest początkowy koszt wyposażenia, jaki należy zakupić, by móc cieszyć się swoim własnym podwodnym światem. Jednak wybierając odpowiedni sklep akwarystyczny, np. https://trzmiel.com.pl oraz korzystając z pomocy specjalistów możemy zminimalizować ryzyko zakupu nieodpowiedniego wyposażenia i związanych z tym dodatkowych kosztów na naprawę swoich błędów w zakupach. W obecnych czasach ważne jest, by móc korzystać z zakupów i porad online, dlatego internetowy sklep akwarystyczny to świetne rozwiązanie, które jest wygodne i proste. Do podstawowego wyposażenia na start należą, w przypadku akwarystyki słodkowodnej: akwarium, filtr, grzałka, pokrywa i oświetlenie, pompa, napowietrzacz, podłoże, rośliny, ozdoby. Wybierając rozmiar zbiornika wodnego i wyposażenie należy kierować się potrzebami wybranych przez nas ryb.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki