REKLAMA

Perfekcyjne kształtowanie elementów metalowych wymaga sporej precyzji oraz wykorzystania odpowiednich urządzeń. Podczas gdy większość osób skupia się na tym, ile wynosi cena za malowanie proszkowe, często nie zwraca się uwagi na to, że metal powinien być dobrze przygotowany jeszcze na wcześniejszych etapach procesu obróbki, zwłaszcza podczas cięcia. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań do skutecznej obróbki metali, a zwłaszcza stali i aluminium, staje się w ostatnim czasie praktyczne cięcie plazmowe Kielce. Na czym polega ta technika i kiedy warto z niej skorzystać? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Cięcie plazmowe Kielce – jak przebiega proces?

 

W metodzie cięcia plazmowego wykorzystuje się plazmę, czyli zjonizowaną materię, nieco zbliżoną budową do gazu, w której występuje jednak więcej cząstek naładowanych dodatnio (kationów) lub ujemnie (elektronów).

Jedną z najważniejszych właściwości plazmy jest przewodzenie prądu elektrycznego oraz fakt, że w jej przypadku opór maleje wraz ze wzrostem temperatury. Pozwala to na przeprowadzenie procesu cięcia z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń, wytwarzających łuk plazmowy.

W skład systemów do cięcia plazmowego wchodzi moduł zasilający (źródło plazmy), przewody uziemiające, palnik plazmowy oraz gaz przepływający przez urządzenie (azot, tlen lub argon).

Jak przebiega cięcie plazmowe? Odbywa się ono dzięki wykorzystaniu silnie skoncentrowanego plazmowego łuku elektrycznego o sporej energii elektrycznej. Wysoka temperatura oraz duża prędkość sprężonych cząsteczek plazmy sprawiają, że w momencie zetknięcia z powierzchnią metalu dochodzi do stopienia jego cząsteczek i wydmuchnięcia ich na zewnątrz, co pozwala uzyskać równą i precyzyjną linię cięcia.

 

Cięcie plazmowe Kielce – zalety techniki

 

Cięcie plazmowe zyskuje coraz szersze grono zwolenników i obecnie jest powszechnie używane w różnych dziedzinach przemysłu. Skąd tak duże zainteresowanie tą techniką? Jej podstawową zaletą jest szybkość cięcia, znacznie większa niż w przypadku cięcia tlenowo-gazowego.

Warto również pamiętać o tym, że przy wykorzystaniu palnika plazmowego podgrzewa się tylko niewielki fragment metalu, dzięki czemu nie dochodzi do nadpalenia i trwałego odkształcenia dużych powierzchni obrabianego surowca. Szczelina cięcia jest wąska i równa, co pozwala wycinać elementy o dużym stopniu precyzji.

Cięcie plazmą Kielce nie wymaga także długotrwałych i kosztownych przygotowań. Łuk plazmowy bez trudu przecina nawet powierzchni nieoczyszczone, pokryte warstwą farby lub korozji. Rozwiązanie to pozwala również na późniejszą obróbkę, w tym choćby malowanie proszkowe.

Dzięki tak wielu zaletom rozwiązanie to przyjęło się do cięcia przemysłowego blach, kształtowników i rur, wykonanych ze stali czarnej, nierdzewnej oraz z aluminium. Mogą to być zarówno elementy niewielkich rozmiarów, jak i konstrukcje wielkogabarytowe, chętnie wykorzystywane w przemyśle, zwłaszcza w budownictwie, we wnętrzach i na zewnątrz.

 

Optymalna obróbka metalu, czyli cięcie plazmowe i cena za malowanie proszkowe

 

Opisana powyżej technika to tylko jedna z faz obróbki metali w przemyśle. Po procesie samego docinania i kształtowania, później niezbędne jest jeszcze odpowiednie zabezpieczenie każdej powierzchni metalowej przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Do tego wykorzystuje się rozmaite techniki. Ze względu na fakt, że cena za malowanie proszkowe w ostatnim czasie staje się niezmiernie atrakcyjna, dla wielu przedsiębiorców właśnie to rozwiązanie staje się najlepszą opcją.

Precyzyjne docięcie oraz zabezpieczenie każdego elementu to gwarancja trwałości i odporności na uszkodzenia, co ma niebagatelne znaczenie dla wielu branż, masowo wykorzystujących rozmaite elementy metalowe. W tym zakresie warto skorzystać z usług doświadczonych zakładów, posiadających wykwalifikowane kadry oraz nowoczesny sprzęt do cięcia plazmowego oraz malowania proszkowego, co przekłada się na wysoką jakość wszystkich wykonywanych i używanych elementów metalowych.