REKLAMA

Z roku na rok przybywa osób korzystających stale lub okresowo z soczewek kontaktowych. To całkowicie naturalne – zwłaszcza, że na rynku mamy już sporo tego typu produktów dedykowanych konkretnym wadom wzroku. Wciąż jednak wielu Polaków zastanawia się, czy jest to w pełni bezpieczne dla oczu i przede wszystkim – czy każdy może skorzystać z takiego rozwiązania. W niniejszym artykule rozwiewamy wątpliwości!

Soczewki kontaktowe – atuty

Korzystanie z soczewek kontaktowych niesie za sobą wiele plusów. Do najważniejszych z nich należą:

• dyskretność – jeśli nie używamy soczewek kolorowych, na pierwszy rzut oka nikt nie odgadnie, że mamy problemy ze wzrokiem (dla nas również są praktycznie niewyczuwalne);

• wygoda – nie musimy, tak jak w przypadku okularów, uważać, by ich nie zgubić i nie uszkodzić (dużo trudniej też o ich wypadnięcie z oka, niż o spadnięcie okularów z nosa);

• praktyczność – soczewki nie parują i nie ograniczają pola widzenia.

Z tego powodu soczewki kontaktowe zdobywają nowe rzesze zwolenników. Czy jednak każdy może z nich korzystać?

Przeciwwskazania do korzystania z soczewek kontaktowych

Jak się okazuje, soczewki są bezpieczną i wygodną alternatywą dla okularów, z której może korzystać niemal każdy. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do ich stosowania. Wymienić tu należy przede wszystkim niektóre choroby oczu, przy których okulista lub optometrysta będzie raczej odradzał soczewki – z tego powodu przed ich zakupem należy skonsultować się ze specjalistą od wzroku.

Jakie schorzenia mogą uniemożliwić korzystanie z soczewek?

Na przykład silna alergia (kwestia gromadzenia się na powierzchni soczewek osadów), zespół suchego oka, ale także zaburzenia hormonalne (niektóre powodują przesuszanie się oczu), cukrzyca (towarzyszą jej pewne zmiany w przednim odcinku oka) czy zaburzenia odporności. Często soczewki kontaktowe są także odradzane kobietom w ciąży czy dzieciom, choć najmłodsi mogą z nich korzystać pod warunkiem ścisłej współpracy z rodzicami i okulistą bądź optometrystą.

Czy soczewki kontaktowe posiadają wady?

Jak każda metoda korekcji wzroku, także noszenie soczewek wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Do najczęściej występujących należy dyskomfort podczas noszenia lub pod koniec dnia, podrażnienie oczu, czasochłonna aplikacja soczewek oraz ich pielęgnacja, a także stosunkowo wysoka cena.

Jednakże osoby, które przerzuciły się z okularów na soczewki, twierdzą zgodnie, że zalety tego drugiego rozwiązania zdecydowanie przewyższają wady i dla większości użytkowników będą po prostu lepszą, wygodniejszą opcją. Soczewki kontaktowe cenią sobie szczególnie ci, którzy uważają, że lepiej wyglądają bez okularów, a w soczewkach czują się po prostu bardziej komfortowo i lepiej widzą.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki