REKLAMA

Zarządzanie przedsiębiorstwem to bardzo trudne zadanie. Każdego dnia właściciele firmy muszą zmagać się z nieograniczoną liczbą rozwiązań i wyborów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania spółki. O ile w przypadku prowadzenia normalnej działalności właściciele są w stanie zapanować nad wszystkim, tak w przypadku restrukturyzacji lub próby kupna/sprzedaży przedsiębiorstwa pojawia się spory problem. Tematyka ta wymaga ogromnej wiedzy z dziedziny finansów i prawa oraz znajomości standardów rynkowych, aby taki proces mógł zostać przeprowadzony. Wiele zagadnień z tej dziedziny może zostać przeprowadzona tylko przez doświadczonych doradców ze względu na złożoność całego procesu.

Właśnie z tego względu w przypadku zdecydowania się przez właścicieli na sprzedaż swojej firmy lub kupno konkurencyjnego przedsiębiorstwa w celu dalszego rozwoju, tak ważna jest współpraca z profesjonalnym doradcą. Jego działania mają pomóc właścicielom, aby cały proces przebiegał szybko i bez żadnych problemów. Bardzo często już na samym początku mogą pojawić się problemy przy wyborze przedsiębiorstwa, które ma zostać przejęte (w przypadku transakcji buy-side) lub przy doborze potencjalnego inwestora (w przypadku transakcji sell-side). Zadaniem doradcy w takim przypadku jest przeanalizowanie całego rynku oraz doboru odpowiednich spółek, które będą odpowiadać profilem działalności oraz które osiągają zadowalające wyniki, aby po przejęciu wytworzony został efekt synergii.

W przypadku chęci sprzedaży przedsiębiorstwa sytuacja wygląda podobnie. Doradca musi znaleźć podmioty, które będą zainteresowane kupnem danej firmy. Sytuacja zaczyna się jeszcze bardziej komplikować, gdy konieczny jest kontakt z inwestorami zza granicy lub w przypadku kontaktu z inwestorami finansowymi. W pierwszym przypadku doradcy często poruszają swoje kontakty z firmami doradczymi z całej Europy, aby usprawnić proces. Jest to możliwe za sprawą sieci np. za sprawą międzynarodowych sieci doradców transakcyjnych. Bez takich powiązań etap ten może być znacznie utrudniony. W przypadku kontaktu z inwestorami finansowymi, również istotną rolę odgrywają kontakty i renoma doradcy. Z niektórymi funduszami kontakt bez doradcy jest niemożliwy, a ma to na celu większą selekcję w celu zaoszczędzenia czasu. W takiej sytuacji doradca jest najlepszym pośrednikiem.

W dalszej części procesu konieczna jest wycena przedsiębiorstwa metodami, które biorą pod uwagę realia rynkowe oraz które są akceptowane i wykorzystywane przez specjalistów na całym świecie. Metody te są przedstawiane na szkoleniach, które są prowadzone przez najbardziej szanowane instytucje finansowe na całym świecie, a często prawidłowo przeprowadzić ją mogą tylko certyfikowani doradcy. W przypadku wyceny metodą DCF konieczna jest znajomość pojęć, danych rynkowych oraz doświadczenie, aby to wszystko ze sobą połączyć. Proces ten może być czasochłonny, a dla osób, które nie posiadają wykształcenia z dziedziny finansów niemożliwy do przeprowadzenia.

Poza opisanymi elementami doradcy muszą się zmierzyć z mnóstwem innych problemów, które pojawiają się podczas procesu, a które były trudne do przewidzenia. Również podczas negocjacji ich rola jest bardzo ważna, gdyż broniąc interesu klienta będą starali się uzyskać jak najlepsze warunki dla niego. Etap ten jest bardzo wymagający i brak odpowiedniej postawy może skutkować utrata wielu milionów złotych.

Współpraca z doradcą w ogromnym stopniu ułatwia przejście przez zaawansowany proces, jakim jest sprzedaż lub kupno firmy. Zaangażowanie ekspertów ma na celu wesprzeć tych przedsiębiorców, którzy bez kompetencji w obszarze M&A nie będą sobie w stanie poradzić z procesem.

Więcej na temat doradztwa transakcyjnego: https://cmt-advisory.pl/co-robimy/doradztwo-transakcyjne/

undefined