REKLAMA

Mimo iż żywność nie należy do najbardziej kosztownych towarów, jej przechowanie może sprawić ogromny problem. W przeciwieństwie do materiałów sypkich, ma ona określoną datę przydatności do spożycia. Oprócz tego, w wielu przypadkach musi być przechowywana w odpowiednich warunkach względem wilgotności i temperatury. W związku z tym, magazyny, w których przechowujemy żywność muszą spełniać bardzo zaawansowane wymagania, które są złożone pod względem konstrukcyjnym. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Przechowywanie żywności

Wiele rodzajów żywności, przez cały okres przechowywania i aż do momentu konsumpcji musi być trzymana w odpowiednich warunkach. Jeżeli nie dopilnujemy spełniania określonych norm, już po krótkim czasie żywność może się zepsuć, co przełoży się na ogromne straty finansowe. Największe wymagania stawia przed przedsiębiorcami przechowywanie żywności mrożonej i chłodzonej. Nie mniej jednak, nawet produkty świeże mogą być niezwykle wrażliwe na zbyt wysokie temperatury. Magazyny chłodnicze muszą sprawnie działać przez cały czas, aby zapewnić produktom optymalne warunki.

Magazyny zgodne z przepisami

Nie tylko wymagania samego towaru warunkują wyposażenie magazynów do przetrzymywania żywności. Należy pamiętać, że żywność jest surowcem, który w przypadku nawet niewielkiego zaniedbania, może stanowić potencjalne zagrożenie dla osoby, która je spożyje. Wliczając w to również zagrożenie dla życia.

W standardach, które obowiązkowo muszą być zachowane w magazynach, zaliczają się przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Są to wytyczne, które warunkują wygląd i wyposażenie magazynu, a także ubiór i zachowanie zatrudnionych w nim pracowników. Są to nawet tak drobne detale, jak odległości między obszarami, między półkami czy odpowiednie ułożenie towaru. Należy to wziąć pod uwagę już na etapie projektowania budynku przez firmy, które chcą go sprzedać lub wynajmować.

Magazyny optymalne do przechowywania różnego rodzaju żywności

Jeżeli decydujemy się na wybudowanie magazynu do przechowywania żywności, trzeba odpowiednio dopasować go do wymagań, które są stawiane przez producentów. Jeżeli mówimy tu o centrach logistycznych dla sieci handlowych magazyny muszą mieć wydzielone strefy pod konkretny rodzaj towaru i różne produkty. Magazyny powinny mieć także odpowiednią wilgotność powietrza i temperaturę.

Worki Big Bag we Wrocławiu – sprawdź!

Odrębnym obszarem będą magazyny chłodnicze i mroźne. Poszczególne strefy muszą także oddzielone być od siebie tak, aby produkty nie wpływały na siebie negatywnie.

Na co należy zwrócić uwagę?

W zależności od rodzaju żywności, którą chcemy składować, zasady odnośnie sposobu przechowywania mogą się od siebie różnić. Na jakość produktów będzie miała wpływ temperatura, wilgotność a także dostęp światła. Jeżeli dopuścimy do sytuacji, w której żywność jest narażona na zbyt wysoką lub niską temperaturę, znacznie pogorszymy jej jakość. Przechowując produkty w pomieszczeniu o zbyt dużej wilgotności, ryzykujemy wystąpienie pleśni. Analogicznie – w pomieszczeniu o zbyt niskiej wilgotności produkty zwyczajnie wyschną i staną się niezdatne do spożycia.

Skrajne zaniedbanie w tym względzie może prowadzić do zniszczenia również opakowań, w których przechowujemy surowce. Dlatego warto zdecydować się na odpowiednie pojemniki i kontenery, które zadbają o odpowiednie warunki. Dla przykładu, worki big bag na zboże posiadają odpowiednie i szczelne zamknięcie, które chroni przed nadmierną wilgotnością i wystąpieniem pleśni. Worki big bag na ziemniaki umożliwią przetrzymywanie tego surowca w optymalnych warunkach, dzięki czemu na dłużej pozostaną świeże i zdatne do spożycia.

źródło zdjęcia: freepik.com