czwartek, 28 marca, 2024

Jak zadbać o zdrowie w ciąży?

Jak zadbać o zdrowie w ciąży?

- Advertisement -

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety. Przez dziewięć miesięcy dba się nie tylko o własne zdrowie, lecz także o rozwijające się dziecko. Coraz więcej przyszłych mam pamięta o suplementacji już na etapie planowania maleństwa, decyduje się na wprowadzenie zdrowszej diety, utrzymanie dotychczasowej aktywności fizycznej oraz rzucenie palenia. „Ciąża to nie choroba” – trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, ale trzeba mieć na uwadze, że to jednak stan wyjątkowy.

Przyszłe mamy bardzo często zaczynają od wiedzy – czytają artykuły o zdrowiu w ciąży, szukają książek albo pytają o rady lekarzy. Interesują się przede wszystkim tym, co robić, żeby dziecko rozwijało się jak najlepiej, kiedy powinno się wykonywać poszczególne badania, które z symptomów mogą okazać się niepokojące oraz czego należy unikać w ciągu tych dziewięciu miesięcy.

Zdrowie w ciąży a dieta

Większość kobiet ma świadomość, że nie powinno się jeść za dwoje, a dla dwojga. Wbrew pozorom lista produktów zakazanych w ciąży nie jest taka długa. Znajdują się na niej: alkohol, surowe mięso, jajka i ryby, nieumyte uprzednio owoce i warzywa oraz produkty wytwarzane z mleka niepasteryzowanego. Alkohol, ze względu na zawarty w nim etanol, może powodować występowanie płodowego zespołu alkoholowego (FAS, fetal alcohol syndrom). Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, dlatego lepiej z niego zupełnie zrezygnować. Surowe mięso, jajka, ryby i nieumyte owoce oraz warzywa stwarzają ryzyko zatrucia pokarmowego. Najkorzystniej po prostu jeść wyłącznie produkty odzwierzęce poddane obróbce termicznej, a w przypadku owoców i warzyw skupić się na dokładnym myciu lub obieraniu ze skórki. Pozostaje jeszcze kwestia serów pleśniowych oraz… zsiadłego mleka. O ile sery dostępne w Polsce w większości wytwarzane są z mleka pasteryzowanego – bezpiecznego w ciąży – o tyle zsiadłe mleko należy odstawić całkowicie na te dziewięć miesięcy.

Aktywność fizyczna w niepowikłanej ciąży

A co ze sportem? Jeżeli nie ma przeciwwskazań, ciąża nie jest zagrożona, a przyszła mama czuje się dobrze, tak naprawdę należy utrzymywać dotychczasową aktywność fizyczną. Specjalistyczne artykuły o zdrowym trybie życia w ciąży zastrzegają, że wyłącznie wyczynowe sportsmenki powinny zmniejszyć poziom wysiłku. Dużo zależy jeszcze od tego, jaki sport trenowało się do tej pory. Lepiej dla bezpieczeństwa dziecka zrezygnować ze sportów walki takich jak judo, boks czy taekwondo oraz aktywności potencjalnie urazowych, np. jazdy na nartach, łyżwiarstwa, jazdy konnej lub koszykówki. Jeśli zaś trening przed ciążą opierał się na bieganiu albo pływaniu, kobieta wcześniej chodziła na jogę, pilates lub aerobik, może trenować dalej.

Umiarkowana aktywność fizyczna wykonywana systematycznie – oczywiście w niepowikłanej ciąży – przyczynia się do utrzymania ogólnej sprawności, wpływa na wydolność oddechową i krążeniową co przydaje się w trakcie porodu, a także pomaga kontrolować wagę, a co za tym idzie ułatwia powrót do formy po ciąży.

W drugim i trzecim trymestrze warto dołączyć do swojego treningu ćwiczenia oddechowe, które wykorzystuje się w pierwszych dwóch okresach porodu.

Szukasz miejsca, w którym możesz znaleźć więcej artykułów o zdrowiu? Zajrzyj tu: https://polmed.pl/zdrowie/

- Advertisment -

Policja apeluje o bezpieczną Wielkanoc

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas Świąt Wielkanocnych. Zwracają uwagę na bezpieczną podróż, zakupy, zabezpieczenie mieszkania oraz zachowania...

Gdzie znów nie świecą latarnie?

Jeden z mieszkańców zgłosił się do naszej redakcji z problemem nieświecących latarni na Deptaku Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej. Od pół roku interweniuje w tej...

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny grała rekordowo!

Jurek Owsiak podsumował 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku padł kolejny ogólnopolski rekord. Również w Jaworznie udało się uzbierać rekordową kwotę...