REKLAMA

W naszym kraju niczym grzyby po deszczu wyrastają nowe pieczarkarnie. Jak sama nazwa mówi, pieczarkarnia to miejsce przeznaczone do profesjonalnej uprawy pieczarek. Warto wspomnieć, że Polska, jest jednym z największych eksporterów tego grzyba na świecie. Duża ilość pieczarkarni w naszym kraju wymusiła więc nieco powstanie firm, oferujących wyposażenie pieczarkarni i maszyny do uprawy pieczarek.

Co potrzebujemy do uprawy pieczarek?

Uprawa pieczarek wydaje się prosta tylko na pierwszy rzut oka. Większość osób myśli bowiem, że wystarczy kilka arów ziemi, nasiona oraz nawodnienie, a grzyby wyrosną same. Niestety uprawa tego grzyba tak prosto nie wygląda.

Do uprawy pieczarek potrzebujemy przede wszystkim odpowiedniego pomieszczenia, które albo będzie odpowiednio nasłonecznione, albo zastosujemy w nim specjalistyczne oświetlenie, sprzyjające wzrostowi grzybów. Co bardzo istotne, pieczarki nie powinny być uprawiane pod gołym niebem. Do uprawy potrzebujemy więc przede wszystkim miejsca.

Kolejnym ważnym elementem są regały do uprawy pieczarek. Należy wyposażyć je w odpowiednie podłoże i grzybnie, przy pomocy której grzyby rosną. Niezmiernie ważne jest również odpowiednie nawodnienie. Najlepszym sposobem wydaje się automatyczny system nawadniania podpółkowego lub zraszacz ramowy.

Jak wygląda zbiór pieczarek?

Choć pieczarka jest grzybem, nie ma tutaj mowy o przyjemnym grzybobraniu z koszykiem wiklinowym i małym nożykiem. Pieczarkarnie nastawione bowiem są na masową produkcję i ciągłe dostawy do swoich odbiorców. Jest to oczywiście spowodowane dużym popytem na tego typu grzyba. Należy w tym miejscu zaznaczyć również, że niska produkcja pieczarki jest najzwyczajniej w świecie nieopłacalna.

W związku z tym, produkcją pieczarki zajmuje się zazwyczaj wyspecjalizowane przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolne. Każda pieczarkarnia musi więc posiadać odpowiednie maszyny do uprawy pieczarek oraz do ich zbiorów. Są to zazwyczaj maszyny automatyczne lub pół automatyczne, sprawiające, że uprawa i zbiór są możliwie maksymalnie zautomatyzowane.

Jak magazynować pieczarki?

Uprawa i zbiór pieczarek to jedna kwestia. Pozostaje jeszcze niezmiernie ważna sprawa, jaką jest odpowiednie magazynowanie pieczarek. Wyposażenie pieczarkarni powinno być również zaopatrzone w odpowiednie regały do magazynowania zebranych grzybów oraz chłodnie.

Na wyposażeniu pieczarkarni powinny się również znajdować maszyny do pakowanie, etykietowania oraz paletyzacji. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby wykonywały ją roboty autonomiczne lub współpracujące. Wówczas czas produkcji byłby zmniejszony do minimum, a zysk z produkcji grzyba znacznie większy.

Pieczarkarnia powinna dostarczać do klienta gotowy, zapakowany produkt o gramaturze, wybranej przez klienta. Jak widać, maszyny do uprawy pieczarek mają niezwykle ważną rolę w ich uprawie. Bez nich, produkcja tego popularnego grzyba byłaby całkowicie nieopłacalna.

Jeżeli chcesz wyposażyć pieczarkarnię, to nie zbędny sprzęt znajdziesz na stronie LuckyGrower.com