REKLAMA

Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne, które ułatwia oddychanie pacjentom ze schorzeniami pulmologicznymi, np. przewlekłą obturacyjną chorobą płuc oraz niewydolnością oddechową. Tego typu urządzenia były do niedawna stosowana w szpitalach, ale ostatnimi czasy korzysta z nich coraz więcej pacjentów warunkach domowych. Jak działa i jak długo stosować koncentrator tlenu?

Co to jest koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu (potocznie inhalator) to urządzenie, które stosowane jest podczas hospitalizacji pacjenta oraz w warunkach domowych. Ułatwia oddychanie w przypadku niewydolności płuc oraz niektórych chorób kardiologicznych. Posiada niewielkie rozmiary i w przeciwieństwie do butli tlenowej nie wymaga częstego doładowywania. Jego żywotność wynosi kilkadziesiąt tysięcy godzin i dostarcza pacjentowi wysokiej jakości tlen. Pobiera go z otaczającego powietrza, oczyszcza i przetwarza go do odpowiednich parametrów. Takie rozwiązanie jest wygodne i zapewnia pacjentowi poczucie bezpieczeństwa. Nie musi obawiać się, że w najbardziej krytycznym momencie, nie będzie mógł skorzystać z inhalatora – tak, jak to bywa w przypadku pustej butli do aparatury tlenowej.

Zasada działania koncentratora tlenu

W powietrzu, które nas otacza znajdują się następujące gazy: azot (78%) oraz tlen (21 %). Natomiast resztę, czyli około 1%, stanowi dwutlenek węgla oraz inne zanieczyszczenia emitowane z kominów, przez auta, itd. Koncentrat tlenu natomiast pochłania powietrze z otoczenia, a następnie za pomocą specjalnego sita molekularnego dokonuje filtracji. Tlen zostaje oddzielony od pozostałych składników powietrza oraz dokładnie oczyszczony. To sprawia, że osiąga odpowiednie parametry i jest bezpieczny dla pacjenta. Podczas takiego procesu dochodzi do całkowitej absorpcji azotu oraz dużego skoncentrowania tlenu. To sprawia, że pacjentowi dostarczana jest mieszana zawierająca aż 90-96% tlenu. Urządzenie to w wielu przypadkach jest niezbędne do ratowania życia pacjentów chorych na ostrą niewydolność dróg oddechowych.

Dla kogo przeznaczony jest koncentrator tlenu?

Inhalator jest przeznaczony dla pacjentów cierpiących na niewydolność oddechową, u których stężenie tlenu we krwi (saturacja) jest niższa niż 90%. Najczęściej dochodzi do tego u chorych na:

  • przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • śródmiąższowe zapalenie płuc (również z COVID-19),
  • zwłóknienie lub rozedma płuc
  • dysplazja oskrzelowo-płucna
  • mukowiscydoza i astma oskrzelowa,
  • ostre zapalenie oskrzeli lub płuc
  • niewydolność krążeniowa (np. dusznica bolesna, sercowe bóle w klatce piersiowej, zwłóknienie mięśnia sercowego, itd.)
  • nowotwór płuc
  • zespół przewlekłego zmęczenia
  • duszności o podłożu psychosomatycznym

Przenośny lub stacjonarny koncentrator tlenu

Przenośny koncentrator tlenu to wygodne urządzenie w uwagi na małą wagę i wymiary. Zasilany jest bateriami lub akumulatorami, dzięki czemu chory może zabrać go w każde miejsce. Przeznaczony jest dla osób z niewielką lub średnią niewydolnością oddechową, ponieważ jego wydajność jest ograniczona. Tlen podawany jest pulsacyjnie we wstępnych fazach wdechów. Pomimo niższej wydajności niż urządzenie stacjonarne, wiele osób decyduje się również na jego zakup, aby w razie napadu duszności poza domem, móc skorzystać z tlenu. Natomiast dla pacjentów z zaawansowaną niewydolnością oddechową i krążeniem, niezbędny jest inhalator stacjonarny, który jest wydajniejszy i podaje tlen w sposób ciągły. Posiada o wiele większe gabaryty, dlatego stosowany jest w klinikach, szpitalach, a także w warunkach domowych.Tego typu urządzenia są stosowane coraz częściej w szpitalach, zamiast aparatury tlenowej z butlą. Cena urządzeń przeznaczonych do użytku domowego mieści się w przedziale 1500 do przeszło 5000 złotych – w zależności od parametrów. 

Jak prawidłowo używać koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to łatwe w obsłudze urządzenie, z którego pacjent może korzystać natychmiast po zainstalowaniu. Pierwszą czynnością, którą musi wykonać to ustawienie parametrów według wskazań lekarza – nigdy na własną rękę. Kolejnym krokiem jest założenie na twarz maski lub cewnika donosowego (tzw. wąsów) w celu podania wysoko natlenionego powietrza. W zależności od modelu, inhalator może posiadać opcję nawilżania powietrza, co jest wskazane u niektórych pacjentów. Należy używać tylko wody destylowanej, aby osad nie zatkał dysz. Urządzenie pozyskuje tlen na bieżąco z otaczającego powietrza, dlatego nie wymaga jego uzupełniania, ani wymiany jakichkolwiek elementów wyposażenia. Koncentrator może pracować bez przerw 24 godziny na dobę. 

Jak długo należy stosować koncentrator tlenu?

Czas dotleniania organizmu w przedziałach czasowych w ciągu doby oraz ilość O2  ustala indywidualnie lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjenta. Częstym wskazaniem do stosowania domowej terapii tlenowej z użyciem koncentratora tlenu jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Schorzenie wywołuje upośledzony przepływ powietrza, wskutek występowania stanu zapalnego w dolnych drogach oddechowych. Również pacjenci po ciężkich zawałach leczeni są za pomocą środków farmakologicznych oraz przyjmują tlen medyczny w pierwszych tygodniach rekonwalescencji. U większości pacjentów minimalny czas przyjmowania tlenu w ciągu doby wynosi 12 godzin. Natomiast wyjściowa dawka wynosi 2 litry tlenu na minutę, przy jednoczesnej możliwości zwiększenia o 0,5 – 1 litra. W ciężkich przypadkach tlen podawany jest 24 godziny na dobę bez przerw. 

Inhalator z tlenem medycznym wspomaga rehabilitację po przebytych zabiegach, niweluje objawy alergiczne oraz zapewnia prawidłowe dotlenienie organizmu u osób z niewydolnością płuc. Odpowiednia ilość tlenu w organizmie jest niezbędna do regeneracji oraz utrzymania funkcji życiowych. Drogi wielu pacjentów w okresie rekonwalescencji nie są w stanie dostarczać odpowiedniej ilości tlenu do organizmu. To kluczowy okres, w którym dochodzi do regeneracji komórek, które potrzebują odpowiedniej dawki tlenu. Dlatego inhalator pomaga powrócić do zdrowia, a także chroni przed powikłaniami wskutek niedotlenienia.

(P.s użyłem kilka razy słowa Inhalator, ponieważ długość tekstu na to pozwala. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku życzę (:

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki