REKLAMA

Obecnie trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez konta osobistego. Oferta banków jest bardzo szeroka, warto zatem rozważnie podejmować decyzję, ponieważ wybór odpowiedniego rachunku może znacząco wpłynąć na komfort życia. Na co w takim razie należy zwracać uwagę chcąc założyć konto?

Jakie funkcje pełni konto bankowe?

Większość pracodawców wymaga od swoich pracowników posiadania konta bankowego, gdyż to właśnie na nie co miesiąc spływa wynagrodzenie.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że konto osobiste pełni wiele funkcji. Pierwszą z nich, znacznie ułatwiającą życie, jest możliwość zlecenia przelewu stałego.

To bardzo funkcjonalne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku osób, które nie zawsze pamiętają o terminowej opłacie rachunków czy raty kredytu.

Konto bankowe nie służy jednak wyłącznie do wykonywania różnego rodzaju płatności, obecnie większość banków umożliwia klientom założenie konta oszczędnościowego.

Jak wskazuje nazwa, jest to typ konta, które ułatwia przechowywanie zaoszczędzonych środków.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest oprocentowanie, które zazwyczaj jest wyższe niż w przypadku tradycyjnego konta osobistego.

Dodatkowo klienci mogą wpłacać i wypłacać środki z tego konta nie tracąc przy tym dotychczas zarobionych odsetek.

Zalety posiadania konta osobistego

Dla części ludzi, przede wszystkim dla seniorów, posiadanie konta w banku jest swego rodzaju abstrakcją.

Co prawda może się wydawać, że obecnie niewiele osób decyduje się na trzymanie pieniędzy w domu, jednak w dalszym ciągu niektórzy ludzie preferują takie rozwiązanie.

To błąd, ponieważ posiadanie konta bankowego ma wiele zalet. Za najważniejszą z nich należy uznać bezpieczeństwo przechowywania środków.

W przypadku trzymania w ich domu istnieje ryzyko zostania okradzionym, czy utraty pieniędzy w wyniku zdarzeń losowych, jak choćby pożar.

Kradzież środków finansowych z konta osobistego jest znacznie trudniejszym zadaniem.

Ponadto środki są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, dzięki któremu, nawet w przypadku ogłoszenia upadłości przez bank, klienci nie tracą swoich pieniędzy.

Kolejnym atutem posiadania rachunku bankowego jest łatwy dostęp do pieniędzy.

Większość osób mających własne konto decyduje się również na kartę płatniczą, która umożliwia wypłatę środków z bankomatu, a także wykonywanie płatności w sklepach w wielu krajach na całym świecie.

Zaletą posiadania konta jest również wspomniana wcześniej możliwość ustawienia zlecenia stałego przelewu na konto wybranej osoby czy instytucji.

Coraz więcej instytucji finansowych umożliwia swoim klientom zaciągnięcie kredytu gotówkowego z pominięciem dużej ilości formalności.

Dzieje się tak, ponieważ bank ma dostęp do informacji na temat otrzymywanego wynagrodzenia oraz wykonywanych operacji, co pozwala na szybką weryfikację zdolności kredytowej klienta.

Czym się kierować wybierając konto bankowe?

Sprawdzenie kosztów

To jedno z ważniejszych kryteriów podczas wybierania konta osobistego.

Zastanawiając się jaki bank wybrać należy sprawdzić miesięczny koszt prowadzenia konta, a także ile trzeba będzie zapłacić za kartę.

Co prawda w części banków są to usługi darmowe, jednakże często konieczne jest spełnienie określonych warunków (na przykład otrzymywanie wynagrodzenia na konto czy wykonanie określonej liczby transakcji kartą).

Warto też dowiedzieć się czy bank oferuje swoim klientom darmowe przelewy.

Ranking konto bankowych bez opłat, które można założyć online, można znaleźć na stronie https://finansepersonalne.pl/darmowe-konto-bankowe-przez-internet/

Liczba bankomatów

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie ile bankomatów znajduje się w okolicy miejsca zamieszkania czy pracy.

W przypadku niewielkiej liczby bankomatów wybranego banku nie trzeba się zrażać.

Jednak warto dowiedzieć się czy wybrana instytucja ma umowy z innymi operatorami, takie rozwiązanie często daje możliwość bezprowizyjnej wypłaty pieniędzy.

Funkcjonalność i jakość obsługi

Większość banków oferuje swoim klientom aplikacje mobilne.

Zwykle jest to wygodne rozwiązanie, które umożliwia szybkie sprawdzenie stanu konta, wykonanie przelewu czy porozmawianie na czacie z obsługą, która szybko pomoże rozwiązać ewentualne problemy.

Niestety nie wszystko można załatwić za pośrednictwem internetu, zatem przed założeniem konta warto sprawdzić jakość obsługi.

Dobrym pomysłem jest wybranie się do pobliskiej placówki banku lub zadzwonienie na infolinię.

Podczas rozmowy możliwa jest szybka weryfikacja czy klienci są szybko i rzetelnie obsługiwani w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów.

O czym jeszcze trzeba pamiętać wybierając bank?

Zastanawiając się w jakim banku najlepiej założyć konto osobiste można natknąć się na informacje o promocjach, dzięki którym klient może zyskać pewne bonusy.

Często jest to możliwość wypłacania środków nie tylko w bankomatach, ale także w niektórych sklepach czy na stacjach benzynowych.

Część banków oferuje także dodatkowe środki (np. 150 zł) przy spełnieniu określonej liczby warunków.

Mimo że tego rodzaju promocje mogą wydawać się kuszące, nie warto decydować się na założenie konta w konkretnej instytucji finansowej wyłącznie ze względu na te bonusy.

Lepszym pomysłem jest patrzenie na długoterminowe korzyści wynikające z przechowywania pieniędzy w wybranym banku, ponieważ zwykle konto zakłada się na wiele lat.

3 KOMENTARZE

  1. I jeszcze jedno. Decydując się na transakcje w jakiejkolwiek instytucji tego rodzaju – jak powiedziała mi zaprzyjaźniona pani rzecznik praw konsumentów – jeśli na tej instytucji finansowej brak słowa BANK a w holu brak chociażby kawałka „marmuru” – UCIEKAĆ!