REKLAMA

Styczeń
Koncert Galowy XVII Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek ” Złota Kantyczka”
W koncercie zaprezentowało się 10 nagrodzonych podmiotów wykonawczych czyli solistów, zespołów i chórów. Gala odbyła się 11 stycznia w MDK.Konkurs ten jest rejonowym etapem Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.Wśród nagrodzonych wskazanych przez jury był też Zespół Folklorystyczny Jawor Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti. W kategorii dorośli/zespoły zajął II m.

Na scenie Zespól Jawor z CK Archetti

Rodzina Cudzichów kolędowała w kościele w Niedzieliskach
Ponoć nikt tak pięknie jak górale nie kolęduje. Przekonaliśmy się osobiście. Najprawdziwsi górale z Podhala – Darek Mucha i rodzina Cudzichów kolędowali w poniedziałek 6 stycznia w kościele w Niedzieliskach. Jak na górali przystało w pięknych góralskich strojach.

Rodzina Cudzichów podczas jaworznickiego oncertu

Luty
XXXVIII Dni Muzyki „Jeunesses Musicales”
Tegoroczna edycja Dni Muzyki „Jeunesses Musicales” organizowanych przez Teatr Sztuk rozpoczęła się 21 lutego. Jako pierwsza zaprezentowała się w piosenkach Anny German jaworznianka Brigitta Wierzbik. W drugim dniu Jeunesses Musicales” – a była to sobota 22 lutego – zaprezentowano piosenki z muzyką Aleksandra Brzezińskiego do tekstów wierszy dla dzieci. Spektakl zatytułowano „Fiołki w cukrze”. Piosenki brawurowo wykonali artyści z Teatru Sztuk. Tegoroczną edycję zamknął 23 lutego koncert tria Shires. Grają w nim muzycy Filharmonii Narodowej.

Na scenie artyści w „Ptasim radiu”

Czerwiec
Część muzyczna Konkursu Talent i Praca – rozstrzygnięcie
Czwarta edycja części muzycznej Konkursu Talent i Praca została rozstrzygnięta 26 czerwca. Ta część konkursu kierowana jest do najlepszych absolwentów jaworznickiej PSM I st. W tym roku nominowano 5 nad wyraz utalentowanych i nagradzanych młodych muzyków. Byli to: trębacz Filip Cierzak, saksofonista Bartłomiej Wiercioch, klarnecista Antoni Wiercioch, skrzypaczka Zofia Bogunia i skrzypek Michał Kaszowski. Szanowne trzyosobowe jury wskazało laureata konkursu po przesłuchaniach. Laureatem został Michał Kaszowski.

Laureat konkursu Michał Kaszowski

lipiec/sierpień
VI Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne PoluZONE
Są to jedyne w Polsce warsztaty zespołowe. Ruszyły w niedzielę 26 lipca, zakończyły się koncertem finałowym (zdalnie) z MDK 1 sierpnia. Tym razem zameldowało się 70 muzyków, każdy rządny niecodziennych muzycznych wrażeń, Warsztatom towarzyszyły jam session, od poniedziałku (27 lipca) do piątku (31 lipca) – na Rynku

PoluZone 2020 – jaw session na Rynku

Wrzesień
W piątek 4 września we Wspólnocie Betlejem zaprezentował się krakowski Teatr EXIT ze spektaklem muzycznym Pieśń nad pieśniami. To teatr niezwyczajny, właściwie nadzwyczajny. Powstał przed czterema laty, łączy dwa na pozór odległe ludzkie światy – artystów z niepełnosprawnością, z artystami o uznanym już dorobku.

Natalia Lewandowska podczas próby do spektaklu, obok Marcin Konik, w dali muzycy spektaklu


Kasztany pod stopami” – spotkanie poetyckie Alicji Dudek
Idzie jesień, nie ma na to rady. Wraz z jesienią nastroje mamy sentymentalne i melancholijne. Poetom w to graj. Piszą jesienne wiersze na potęgę. Poetka Alicja Dudek na spotkaniu w Fundacji Mój Czas dla Seniora przedstawiła swoje urocze jesienne wiersze. To poetyckie spotkanie odbyło się w środę 16 września.

Alicja Dudek podczas spotkani poetyckiego „Kasztany pod stopami”


Listopad
Kolejne sukcesy muzyczne Emilii Szłapy
Siedemnastoletnia jaworznianka, niezwykle utalentowana skrzypaczka Emilia Szłapa została nagrodzona na międzynarodowych konkursach muzycznych. I miejsce przypadło Jej w Danubia Talents International Music Competition na Węgrzech, III miejscem nagrodzona została w International Moscow Music Competition, III miejsce wyróżniono Emilię w Music and Stars Awards.

Emilia Szłapa z dyplomem jednego z konkursów

Grudzień
Marian Folga z sukcesem w programie Usłyszcie Nas!
Marian Folga, jaworznianin, mistrz bodypainingu, nagradzany na międzynarodowych konkursach, został jednym ze zwycięzców programu Usłyszcie Nas! Telewizji TTV. Wyboru dokonali widzowie. Wystąpił z reprezentantkami Teatru Tańca DyeMotion.

W marcu, listopadzie i grudniu instytucje kultury zostały zamknięte z uwagi na szalejącego koronawirusa. Świat kultury przeniósł się do wirtualnej rzeczywistości. Jak się okazało świetnie się w niej odnalazł.

CK Teatr Sztuk prowadził zajęcia cykliczne, w tym Spotkania ze sztuką w samo południe, Teatr stolikowy w domu, Sztuka wchodzi do domu – Galeria Sektor I czy choćby Czwartki z „Panem Tadeuszem”. W Klubie Filmowym „Alternatywa” filmy polecała Katarzyna Pokuta. Teatr Sztuk prowadził również konsultacje online – aktorskie, muzyczne, lub z rysunku. Wystawiono też 5 premier online.
Ten pandemiczny rok był szczególnie ważny dla Klubu Relax, świętowano tam jubileusz 10 lecia działalności artystycznej eM Bandu Orkiestry Rozrywkowej Miasta Jaworzna. – Ten rok jest szczególnie ważny dla naszej instytucji, ponieważ obchodzimy jubileusz 10 lecia działalności artystycznej – mówi Marcin Miliński. – Dlatego z tej okazji przygotowaliśmy na naszych profilach i portalach społecznościowych specjalny 39. odcinkowy materiał poświęcony temu wydarzeniu. W każdym wpisie przypominamy nasze największe koncerty, które zagraliśmy u boku najwybitniejszych artystów, takich jak: Basia Trzetrzelewska, Gordon Haskell, Krystyna Prońko, Rudi Schubert, Zbigniew Wodecki, Mieczysław Szcześniak, Ewa Bem, Michał Szpak, Wojciech Myrczek i wielu innych. Ponadto przygotowaliśmy dwa pełno repertuarowe koncerty, w tym cykliczny koncert Zaduszki Jazzowe i koncert mikołajkowy. W 8. Zaduszkach Jazzowych przenosimy słuchaczy w nostalgiczną jazzową podróż, a wszystko za sprawą znakomitej jazzowej wokalistki Ewy Urygi, której towarzyszyła córka Oliwia Kędziora, natomiast koncert mikołajkowy, jest prawdziwą bombą energetyczną przebojów klasyków muzyki gitarowej, w aranżacjach Marka Podkowy. Podczas tego koncertu u boku eM Band zaśpiewali Kamil „Franek” Franczak i Woleta Malchar. To jeszcze nie koniec niespodzianek dla naszych słuchaczy, ponieważ jesteśmy w trakcie nagrywania teledysków do naszej najnowszej płyty, która będzie idealnym prezentem dla wszystkich melomanów dobrej muzyki. Zapraszamy Państwa do śledzenia nas w internecie.
Muzeum Miasta Jaworzna uzyskało grant Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu „Kultura w sieci”. Sfinansowano z niego projekt , Muzeum w sieci – wirtualne zwiedzanie Muzeum Miasta Jaworzna.
W kilku koncertach online zaprezentowała się też Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna Archetti. Był to letni projekt „KwarantGranie z Archetti” Ostatnio zaś Orkiestra zaprezentowała się w pięknym koncercie kolęd i pastorałek z Heleną Czech, laureatką II Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek “Hej kolęda, kolęda”.
W Nowym Roku życzymy jaworznickim instytucjom kultury pomyślności i realizacji wszelkich artystycznych planów.

Ela Bigas

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki