REKLAMA

Mini lodówki to urządzenia, po które chętnie sięgają single i osoby mieszkające w małych mieszkaniach. Kupno tradycyjnej chłodziarkozamrażarki bardzo często mija się z celem. Wśród bogatej oferty wielu producentów można znaleźć modele o pojemności kilku litrów, kilkudziesięciu, a nawet stu litrów. Nawet w mieszkaniu zadeklarowanego przeciwnika kuchennych zajęć lodówka jest wręcz niezbędna. Przydaje się ona do przechowywania napojów i żywności. Kiedy gospodarze mieszkania gotują, potrzebne jest większe urządzenie. Posiadacze kawalerek i lokali z małym metrażem nie mają powodu do narzekań. Na rynku znajdą się modele, które idealnie wkomponują się nawet w najmniejszą kuchnię.

Lodówka zamiast szafki

W większości aneksów kuchennych nie ma miejsca na typową, wysoką chłodziarkę. Lodówkę umieszcza się często pod blatem, co umożliwia jego wydłużenie. Wymiary urządzenia determinowane są dostępną przestrzenią. Powierzchnia blatu powinna znajdować się około dziewięćdziesięciu centymetrów nad podłogą, ale trzeba jeszcze uwzględnić wzrost użytkowników. Minimalna szerokość, jaka zapewnia wygodną pracę to sześćdziesiąt centymetrów, a w wystarczająco obszernych kuchniach stosuje się nawet blaty o szerokości jednego metra. W praktyce natomiast najwyższe lodówki podblatowe mogą mieć około 84 centymetrów wysokości, jednak zdecydowana większość nie przekracza nawet 80 centymetrów. Mini lodówki mają głębokość około 56 centymetrów, ale w przypadku modeli podblatowych najczęściej wynosi ona około 43 centymetrów, a w niektórych przypadkach nawet 40. Te drugie idealnie sprawdzają się w mniejszych kuchniach oraz w domkach letniskowych, gdzie użytkownicy mają do dyspozycji mniejszą przestrzeń.

Planując aranżację małej kuchni, należy wziąć pod uwagę fakt, że tył mini lodówki nie może stykać się ze ścianą. Dla zapewnienia prawidłowej cyrkulacji powietrza konieczny jest przynajmniej 5-centymetrowy odstęp, inaczej może dojść do uszkodzenia urządzenia z powodu przegrzania. Informacje o wielkości odstępu dla konkretnego modelu podawane są zawsze w instrukcji obsługi. Wentylacja jest ważna szczególnie w przypadku lodówek przeznaczonych do zabudowy. Zaletą tych urządzeń jest także możliwość ich schowania. Wystarczy odpowiednio dobrać front, aby mini lodówka wyglądała identycznie jak szafki stojące obok. Dzięki temu zyska się na estetyce, ponieważ aneks kuchenny nie będzie rzucał się w oczy. Lodówki do zabudowy, które mają tę samą wielkość co wolnostojące modele, charakteryzują się mniejszą pojemnością i wyższą ceną. Różnica może niekiedy sięgać nawet kilkuset złotych. 

Funkcje i ograniczenia

Minilodówki są pozbawione wszystkich wyrafinowanych funkcji, które można spotkać w większych modelach. Z pewnością nie ma w nich funkcji przygotowania kostek lodu, alarmu niedomkniętych drzwi, czy też systemu no frost. Część urządzeń przeznaczonych do aneksów kuchennych mają zamrażalnik z oddzielnymi drzwiczkami, którego pojemność to kilkanaście litrów. Bardzo często spotykanym rozwiązaniem w mini lodówkach jest zamrażalnik wewnętrzny, który z reguły mieści się na najwyższej półce i zmieści jedynie kilka porcji jedzenia. Kompaktowe modele służą jednak głównie jako chłodziarki. Wybierając mini lodówkę, warto zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną. Większość modeli spełnia wymogi klasy A+ a niektóre nawet A++. Wysoki standard w połączeniu z niewielkimi rozmiarami zapewnia bardzo niskie zużycie prądu. Istotna jest też głośność pracy urządzenia. Ma to ogromne znaczenie w przypadku, gdy aneks kuchenny połączony jest z pokojem. W tej sytuacji idealnie sprawdzają się modele generujące hałas na poziomie nie większym niż 37 decybeli, a żeby pracowały tak cicho, niezbędne jest ich odpowiednie wypoziomowanie.

Mini lodówka do samochodu

Mini lodówki to urządzenia, które są mniej wygodne od standardowych sprzętów, jednak mają również wiele zalet. Przede wszystkim mniej kosztują, ponieważ najtańsze modele kupić można za nieco ponad sto złotych na stronie https://www.klarstein.pl/AGD/Lodowki/Mini-lodowki/. Jakość modeli z niższej półki może nie jest powalająca, ale przy okazjonalnym użytkowaniu sprawdzają się idealnie. Do kawalerki poleca się 80 litrową lodówkę z zamrażarką, która kosztuje około 400 złotych, natomiast modele do zabudowy to wydatek rzędu nawet jednego tysiąca złotych.

Innym atutem minilodówek jest ich niska waga, co zyskuje znaczenie w przypadku transportu podczas przeprowadzek. Niektóre urządzenia mogą także być używane zamiennie, jako lodówka turystyczna i podstawowe domowe AGD. Przy pojemności 20 litrów ważą one zaledwie kilka kilogramów, można je zasilać standardowym gniazdkiem 230V, a nawet gniazdkiem zapalniczki samochodowej. Ciekawostką są funkcje łączące chłodzenie i podgrzewanie. W drugim trybie podnoszą one temperaturę posiłku do około 60 stopni Celsjusza. Jest to więc idealny gadżet do podróży samochodowej.

 

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki