Mural Mariana Folgi w Tauron Wydobycie ZG Sobieski

Mural wykonany przez Mariana Folgę, powstał na ścianie, w sali szkoleniowej Stacji Ratownictwa Górniczego ZG Sobieski. Mural już gotowy i prezentuje się pięknie.

REKLAMA

Marian chciał wesprzeć Stacje Ratownictwa Górniczego w Jaworznie, dlatego zrodził się u niego pomysł na wykonanie takiego muralu, który cieszy oko górników. Wyjątkowe arcydzieło, które nawiązuje do pracy ratowników, którzy niosą pomoc innym.

Mural to początek modernizacji, która szykuje się na Stacji Ratownictwa Górniczego.

Jak wiemy, codzienna praca górników wiąże się z licznymi zagrożeniami. Nad bezpieczeństwem osób pracujących pod ziemią czuwa specjalistyczny dział ratownictwa górniczego. Ratownik górniczy zajmuje się udzielaniem pomocy górnikom oraz kopalni, które zagrożone są różnymi zdarzeniami.

Zapytaliśmy pana Piotra Nowaka Kierownika Stacji Ratownictwa Górniczego, by opowiedział nam trochę o tym miejscu i pracy, trudnej pracy, którą wykonują ratownicy.

Zabezpieczamy ponad 120 km wyrobisk, wentylacyjnie, pożarowo, jak i pod względem każdego innego zagrożenia na kopalni. Zakład górniczy liczy 125 członków drużyny ratowniczej, którzy przez 365 dni w roku o każdej godzinie są zwarci i gotowi do wypełnienia służby i niesienia pomocy pracownikom na dole– powiedział pan Piotr.

Ratownicy każdego dnia z pełnym zaangażowaniem pełnią swoją służbę. Zawód ratownika górniczego jednak nie jest dla każdego. Osoba chcąca pełnić taką funkcję powinna charakteryzować się opanowaniem, umiejętnością podejmowania szybkich, racjonalnych decyzji, a także odwagą. Ćwiczenia, które wykonują w specjalnie przystosowanych do tego pomieszczeniach ratownicy, są również niezbędne w ich pracy.

A Jaki sprzęt niesie ze sobą ratownik podczas swojej pracy? Zapytaliśmy pana Artura Szlósarczyka mechanika Kopalnianej Stacji Ratownictwa Górniczego.

Rodzaj akcji, z którą przyjdzie nam się zmierzyć, determinuje rodzaj sprzętu, który musimy użyć. Mamy aparaty bojowe, mamy sprzęt o dużo lepszym komforcie oddychania, czyli sprzęt ze sprężonym powietrzem, butle odpowiednio lekkie. Choć i tak każdego dnia przychodzi nam dźwigać dziesiątki kilogramów w każdy rejon przewidzianych prac.– powiedział pan

Ratownicy służą pomocą nie tylko pod ziemią, ale i na powierzchni. Chętnie angażują się w różne akcje społeczne. Przykładem może być krwiodawstwo. Oddają krew, by pomóc innym.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki