Rząd poinformował o utworzeniu Funduszu Kompensacyjnego dla osób, u których wystąpiły niepożądane odczyny poszczepienne, czyli niepożądane skutki szczepień, w tym przypadku przeciwko COVID-19. Odszkodowania mają wynieść od 10 tys. do 100 tys. zł.

REKLAMA

Dotychczas, w przypadku wystąpienia u pacjenta niepożądanych skutków szczepień, ten mógł ubiegać się o odszkodowanie w sądzie, co było jednak długim i kosztownym procesem. Teraz ma się to zmienić:

Ta zmiana polega na powołaniu Funduszu Kompensacyjnego, ale chodzi przede wszystkim o procedurę, która z założenia ma zlikwidować niedogodności związane z postępowaniem sądowym – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski na wtorkowej konferencji prasowej.

Wniosek o świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego będzie trzeba złożyć do Rzecznika Praw Pacjenta.

Kto będzie mógł ubiegać się o odszkodowanie?

O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw COVID-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego – mów minister Niedzielski.

Jak dodaje minister, od 2022 roku zmiana będzie dotyczyć wszystkich szczepień, nie tylko przeciwko COVID-19.

Do 12 stycznia w Polsce po zaszczepieniu na COVID-19, niepożądane odczyny poszczepienne zgłoszono w 50 przypadkach przy około 300 000 zaszczepionych.

Niepożądane odczyny poszczepienne to wszelkiego rodzaju zaburzenia stanu zdrowia, które mogą występować (w większości przypadków) do 4 tygodni  po podaniu szczepionki. Reakcje te moa mieć różne nasilenie: od łagodnych, jak np. stan podgorączkowy, miejscowy obrzęk czy gorsze samopoczucie, po te bardzo poważne, kończące się śmiercią, zagrażające życiu, wymagające hospitalizacji, powodujące trwały ubytek sprawności fizycznej czy umysłowej.

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki