Pomimo szalejącej zarazy ten pandemiczny rok był dla jaworznianki Emilii Szłapy wyjątkowo udany. Ta utalentowana siedemnastoletnia skrzypaczka, uczennica szkoły muzycznej im. Karłowicza w Katowicach z sukcesami zaprezentowała się na kilku konkursach muzycznych. Był to więc dla Niej rok nowych muzycznych wyzwań.

REKLAMA

Emilia Szłapa prezentuje dyplom Online Competition „Christmas Stars – 2020”

– Rok 2020 był dość zaskakujący, nieprzewidywalny i trudny – mówi Emilia. – Pomimo wielu niedogodności myślę, że był to rok owocny. W styczniu – jeszcze przed pandemią – miałam przyjemność uczestniczyć w XXVI Warsztatach Muzyki Kameralnej organizowanych przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Były to niezwykłe kursy, które zostały zwieńczone dwoma, wspaniałymi koncertami uczestników. Jeden zagrano na Sali Kameralnej, a drugi na Sali Koncertowej Centrum. Miałam przyjemność występować dwukrotnie na koncercie na Sali Koncertowej wraz z moimi zespołami. Zagraliśmy jeden z kwartetów E. Griega i K. Szymanowskiego. Mam nadzieję, że w tym roku również uda się zrealizować Warsztaty mimo pandemii i będę miała przyjemność w nich uczestniczyć.

W styczniu również ukazał się krótki reportaż w Polsat News wspominający moją wygraną 1. miejsca w Golden Classical Music Awards w Nowym Jorku. Przed rozpoczęciem pandemii udało mi się zagrać jeszcze dwa koncerty. 8 marca jako koncertmistrz orkiestry szkolnej wraz z chórem PSM I i II st. im. M. Karłowicza zagraliśmy Membra Jesu Nostri D. Buxtehudego. Uważam te koncerty za wyjątkowo udane! Niestety reszta planów nie doszła do skutku, ponieważ wszystkie konkursy i moje wyjazdy m.in. na kurs muzyczny i koncert w Niemczech zostały odwołane.

Koniec roku 2020 był dla mnie łaskawy i hojny. W październiku przyznano mi stypendium Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za wyniki w nauce, po raz kolejny dostałam się do grona stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci na rok szkolny 2020/2021. W listopadzie otrzymałam Nagrodę Prezydenta Miasta Jaworzna za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.

5 grudnia otrzymałam wiadomość, że zdobyłam Bronze star3. nagrodę na międzynarodowym konkursie Music&Stars Awards, 20 grudnia prosto z Moskwy – 3. miejsce w International Moscow Music Competition. Kilka dni później, doszły do mnie wyniki z Węgier – 1. miejsce (94,60 punktów). Niedługo przed nowym rokiem uhonorowano mnie Grand Prix w Online Competition „Christmas Stars – 2020” (10/10 punktów) w Gruzji.

Mimo niedogodności związanych z panującą pandemią, starałam się wytrwale pracować. Chciałabym podziękować bardzo mojemu Profesorowi Adamowi Musialskiemu za wspólną pracę, dopingowanie mnie, mobilizację i za cenne uwagi, ponieważ wszystkie moje osiągnięcia są naszym wspólnym sukcesem.

W Nowym Roku życzymy Emilii dalszych równie spektakularnych sukcesów. Jak mawiają pozrywania strun i połamania smyczków.
Ela Bigas

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki