REKLAMA

Użycie tarcz diamentowych stało się na tyle powszechne, że dziś trudno sobie wyobrazić niektóre prace remontowe lub budowlane bez wykorzystania tego rodzaju osprzętu. Wiele osób nie do końca zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak dokładnie korzystać takich krążków, w jakich sytuacjach spisują się one najlepiej, a kiedy ich zastosowanie jest po prostu nieuzasadnione. Jakie są największe zalety tarcz diamentowych? Co wolno, a czego zdecydowanie nie należy robić z takimi dyskami?

 

Tarcze diamentowe to produkty wykonane ze stali lub stopu metali lekkich. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że krawędzie zostały pokryte sproszkowanymi drobinkami syntetycznego diamentu, które wtopiono w metalowe spoiwo. Całość poddaje się obróbce termicznej, co sprawia, że tego typu krążki są wytrzymalsze od tradycyjnych dysków tnących.

 

Większa precyzja

Niekwestionowaną zaletą tarcz diamentowych jest fakt, że zapewniają one bardzo dużą precyzję wykonania cięcia. Krawędzie pokryte sproszkowanym syntetycznym diamentem sprawiają, że dysk jest wyjątkowo twardy i ostry. To z kolei pozwala mu przeciąć wybrany materiał w bardzo sprawny sposób, z minimalnym ryzykiem powstania odprysków czy innych podobnych defektów.

 

Uniwersalność

Tarcze diamentowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Można je wykorzystać do różnych materiałów, m.in. do betonu, kamienia naturalnego, marmuru, piaskowca, tworzyw sztucznych itd. Poszczególne modele dobrze spiszą się przy obróbce nieco delikatniejszych wyrobów, np. porcelany. Kluczem do wykonania wysokiej jakości cięcia jest dobór modelu tarczy do materiału, na jakim ma się zamiar pracować.

Warto też wspomnieć, że tzw. diamentówki pozwalają wykonać cięcie zarówno na sucho, jak i na mokro.

 

Wygoda pracy

Tarcze diamentowe nie emitują dużego hałasu. To bardzo ważne, jeśli przy ich użyciu planuje się obróbkę znaczącej ilości materiału. Tego rodzaju dyski zwiększają więc ogólny komfort pracy. Ponadto, nie trzeba przejmować się kwestią tępienia ostrzy. Większość dostępnych na rynku modeli posiada właściwości samoostrzące, co sprawia, że krążek może służyć przez długi czas po jego zakupie.

 

O czym pamiętać, korzystając z tarcz diamentowych?

Tarcze diamentowe nie posiadają większych wad. Trzeba mieć jednak świadomość, że ich stosowanie wymaga przestrzegania kilku zasad. Nie chodzi jedynie o uzyskanie wysoko jakościowego cięcia, ale też bezpieczeństwo i higienę pracy. Nie wolno korzystać z tarcz uszkodzonych. Warto co jakiś czas sprawdzać, czy nie pojawiły się na posiadanym modelu żadne pęknięcia lub odpryski. Choć są to dyski wyjątkowo odporne na zniszczenia, nie oznacza to, że nie mogą pojawić się na nich defekty. Ważne jest też stabilne umocowanie tarczy do elektronarzędzia. Jeśli mocowanie będzie zbyt luźne, prawdopodobnie dojdzie do zniszczenia materiału, a nawet do nieszczęśliwego wypadku.Pod żadnym pozorem nie wolno przekraczać maksymalnej prędkości wskazanej na tarczy. Informacje o takich parametrach zawsze podawane są przez producenta na opakowaniu lub samym krążku. Nie wolno również wykonywać cięć zaokrąglonych czy też próbować obróbki bokami tarczy.

Pamiętać warto, że to człowiek nadaje rytm cięcia. Nie wolno pozwolić, by to dysk decydował za nas, w jakim kierunku podąża szlifierka. Jeśli tak się dzieje, prawdopodobnie dokonano nieprawidłowego montażu osprzętu lub tarcza uległa zniszczeniu.

undefined