Repairman in uniform cleans the air conditioner, handyman. Professional worker makes repairs around the house, home repairing service
REKLAMA

W których branżach wykorzystywana jest technologia związana z regulacją temperatury? Odpowiedź na to pytanie brzmi: we wszystkich. Dziś, maszyny, pomieszczenia, produkty jej po prostu potrzebują. I stąd obserwowany w ostatnich latach deficyt wśród pracowników tej branży. Klimatyzacja, chłodnictwo to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki w kraju i na świecie. A fachowcy na wagę złota. Zwłaszcza że zainteresowanie jest nie tylko ze strony przedsiębiorców, a również klientów indywidualnych.

Technik chłodnictwa, czyli kto?

Absolwent posiada szerokie perspektywy pracy. Dlatego na technika chłodnictwa i klimatyzacji kurs cieszy się dużym zainteresowaniem.

Dyplom otwiera drzwi do pracy z urządzeniami chłodniczymi i klimatyzacyjnymi:

  • montażem,

  • serwisem,

  • konserwacją.

O jakie urządzenia chodzi? Urządzenia chłodnicze to choćby lodówka, zamrażarka, ale również chłodnie czy lady chłodnicze, czyli wszystkie urządzenia, które bazują na regulacji temperatury. Jeśli chodzi o klimatyzację, to zarówno jest to klimatyzacja w pomieszczeniach, jak i pojazdach. Absolwent może pracować na obiektach, które są na etapie budowy, ale równie dobrze w hurtowniach, sprzedających tego typu urządzenia. Inna opcją jest własna działalność gospodarcza i pójście w kierunku, który najbardziej nam odpowiada.

Dlaczego brakuje pracowników?

Kształcenie w tym kierunku w szkołach średnich możliwe jest dopiero od kilku lat. W związku z czym obecnie brakuje rąk do pracy i dobrych fachowców. A branża rozwija się szybko, co wpływa na zapotrzebowanie.

Alternatywą dla osób dorosłych, bez względu na poziom wykształcenia, jest kurs (1,5 roku) sprawdź na stronie: https://www.viessmann.ovh/. W tym czasie zdobędziesz uprawnienia do wykonywania zawodu. Tytuł technika otrzymują osoby, które posiadają wykształcenie średnie. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by pójść na kurs i zdobyć przyszłościowy zawód, mając niższe wykształcenie.

Jakie zarobki?

Czy opłaca się uzyskać dyplom technika chłodnictwa? Zarobki w branży są bardzo dobre, co wynika z deficytu pracowników. Osoby, które dopiero zaczynają swoją karierę, nie tylko otrzymują propozycje zatrudnienia na umowę o pracę od początku, ale również dobre zarobki. A z czasem, gdy doświadczenie zawodowe się zwiększa, są one bardzo dobre. Nieograniczone możliwości pozostawia własna działalność, bo wiele osób woli zapłacić więcej dobremu fachowcowi niż mniej, ale bez gwarancji co do jakości.

To jedna z tych profesji, która gwarantuje zatrudnienie w przyszłości. I dobre wynagrodzenie oraz ciekawą pracę.