REKLAMA

Istnieje wiele rodzajów zlewozmywaków. Każdy z nich ma swoje zalety i wady. Każdy cechuje się konkretnymi właściwościami. Chcesz wiedzieć czy zlewozmywak granitowy jest dla Ciebie i sprawdzi się w Twojej kuchni? Przedstawione w niniejszym artykule informacje powinny pomóc przy wyborze odpowiedniego zlewozmywaka do mieszkania.

Czym jest zlew granitowy?

Zlew granitowy wbrew powszechnej opinii nie jest wykonany z bloku granitu, jest wykonany z mieszanki materiałów przypominających z wyglądu granit, dlatego tak też został nazwany w nomenklaturze handlowej. Zlewozmywaki granitowe produkowane są z materiału kompozytowego, a więc mieszanki, której głównym składnikiem jest piasek kwarcowy lub granit, stanowiący zazwyczaj 80%, Materiał kompozytowy to połączenie kruszywa i żywicy, a dobrej jakości zlew granitowy można rozpoznać właśnie po tym, że do jego produkcji wykorzystano mieszankę, która zawiera 80% kruszywa i 20% żywicy. Do produkcji używa się też barwników, nadając zlewozmywakom granitowym różnorodnych kolorów. Zlewy granitowe powstają z takich materiałów jak: pyragranit, fragranit, Cristadur, Granitek, Silgranit, Metaltek i Cristalite. Każda z wymienionych mieszanek różni się zawartością procentową kwarcu, a wielu producentów opatentowało swoje mieszanki, dzięki czemu powstało tak wiele nazw materiału kompozytowego, z którego wykonuje się granitowy zlewozmywak.

Właściwości zlewozmywaków granitowych

Wiele osób, decydujących się na kamienne zlewozmywaki boi się, że nie będą mogli zamontować takiego zlewu w swojej kuchni. Jest w tym dużo prawdy, ponieważ granitowy zlewozmywak jest ciężki, potrzebuje specjalnie wzmocnionej szafki, by móc zostać zamontowany w kuchni. Małe zlewozmywaki mogą ważyć 10 kg, a duże dochodzą nawet do 30 kg.

Jedną z niewątpliwych zalet, jaką może pochwalić się zlewozmywak kamienny jest jego wytrzymałość. Taki zlewozmywak jest odporny na uszkodzenia mechaniczne (zarysowania, obicia), szok termiczny (znosi bardzo wysokie i niskie temperatury), jest też odporny na przebarwienia i zabrudzenia. Pomimo tak dużej odporności nie należy jednak zaniedbywać jego czyszczenia, regularne czyszczenie to podstawa zachowania higieny w kuchni i pięknego wyglądu zlewozmywaka granitowego.

Niektóre zlewozmywaki granitowe mogą mieć chropowatą powierzchnię, jednak większość dobrej jakości zlewów granitowych posiada gładką powierzchnię, w dotyku przypominającą kamień oszlifowany przez nurt rzeki. Zlewozmywaki granitowe o gładkiej powierzchni są też łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Zlewozmywaki granitowe – rodzaje

Chcąc dobrać najbardziej odpowiedni zlewozmywak granitowy do swojej kuchni warto zapoznać się z ofertą danego producenta czy dystrybutora https://comitor.pl/katalog/zlewozmywaki/zlewozmywaki-granitowe/. Istnieją bowiem różne rodzaje zlewozmywaków na rynku:

  • jednokomorowe
  • półtorakomorowe
  • dwukomorowe

Zlewozmywaki granitowe mogą także występować w połączeniu z ociekaczem. W ofertach wielu sklepów zajmujących się sprzedażą kamiennych zlewozmywaków można znaleźć wiele kształtów tego produktu – to, jaki wybierzemy ma znaczenie. Warto wybrać taki zlewozmywak granitowy, który idealnie wpasuje się w styl naszego wnętrza. Zlew okrągły, prostokątny, w kształcie trapezu – to, który wybierzemy zależy tylko od naszego gustu i potrzeb.

Zlewozmywaki granitowe podzielić możemy także pod względem sposobu montażu na zlewy:

  • nakładane
  • podwieszane
  • podwieszane lub na równi z blatem
  • wpuszczany na równi z blatem
  • wpuszczany w blat
  • wpuszczany w blat lub na równi z blatem

To, który rodzaj montażu zlewozmywaka granitowego wybierzemy ponownie zależy od naszych preferencji i stylu, w jakim chcemy urządzić naszą kuchnię.

Gdzie sprawdzą się zlewozmywaki granitowe?

Wybierając zlew granitowy możemy być pewni, że taki rodzaj zlewozmywaka wpasuje się w każdy styl kuchni. W tradycyjnych pomieszczeniach jest ceniony za swoją uniwersalność, natomiast w nowoczesnych wnętrzach sprawdza się jako designerskie wyposażenie kuchni. Różnorodna kolorystyka i duża dostępność sprawiają, że zlewozmywak granitowy jest bardzo chętnie wybieranym zlewem do kuchni o przeróżnych aranżacjach.