REKLAMA

W tym roku Wspólnota „Betlejem” obchodzi srebrny jubileusz, 25 lat istnienia. Inicjatorem utworzenia, po starej szkole podstawowej, domu dla biednych, był ksiądz Józef Lenda. Jak mówił ks. Mirosław Tosza – 25 lat temu ks. Józef Lenda zaproponował coś, co zmieniło moje całe życie i życie wielu z nas.

14 lutego 1996 roku ks. Mirosław Tosza z kilkoma przyjaciółmi spotkał się pod budynkiem opuszczonej, bardzo zdewastowanej, ponad 100 – letniej szkoły podstawowej w Dąbrowie Narodowej i podjęli wówczas decyzję o utworzeniu w nim domu dla osób bezdomnych i ubogich.

Ks. Mirosław Tosza 

25 lat później, w niedzielę, 14 lutego 2021 roku w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie – Osiedlu Stałym, o godzinie 15.00 odprawiona została msza święta w intencji Wspólnoty „Betlejem”, przyjaciół i wszystkich ludzi ubogich. – Dziękuję Bogu za ten dom, w którym mieszkam wraz z ludźmi, którzy w nim znaleźli schronienie – mówił ks. Tosza.

Mszy świętej przewodniczył ks. biskup Grzegorz Kaszak razem w z kapłanami oraz z księdzem Józefem Lendą. O oprawę muzyczną zadbał chór Brant Cameralis oraz muzycy ze wspólnoty Jacek i Kapela Fedaków. Msza rozpoczęła roczne obchody jubileuszu. Hasłem obchodów są słowa – „sieci pełne ryb”.Z okazji jubileuszu wydano książkę „Dzisiaj w Betlejem” autorstwa dziennikarza, Piotra Zworskiego, który przez 3 dni mieszkał we Wspólnocie Betlejem. – Książka ta, to słowo boże, które dzieje się we wspólnocie – mówił ks. Tosza. Jest to zapis rozmowy z księdzem Toszą i mieszkańców wspólnoty pokazujące wspólne życie, odnajdywanie sensu i celu w życiu ludzi poranionych, czasem z trudną przeszłością. To odnajdywanie drogi poprzez słowo boże które kieruje do nas Chrystus.

mm